Spór o Westerplatte. Prezydent Andrzej Duda podpisze specustawę o budowie muzeum

Prezydent Andrzej Duda chce szybko podpisać specustawę o Westerplatte - informuje RMF. Projekt zakłada przejęcie przez władze państwowe gdańskich terenów pod budowę plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku.
Zobacz wideo

O zawetowanie kontrowersyjnej specustawy apelowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Jednak ustawa została już przyjęta przez Sejm i Senat. Jak ustalił reporter RMF FM, prezydent Andrzej Duda chce, by muzeum upamiętniające wydarzenia z 1939 roku powstało jak najszybciej. Według RMF prezydenccy urzędnicy przekonują go, że Gdańsk do tej pory nie potrafił sprawnie zagospodarować tego terenu, więc ustawa jest potrzebna.

Specustawa o Westerplatte

Sejm przyjął specustawę o budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na początku lipca. W piątek Senat wniósł do poprawki. Teraz czeka ona na podpis prezydenta.

Według zapisów ustawy Skarb Państwa stanie się właścicielem wszystkich nieruchomości na obszarze inwestycji, gdy decyzja o budowie muzeum stanie się ostateczna. Szacunkowy koszt jego powstania to 150 milionów złotych. Obecnie te tereny są m.in. pod władaniem Gdańska, a ich część posiada już państwo.

W dokumencie napisano, że celem utworzenia placówki na Westerplatte ma być "zachowanie unikatowych wartości historycznych, przestrzennych, materialnych i niematerialnych, symbolizujących bohaterstwo oraz ofiarę poniesioną przez polskiego żołnierza".

Spór Dulkiewicz z rządem

Spór prezydent Gdańska z rządem w sprawie Westerplatte toczy się od tygodni. Na konferencjach prasowych przedstawiciele PiS atakowali Dulkiewicz, zarzucając, że nie chce pomocy finansowej, by zrewitalizować te tereny. Podnosili też, że Westerplatte jest zapomniane przez władze miasta i znajduje się w opłakanym stanie. Prezydent Gdańska broniła się przed zarzutami. Apelowała przy tym, by wspólnie opracować koncepcję tego, jak powinno wyglądać Westerplatte.

Obydwie strony nie potrafiły się porozumieć, stanowiska się nie zmieniały. 25 czerwca na wspólnej konferencji Aleksandry Dulkiewicz i wiceministra kultury Jarosława Sellina, który pilotuje specustawę, zapowiadane były dalsze negocjacje. Dulkiewicz proponowała współtworzenie instytucji, strona rządowa chciała, by przedstawiciele miasta weszli do komitetu honorowego budowy muzeum i mieli wpływ na to, jak będzie funkcjonować ta placówka.

Więcej o:
Komentarze (109)
Spór o Westerplatte. Prezydent Andrzej Duda podpisze specustawę o budowie muzeum
Zaloguj się
 • q1000

  Oceniono 19 razy 15

  Duda i weto ???? Wieczne pióro PiS-u jest zawsze do usług. A potem pieprzy na festynach o demokracji i Konstytucji . Jak ten człowiek może się rano przeglądać w lustrze ??

 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 16 razy 14

  Kolejna specustawa, tym razem o treści: To jest odwieczne dziedzictwo PiS i nikt nam go nie odbierze"?
  Wszak Jarek z Pinokiem tam dowodzili!

 • fakiba

  Oceniono 15 razy 13

  Duda wszystko co mu kaczor podsunie to podpisuje , tym razem będzie tak samo

 • bankier.1

  Oceniono 12 razy 10

  Uwaga : braki leków powaliły hotina. Oprócz nie dającego się leczyć debilizmu dostał sr...czki.

 • demetria11

  Oceniono 9 razy 9

  Piesek Prezesa już merda długopisem.

 • van_klomp

  Oceniono 13 razy 9

  Kolejna specustawa dopychana kolanem przez PiSobolszewickie miernoty. W zasadzie w Wolsce Prezes rządzi dekretami. Parlamentaryzm i demokracja umarła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX