To już pewne. Rocznica wybuchu wojny w Warszawie, nie w Gdańsku. RMF FM: przed pomnikiem Kaczyńskiego

Oficjalne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się jednak w Warszawie. Informację potwierdził szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta. Zwyczajowo rocznice 1 września 1939 roku były obchodzone w Gdańsku, na Westerplatte.
Zobacz wideo

Potwierdziły się informacje podawane nieoficjalnie przez dziennikarzy - prezydent Andrzej Duda przeniósł uroczystości rocznicowe wybuchu II wojny światowej z Gdańska, gdzie zwyczajowo się odbywały, do Warszawy.

Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta poinformował, że nad ranem, o godzinie 4:40 Andrzej Duda i prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wezmą udział w obchodach w Wieluniu. To pierwsze zbombardowane podczas II wojny światowej polskie miasto. Następnie prezydenci udadzą się na uroczystości do Warszawy, gdzie zaproszono także przywódców państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego. Zaproszony miał zostać także Donald Trump, który będzie wówczas w Polsce. Pałac Prezydencki informował w rozmowie z RMF FM, że większość światowych przywódców potwierdziła już swoją obecność. 

Z ustaleń RMF FM wynika, że głównym miejscem uroczystości w Warszawie ma być Plac Piłsudskiego. Świętujący mają się zebrać w okolicy Grobu Nieznanego Żołnierza i pomników: smoleńskiego i Lecha Kaczyńskiego. 

W ubiegłych latach rocznice wybuchu II wojny światowej odbywały się na Westerplatte w Gdańsku. W zeszłym roku uczestniczył w nich m.in. Mateusz Morawiecki, a prezydenta Andrzeja Dudę reprezentował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Senat reprezentował marszałek Stanisław Karczewski. Pojawili się także Joachim Brudziński, Marek Kuchciński i Mariusz Błaszczak. - Dziś widzimy, że kiedy to wszystko odchodzi w przeszłość, kwestionuje się rządy prawa, a nawet podważa się naszą obecność w Unii Europejskiej. Miarą odpowiedzialnego patriotyzmu jest szukanie tego, co łączy, a nie dzieli - mówił wówczas prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. W czasie jego wystąpienia słychać było gwizdy.

Więcej o:
Komentarze (448)
To już pewne. Rocznica wybuchu wojny w Warszawie, nie w Gdańsku. RMF FM: przed pomnikiem Kaczyńskiego
Zaloguj się
 • bacowa

  Oceniono 136 razy 124

  1 września 1939 pierwszym obrońcą Polski był Lech Kaczyński a nie żołnierze z Westerplatte?

  ale się narobiło

 • rabingoldblatt

  Oceniono 92 razy 86

  Skoro już ma być żenująco, to oczekiwana jest laudacja na cześć Lecha Kaczyńskiego, opisująca jego szlak bojowy, bohaterstwo na polu walki i gigantyczny wkład w rokowania pokojowe, które zakończyły II WŚ.

 • czarnyminio

  Oceniono 91 razy 85

  Panie Prezydencie gratuluję pierwszej samodzielnej decyzji w tej kadencji .Proszę jeszcze przenieść święto kichy kartoflanej z Supraśla do Łosic.

 • dzielanski

  Oceniono 75 razy 69

  Rocznica wybuchu IIWŚ przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego?
  Czyżby to on był Człowiekiem, który rozpętał drugą wojnę światową? Cóż po blisko 80 latach, Franciszek Dolas może wreszcie odetchnąć z ulgą.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 69 razy 61

  Co w tym dziwnego? Kaczyńscy jako pierwsi dali odpór najeźdźcy a później zdobyli Berlin. Taka impreza im się po prostu należy.

 • def11

  Oceniono 57 razy 57

  Z ostatniej chwili :
  IPN właśnie ustalił, że II WŚ rozpoczęła się ostrzałem Żoliborza przez pancernik Schleswig-Holstein. Bracia Kaczyńscy pierwsi dali odpór niemieckiej inwazji, choć dopiero trzecia salwa 150mm dział pancernika wybudziła prezesa, Duda natychmiast, jako młody harcerz, butelką benzyny wyeliminował tą baterię .., Mateusz Morawiecki postawił I barykadę, którą później wykorzystał do walki z "komuną"..
  Decyzja o przeniesieniu uroczystości zupełnie zrozumiała, kto jak kto, ale Trump na pewno się nie zorientuje :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX