Wyniki rekrutacji. Minister Piontkowski: W wielu szkołach są jeszcze wolne miejsca

Ponad 90 proc. uczniów zostało przyjętych do szkół w pierwszym etapie rekrutacji do liceów - poinformował na konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Jak dodał, szczegółowe i ostateczne dane dotyczące miejsc w szkołach będą znane 25 lipca.
Zobacz wideo

We wtorek zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Kielcach. W samej Warszawie 3173 uczniów nie dostało się do żadnej ze szkół.

O miejsca w szkołach walczy w tym roku podwójny rocznik - absolwenci gimnazjum i ośmioletniej podstawówki.  Samorządy i dyrektorzy szkół w ostatnich tygodniach alarmowali, że miejsc mimo wysiłków może zwyczajnie zabraknąć.

Według danych MEN dla ponad 726 tysięcy absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów przygotowano ponad 830 tysięcy miejsc w szkołach średnich.

- Przytłaczająca liczba ponad 90 proc. uczniów znalazła miejsce w szkołach, podobnie było w poprzednich latach - mówił na konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Jeśli do jednej szkoły zgłasza się zbyt duża liczba chętnych, wtedy oczywiste jest, że spośród, dajmy na to, 70 uczniów, którzy zgłosili się do dwóch klas, w których jest 50 miejsc, 20 pozostaje poza systemem. Oni będą musieli uczestniczyć w drugim etapie rekrutacji

- tłumaczył.

Jak poinformował minister, przykładowo w Białymstoku po pierwszym etapie rekrutacji w szkołach średnich zostało ok. 1100 miejsc, a uczniów, którzy nie dostali się do żadnej ze szkół - ponad 900. W Krakowie liczba miejsc to 3,9 tys., a liczba uczniów oczekujących na przydział - ok. 2,5 tys.

Minister przytaczał też przykłady z poszczególnych miejscowości. Przywołał m.in. dane z I LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku, w którym zostało 20 wolnych miejsc, a I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie - ok. 50.

- Mamy tzw. wstępną listę osób przyjętych do szkół średnich, uczniowie mają kilkanaście dni na to, by potwierdzić, że chcą uczyć się w szkole, do których system ich zakwalifikował - mówił Dariusz Piontkowski. Ostateczne dane co do liczby wolnych miejsc będą znane 25 lipca.

MEN o sytuacji w Warszawie: Niektórzy uczniowie liczeni podwójnie

Odnosząc się do sytuacji w Warszawie mazowiecki wicekurator oświaty Krzysztof Wiśniewski przyznał, że w renomowanych liceach rzeczywiście zabrakło już miejsc, ale liczba chętnych na jedno miejsce była porównywalna do lat ubiegłych. W XIV LO im. Stanisława Staszica było to 1,53 osoby na jedno miejsce (w ub. r. 1,66), a w XXVII LO im. Tadeusza Czackiego 2,9 (w ub.r. 2,88).

Jak wyjaśnił minister edukacji narodowej, duża liczba osób, która nie dostała się do warszawskich liceów, wynika z faktu, że wielu kandydujących uczniów pochodzi spoza stolicy. Takie osoby często rejestrują się nie tylko w Warszawie, ale również w szkole znajdującej się w miejscu ich zamieszkania.

- Większość powiatów woj. mazowieckiego nie współgra z rekrutacją, która jest w Warszawie, nie przekazują sobie wzajemnie informacji - wyjaśniał Dariusz Piontkowski.

Więcej o:
Komentarze (126)
Wyniki rekrutacji. Minister Dariusz Piontkowski: W wielu szkołach są jeszcze wolne miejsca
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 41 razy 29

  Aha. Czyli ci, dla których zabrakło miejsc w Krakowie, mają jechać do liceum w Białymstoku.
  A mnie się wydawało, że tej zębatej kretynki na stołku ministerialnym nie da się przebić...

 • ps11111ps

  Oceniono 29 razy 25

  Panie Ministrze. Proszę to samo podardzić niejakiej Beacie Szydło. Kandydowała raz na komisarza, ale jak wywiesili listy to się okazało, że jej zabrakło puntów. No to kandydowała drugi raz i znowu zabrakło. Się dziewczyna załamała i zrezygnowała. Panie ministrze, niech ją pan podniesie na duchu. Może skoro w UE nie ma miejsc to jej pan znajdzie miejsce np za ladą w sklepiku szkolnym w Pcimiu? Albo w kuchni w liceum w Pierdziszewie Wielkim. Niech Becia da przykład jak się poddawać nei należy w szukaniu miejsca dla siebie!

 • punter

  Oceniono 36 razy 24

  No warszawiacy, słyszycie - są miejsca w "Staszicu" ..... w Lublinie :))))

  I pewnie w "Batorym" w Gołdapi i "Czackim" w Jeleniej Górze. Brać, wybierać, nie marudzić.

 • plutoniczna

  Oceniono 24 razy 18

  Według danych MEN dla ponad 726 tysięcy absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów przygotowano ponad 830 tysięcy miejsc w szkołach średnich.

  NO! A koń z jeźdźcem ma po 3 nogi.

  Dla olimpijczyków z Warszawy mam świetną wiadomość od Min. Piontkowskiego: l❗Mogą złożyć papiery w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Oświęcimiu. Tam jeszcze są wolne miejsca‼️🙃🙃

 • chris rhode

  Oceniono 22 razy 16

  Czyli rozumiem że minister wysłałby swoje pociechy do szkoły 300km od domu bo tam są wolne miejsca. Jakoś wątpię.

 • krynolinka

  Oceniono 23 razy 15

  Jasne, uczeń z Gniezna ma zapewnione miejsce w Kielcach. Anka weźmie koszt przeprowadzki na siebie?

 • fakiba

  Oceniono 22 razy 14

  Tłuk a nie minister , sam pewnie taką szkołę kończył i to przez 20 lat

 • plutoniczna

  Oceniono 17 razy 13

  za natemat.pI:
  Konferencja ministra przypominała kultowe sceny z kabaretu Zenona Laskowika, w którym nie było ważne, że traktor ma jedno koło zepsute, skoro trzy są dobre...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX