Ruszyło forum KO. Mają zapaść kluczowe decyzje. Schetyna: Nie jestem od słuchania PSL-u

Rozpoczęło się Forum Programowe Koalicji Obywatelskiej, na którym mają zapaść kluczowe decyzje dotyczące składu ugrupowania. Wciąż nie wiadomo, czy dołączy do niego m.in. PSL. Grzegorz Schetyna zapowiedział, że będzie negocjować z szefem ludowców, ale nie będzie tego robił za wszelką cenę. - Ja nie jestem od słuchania PSL-u, tylko od budowania koalicji, która wygra z PiS-em - zapowiadał w TVN 24 przed startem rozmów.
Zobacz wideo

W piątek o godzinie 9 w Warszawie rozpoczęło się dwudniowe forum programowe Koalicji Obywatelskiej, na którym mają zostać podjęte kluczowe decyzje dotyczące składu, w jakim ugrupowanie pójdzie do jesiennych wyborów parlamentarnych. Jego uczestnicy mają zdecydować m.in., czy do Koalicji Obywatelskiej dołączą PSL, SLD i Zieloni. Obecnie tworzą ją: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej i samorządowcy. O przebiegu wydarzenia będziemy informowali na Gazeta.pl - na miejscu jest nasz dziennikarz.

Grzegorz Schetyna: Ja nie jestem od słuchania PSL-u

Szef Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna podkreślił w czwartek w "Kropce nad i", że w ramach Forum Programowego spotka się między innymi z szefem PSL, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Losy ewentualnej koalicji PO z ludowcami wciąż nie są przesądzone. Ostatnio ugrupowanie Kosiniaka-Kamysza zapowiedziało, że nie wejdzie do KE, jeśli znajdą się w niej SLD lub Wiosna.

- Porozmawiamy o tym, w jaki sposób można stworzyć dobrą kontynuację Koalicji Europejskiej, w ramach której zjednoczyliśmy opozycję i osiągnęliśmy 38,5 procent - mówił w TVN24. - Jutro się umówiliśmy. Będzie także Jacek Karnowski, reprezentant samorządowców. Będziemy próbować uwspólnić, zbliżyć te stanowiska. To są negocjacje - dodał Schetyna, zapowiadając, że ustalenia dotyczące kształtu koalicji to "kwestia najbliższych dni, może godzin". 

Szef PO powiedział, że zależy mu na koalicji z ludowcami, ale nie zamierza przystępować do niej za wszelką cenę. - Jeżeli nie znajdziemy porozumienia, jeżeli on będzie wykluczał partnerów, to nie spotkamy się - powiedział. Zapytany, czy nie słucha PSL-u, odparł z kolei:

 Ja nie jestem od słuchania Polskiego Stronnictwa Ludowego, tylko od budowania koalicji, która wygra z PiS-em.

Ruszyło Forum Programowe KO. Panele dyskusyjne i "dogadywanie" programu wyborczego

W ramach Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej odbędzie się ponad 50 paneli dyskusyjnych. Podczas dwudniowych obrad będą poruszane sprawy związane ze zdrowiem, gospodarką, edukacją, ochroną środowiska, bezpieczeństwem, polityką zagraniczną i kulturą. Szef klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska Sławomir Neumann zapowiadał, że dyskusja programowa jest efektem ponad 3-letniej pracy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Podkreślał też, że są to ostatnie konsultacje przed zaprezentowaniem ostatecznego programu wyborczego, który ma być gotowy do końca lipca. 

Więcej o: