W połowie maja konkurs na dyrektora Muzeum POLIN rozstrzygnął się między prof. Dariuszem Stolą, dotychczasowym szefem placówki, i Moniką Krawczyk, przewodniczącą Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Spośród 15 członków komisji konkursowej aż 11 oddało głos na Stolę. Mimo rekomendacji wicepremier Piotr Gliński nadal blokuje decyzję bezczynnością - POLIN pozostaje zatem bez kierownika.
W wywiadzie dla "Rz" Piotr Wiślicki, przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny powiedział, że Gliński zadeklarował, że uszanuje rezultaty konkursu niezależnie od tego, kto zostanie wybrany. - W trakcie negocjacji nie było mowy o tym, że ktoś jest nasz lub wasz - zaznaczył Wiślicki. - Nie wiem, na czym stoimy, bo wicepremier nic nie podpisał.
Szef Stowarzyszenia ŻIH wyjaśnił, że gra na czas Glińskiego ma spore konsekwencje dla funkcjonowania muzeum: - Dostajemy informacje od darczyńców o wstrzymaniu wsparcia. Tylko dlatego, że jedna z najważniejszych żydowskich instytucji na świecie jest bez kapitana. Nie wiadomo, co z muzeum. I stopniowo sytuacja ta przekreśla wszystko dobre, co wydarzyło się dla kultury żydowskiej w ostatnich latach.
Według Wiślickiego wicepremier nie ma podstaw, aby ewentualnie unieważnić "uczciwy, sprawiedliwy i demokratyczny" konkurs. Jego i wszystkich przyjaciół muzeum niepokoi upływ czasu i narastające napięcie. - Aby kontynuowany był dialog polsko-żydowski w najważniejszej instytucji służącej temu celowi, potrzebny jest kapitan.
Przypomnijmy, że prof. Dariusz Stola to historyk, badacz stosunków polsko-żydowskich, zagłady Żydów, reżimu komunistycznego w Polsce i migracji międzynarodowych w XX w. Dyrektorem Muzeum Polin został 1 marca 2014 r. na pięcioletnią kadencję z możliwością przedłużenia na następną. Pod jego kierownictwem muzeum otworzyło wystawę główną oraz stało się miejscem znakomitych wystaw czasowych, ważnych debat, wydarzeń kulturalnych i zajęć edukacyjnych. Zdobyło dziesiątki nagród. W 2016 r. otrzymało tytuł Europejskiego Muzeum Roku (European Museum of the Year) i nagrodę EMA (European Museum Academy Award), a w 2017 r. nagrodę Europa Nostra, najważniejszy na Starym Kontynencie laur za wybitne osiągnięcia w ochronie, badaniach i propagowaniu dziedzictwa kulturowego.