Spór o Westerplatte. Prezydent Andrzej Duda podpisze specustawę o budowie muzeum

Prezydent Andrzej Duda chce szybko podpisać specustawę o Westerplatte - informuje RMF. Projekt zakłada przejęcie przez władze państwowe gdańskich terenów pod budowę plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku.
Zobacz wideo

O zawetowanie kontrowersyjnej specustawy apelowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Jednak ustawa została już przyjęta przez Sejm i Senat. Jak ustalił reporter RMF FM, prezydent Andrzej Duda chce, by muzeum upamiętniające wydarzenia z 1939 roku powstało jak najszybciej. Według RMF prezydenccy urzędnicy przekonują go, że Gdańsk do tej pory nie potrafił sprawnie zagospodarować tego terenu, więc ustawa jest potrzebna.

Specustawa o Westerplatte

Sejm przyjął specustawę o budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na początku lipca. W piątek Senat wniósł do poprawki. Teraz czeka ona na podpis prezydenta.

Według zapisów ustawy Skarb Państwa stanie się właścicielem wszystkich nieruchomości na obszarze inwestycji, gdy decyzja o budowie muzeum stanie się ostateczna. Szacunkowy koszt jego powstania to 150 milionów złotych. Obecnie te tereny są m.in. pod władaniem Gdańska, a ich część posiada już państwo.

W dokumencie napisano, że celem utworzenia placówki na Westerplatte ma być "zachowanie unikatowych wartości historycznych, przestrzennych, materialnych i niematerialnych, symbolizujących bohaterstwo oraz ofiarę poniesioną przez polskiego żołnierza".

Spór Dulkiewicz z rządem

Spór prezydent Gdańska z rządem w sprawie Westerplatte toczy się od tygodni. Na konferencjach prasowych przedstawiciele PiS atakowali Dulkiewicz, zarzucając, że nie chce pomocy finansowej, by zrewitalizować te tereny. Podnosili też, że Westerplatte jest zapomniane przez władze miasta i znajduje się w opłakanym stanie. Prezydent Gdańska broniła się przed zarzutami. Apelowała przy tym, by wspólnie opracować koncepcję tego, jak powinno wyglądać Westerplatte.

Obydwie strony nie potrafiły się porozumieć, stanowiska się nie zmieniały. 25 czerwca na wspólnej konferencji Aleksandry Dulkiewicz i wiceministra kultury Jarosława Sellina, który pilotuje specustawę, zapowiadane były dalsze negocjacje. Dulkiewicz proponowała współtworzenie instytucji, strona rządowa chciała, by przedstawiciele miasta weszli do komitetu honorowego budowy muzeum i mieli wpływ na to, jak będzie funkcjonować ta placówka.

Więcej o: