Nieoficjalnie: PiS dalej forsuje kandydaturę Szydło. Kaczyński spotkał się z "wysłannikami"

Jarosław Kaczyński - o czym sam wspomniał - spotkał się z "wysłannikami", ponieważ w UE jest "mały kryzys". Jak twierdzi Polska Agencja Prasowa, byli to politycy z niemieckiej CDU. Według nieoficjalnych ustaleń PAP Prawo i Sprawiedliwość zamierza walczyć o fotel szefowej komisji w PE dla Beaty Szydło.
Zobacz wideo

Może wrócić temat kandydatury Beaty Szydło na szefową unijnej komisji ds. zatrudnienia - twierdzi Polska Agencja Prasowa. Według informacji PAP, Prawo i Sprawiedliwość ma rozważać, by ponownie wystawić byłą premier do walki o to stanowisko.

W ubiegłym tygodniu europarlamentarzystka PiS nie została wybrana na szefową komisji w PE, a w sprawie jej kandydatury zarządzono tajne głosowanie, w którym przegrała stosunkiem głosów 27 przeciw wobec 21 "za". Jak twierdzili politycy PiS, np. Beata Mazurek, brak stanowiska dla Szydło to była "wyjątkowo głupia, podszyta polityczną ideologią zemsta".

Skąd w ogóle spekulacje, że PiS spróbuje jeszcze raz wystawić Beatę Szydło na szefową komisji ds. zatrudnienia w Parlamencie Europejskim? Wszystko za sprawą słów Jarosława Kaczyńskiego z niedzielnego pikniku w gminie Gózd w woj. mazowieckim.

Prezes PiS przepraszał tam za swoje spóźnienie, które tłumaczył spotkaniem z "wysłannikami". - Mamy, miejmy nadzieję mały, kryzys w Unii Europejskiej i trzeba było porozmawiać z wysłannikami - powiedział. Według informacji PAP mieli być to wysłannicy niemieckiego CDU, a z Kaczyńskim mieli rozmawiać właśnie o obsadzie unijnych stanowisk.

Kolejne stanowiska w Unii Europejskiej do obsadzenia

W Strasburgu w tym tygodniu kolejna tura obsadzania najważniejszych stanowisk w Unii. Po południu rozpocznie się tam drugie po eurowyborach posiedzenie Parlamentu Europejskiego. Najważniejszy punkt w harmonogramie - zaplanowane na wtorek debata i głosowanie nad kandydaturą Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej.

Wynik głosowania nie jest przesądzony. Frakcja Zielonych już zapowiedziała, że nie poprze Ursuli von der Leyen między innymi z powodu - jak to postrzegają - ignorowania przez nią zmian klimatycznych. Przeciwna jej kandydaturze jest również część socjalistów, w tym z Niemiec. Ich zdaniem "odejściem od demokratycznych procedur" było wybranie przez Radę Europejską kandydatki na szefową Komisji spoza grupy tak zwanych "kandydatów wiodących", wskazanych kilka miesięcy temu przez poszczególne frakcje polityczne.

Inne ugrupowania uzależniają swoją decyzję od szeregu czynników - liberałowie chcą między innymi sankcji za łamanie praworządności w krajach unijnych, a konserwatyści - stonowania nastrojów w tej kwestii i wstrzymania procedury kontroli praworządności.

Poparcie wobec Ursuli von der Leyen zadeklarowali tymczasem ludowcy, największa frakcja w Parlamencie Europejskim. EPL liczy jednak 182 europosłów, a do zatwierdzenia szefa Komisji Europejskiej potrzeba 376 głosów. Ursula von der Leyen ma czas do wtorku wieczorem na zdobycie poparcia wśród polityków innych ugrupowań - na wtedy zaplanowano głosowanie.

Więcej o:
Komentarze (301)
Nieoficjalnie: PiS nie odpuszcza ws. stanowiska szefowej komisji dla Beaty Szydło. Kaczyński spotkał się z wysłannikami CDU
Zaloguj się
 • wujekdolf

  Oceniono 74 razy 64

  kaczyński jest w stanie zapłacić (nie. nie ze "swoich") za wybranie parszydła, odtrąbi sukces :)

 • franiux

  Oceniono 68 razy 58

  Dla niej dobrym stanowiskiem by była babcia klozetowa. Do tego ma odpowiednie kwalifikacje.

 • evergreen111

  Oceniono 52 razy 44

  Panie Mazurek, nieudolnie udający kobietę, to wy pierwsi - kontrując Timmermannsa zrobiliście "wyjątkowo głupią, podszytą polityczną ideologią zemstę".

 • def11

  Oceniono 44 razy 34

  Czarna polewka która dostała Szydło niczego PiS nie nauczyła.

  p.s. " Mamy, miejmy nadzieję mały, kryzys w Unii Europejskiej i trzeba było porozmawiać z wysłannikami "

  Przybyli w pokłonach po wytyczne do nieformalnego przywódcy i autorytetu Europy :)
  TVPiS musi podjąć temat :)

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 38 razy 30

  Bardzo dobrze. Jeszcze raz Szydłową spuszczą z poszumem fal.

 • droch

  Oceniono 42 razy 30

  Ale BS ma silną psychikę, fakt. Nie każdy zniósłby bez słowa serie kolejnych upokorzeń.

 • eclipse97

  Oceniono 39 razy 29

  A kim ty konusie jestes, by rozmawiac z parlamentarzystami z Europy zachodniej. Kto cie bedzie sluchal pewno tylko , Orban, La Pene,i to wszystko. Jestescie niczym , i zostaniecie niczym. Basta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX