Schetyna ogłosił "szóstkę": związki partnerskie, premie dla mało zarabiających i koniec plastiku

Koalicja Obywatelska ogłosiła program wyborczy na nadchodzące wyborczy parlamentarne. Grzegorz Schetyna opowiedział o sześciu punktach, które politycy Koalicji zrealizują, jeśli wygrają. Wśród nich znalazły się związki partnerskie, premie dla mniej zarabiających, likwidacja do 2030 roku pieców opalanych węglem w domach.
Zobacz wideo

Koalicja Obywatelska ogłosiła program wyborczy na nadchodzące wyborczy parlamentarne. Grzegorz Schetyna opowiedział o sześciu punktach, o której politycy Koalicji będą walczyli, jeśli wygrają. 

Program wyborczy Koalicji Obywatelskiej

Pierwszym z punktów, który Grzegorz Schetyna zapowiedział jest Wolność i demokracja.

- Polacy kochają wolność bez względu na status materialny i wykształcenie - mówi Schetyna. - Niejeden gość przyjeżdżający z zagranicy byłby zdumiony, jak Polacy podobnie myślą w tej sprawie, jak dobrze rozumieją, co to jest równość wobec prawa, szacunek wobec instytucji, tolerancja - dodał.
 
Zapowiedział, że politycy zaprowadzą porządek w chaosie prawnym, który wydarzył się w ostatnich latach. Dodał, że Koalicja chce wprowadzić głosowanie przez internet. W "szóstce Schetyny" znajdzie się również miejsce na prawa kobiet. - Mają stacją się rzeczywistością, nie fikcją - powiedział lider PO. Dodał, że o to, aby prawa były przestrzegana zadba Barbara Nowacka. 

To najwyższy czas, aby wprowadzić związki partnerskie

- powiedział Grzegorz Schetyna. Mówił, że pary jednopłciowe nie mogą w świetle prawa być sobie obcy. 

Drugim punktem są Zarobki Polaków. Koalicja Obywatelska obiecuje przed wszystkim wyższe pensje. 

- Niech państwo wreszcie zacznie szanować człowieka, który pracuje. Nie można tylko bez końca dokładać mu ciężarów - mówił Schetyna. 

Osoby aktywne zawodowe, które teraz zarabiają mniej niż 4,5 tys. złotych brutto otrzymają od państwa premie, a te które dopiero zaczynają na rynku pracy otrzymają pakiet startowy. Zapowiedział również, że płaca minimalna zwiększy się o 600 złotych. Koalicja zapowiada również zniesienie zakazu handlu w niedzielę. 

Trzecia obietnica wyborcza to inwestowanie w zdrowie. - Nie ma miejsca w Polsce, w którym zdrowie nie byłoby tematem numer jeden - powiedział. - Nasz projekt Europejskiej Ochrony Zdrowia pozostaje w mocy: termin oczekiwania do specjalisty nie będzie dłuższy niż 21 dni, czekanie miesiącami, latami musi się skończyć. Oczekiwanie na SOR-ze nie może trwać dłużej niż 60 minut. Nie może być tak, że przyjazd na ostry dyżur oznacza wiele godzin oczekiwania. Program walki z rakiem będzie według europejskich standardów. W ciągu 7 lat wyleczalność raka w Polsce osiągnie poziom najbardziej rozwiniętych krajów Europy zachodniej. Będzie to dotyczyło każdego zakątka kraju - wyliczał lider PO.

Ważna jest także sytuacja kobiet w ciąży. - W służbie zdrowia potrzebne jest więcej pieniędzy, a mniej ideologii. Kobieta która trafia do szpitala ma się czuć bezpieczna - podkreślał. 

Dodatkowo KE chce jeszcze rozszerzyć pakiet in vitro oraz stworzyć pełny kalendarz szczepień na najwyższym europejskim poziomie. - Jeśli ktoś wierzy,że ziemia jest płaska, a Elvis Presley żyje, a szczepienia szkodzą niech trzyma się z daleka od leczenia ludzi - mówił. 
 
Czwartym punktem jest zadbanie o sytuację osób starszych. Koalicja Obywatelska obiecuje, że zagwarantuje seniorom turnusy rehabilitacyjne co najmniej raz w roku, leki i wyroby medyczne za darmo oraz na stałe utrzymanie trzynastej emerytury. 

Koalicja Obywatelska obiecuje także naprawę sytuacji w Oświacie. - Szkoła nie kojarzy się dziś z szóstkami, a koszmarnym bałaganem i tysiącami dzieci, które wpadły w pułapkę Zalewskiej. Nie będziemy do tego zamieszania dokładali nowej reformy, trzeba posprzątać i uspokoić sytuację.

Zapowiedział, że nauczyciele otrzymają podwyżki, a samorządy większą elastyczność w zarządzaniu szkołami. Dodatkowo dzieci mają mieć również zapewnioną opiekę po zajęciach szkolnych. 

Ostatnim, równie ważnym punktem programu koalicji ma być walka o środowisko, który Schetyna nazwał "zieloną Polską". - W ciągu ośmiu lat zredukujemy zanieczyszczenie powietrza w Polsce do poziomu w pełni bezpiecznego dla zdrowia - ogłosił Schetyna.

Wylicza m.in. redukcję zanieczyszczenia powietrza (poprzez wymianę pieców i wyeliminowanie węgla w ogrzewaniu domów i mieszkań do 2030 r., a do 2040 r. w energetyce), wprowadzenie zakazu sprowadzania śmieci do Polski, ograniczenie zużycia plastiku. Dodatkowo politycy chcą zadbać również o zieleń - zapowiadają zasadzenie tysięcy nowych drzew. 

Więcej o: