Stowarzyszenie Iustitia: obóz rządzący stara się podstępem przejąć Sąd Najwyższy

Stowarzyszenie "Iustitia" oskarża rządzących o to, że podstępem starają się przejąć kontrolę nad Sądem Najwyższym. "To, czego nie udało się zrobić ustawami, ma się dokonać orzeczeniem fasadowego Trybunału Konstytucyjnego" - czytamy w podjętej uchwale.
Zobacz wideo

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" przyjął uchwałę "w sprawie bezprawnych działań zmierzających do usunięcia sędziów Sądu Najwyższego". "Już w najbliższych dniach może dojść do próby pozbawienia możliwości orzekania legalnie powołanych w ostatnich kilkunastu latach sędziów Sądu Najwyższego. Do osiągnięcia tego celu posłużyć mogą takie metody jak zagarnięcie do Trybunału Konstytucyjnego akt sprawy" - napisali sędziowie w uchwale.

Sędziowie wzywają do obrony praworządności

Według Stowarzyszenia Iustitia, "działania takie podjęli prawnicy bezprawnie powołani w ostatnim roku do Sądu Najwyższego na stanowiska sędziów". "Skutkiem ich działań ma być orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego odsuwające od orzekania większość sędziów Sądu Najwyższego, w tym kierujących w ostatnim czasie pytania do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. W następnym kroku może dojść do pozbawienia tysięcy sędziów sądów powszechnych prawa do orzekania" - przestrzega Iustitia. "To, czego nie udało się zrobić ustawami, ma się dokonać orzeczeniem fasadowego Trybunału Konstytucyjnego" - podkreślają sędziowie.

Autorzy oświadczenia podkreślają, że "po przejęciu Sądu Najwyższego, sprawy obywateli i inwestycje europejskich firm będą podlegać kontroli wprowadzonych do SN nielegalnych sędziów". "Przypominamy że polskie sądy to sądy unijne. Wzywamy obywateli, instytucje europejskie i wszystkie organizacje, którym zależy na dalszym partnerstwie z naszym 38 milionowym społeczeństwem do obrony praworządności" - piszą sędziowie.

Stowarzyszenia Iustitia skupia 3,5 tys. z 10 tys. polskich sędziów.

Więcej o: