To już pewne. Rocznica wybuchu wojny w Warszawie, nie w Gdańsku. RMF FM: przed pomnikiem Kaczyńskiego

Oficjalne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się jednak w Warszawie. Informację potwierdził szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta. Zwyczajowo rocznice 1 września 1939 roku były obchodzone w Gdańsku, na Westerplatte.
Zobacz wideo

Potwierdziły się informacje podawane nieoficjalnie przez dziennikarzy - prezydent Andrzej Duda przeniósł uroczystości rocznicowe wybuchu II wojny światowej z Gdańska, gdzie zwyczajowo się odbywały, do Warszawy.

Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta poinformował, że nad ranem, o godzinie 4:40 Andrzej Duda i prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wezmą udział w obchodach w Wieluniu. To pierwsze zbombardowane podczas II wojny światowej polskie miasto. Następnie prezydenci udadzą się na uroczystości do Warszawy, gdzie zaproszono także przywódców państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego. Zaproszony miał zostać także Donald Trump, który będzie wówczas w Polsce. Pałac Prezydencki informował w rozmowie z RMF FM, że większość światowych przywódców potwierdziła już swoją obecność. 

Z ustaleń RMF FM wynika, że głównym miejscem uroczystości w Warszawie ma być Plac Piłsudskiego. Świętujący mają się zebrać w okolicy Grobu Nieznanego Żołnierza i pomników: smoleńskiego i Lecha Kaczyńskiego. 

W ubiegłych latach rocznice wybuchu II wojny światowej odbywały się na Westerplatte w Gdańsku. W zeszłym roku uczestniczył w nich m.in. Mateusz Morawiecki, a prezydenta Andrzeja Dudę reprezentował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Senat reprezentował marszałek Stanisław Karczewski. Pojawili się także Joachim Brudziński, Marek Kuchciński i Mariusz Błaszczak. - Dziś widzimy, że kiedy to wszystko odchodzi w przeszłość, kwestionuje się rządy prawa, a nawet podważa się naszą obecność w Unii Europejskiej. Miarą odpowiedzialnego patriotyzmu jest szukanie tego, co łączy, a nie dzieli - mówił wówczas prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. W czasie jego wystąpienia słychać było gwizdy.

Więcej o: