Problemy z rekrutacją przez podwójny rocznik. Senator Bonkowski radzi: Można się uczyć w domu

Senator Waldemar Bonkowski ma radę dla uczniów, którzy z powodu nałożenia się roczników nie dostaną się do wybranych szkół. Polityk podkreśla, że nauka w gorszej szkole nie przekreśla możliwości pójścia na dobre studia. - Można się nawet w domu uczyć, jak się chce - powiedział polityk.
Zobacz wideo

- Ja tez chciałem iść do takiej szkoły czy do takiej, ale trzeba było iść, gdzie były możliwości. Ja bym chciał, żeby wszystkie (szkoły - red.) były najlepsze w Polsce, ale tak nie jest i tak nigdy nie będzie. Nigdy wszyscy uczniowie nie dostaną się do najlepszej szkoły - powiedział senator Waldemar Bonkowski (niezrzeszony, wcześniej PiS) pytany przez reportera TVN24 o skutki reformy edukacji.

Bonkowski: Można się uczyć w domu

Jak podkreślał polityk, uczyć można się w każdej szkole, również w tej "gorszej". - Jak będą ludzie ambitni, to, nawet jeśli skończą tę nierenomowaną szkołę, a będą mieli dobre wyniki, mogą pójść na lepsze studia. To nie zamyka drogi, że jak już raz poszedł do gorszej szkoły, to do końca życia jest skazany, że będzie na gorszych studiach - stwierdził i dodał: - Będzie ambitny, będzie się kształcił, można się nawet w domu uczyć, jak się chce.

Podwójny rocznik i problemy z rekrutacją

W roku szkolnym 2019/2020 we wrześniu w liceach - za sprawą reformy edukacji byłej już szefowej MEN Anny Zalewskiej - pojawią się zarówno absolwenci gimnazjów, jak i szkół podstawowych ("nowi" ósmoklasiści). Na Gazeta.pl opisywaliśmy, że szkoły miały dwa lata na przygotowanie się na podwójny rocznik, niektóre z nich zwiększyły nabór, ale nawet takie działania nie sprawiły, że uczniowie dostali się do swoich wymarzonych szkół ponadpodstawowych (liceów, techników czy zawodowych). Problemem pozostaje też po prostu liczba sal - część szkół nie jest w stanie jej zwiększyć, w dodatku przepełnione licea to też trudności z układaniem planu lekcji. Więcej klas to więcej zajęć, co mogłoby wymuszać np. pracę szkół w systemie dwuzmianowym.

Reporterzy TVN24 podliczyli, jak ta sytuacja wygląda w przypadku kilku miast wojewódzkich. W Krakowie mówi się o blisko 2,5 tys. uczniów, którzy niezakwalifikowali się do wybranej szkoły, w Gdańsku - 1,2 tys., a w Rzeszowie o tysiącu.

Więcej o:
Komentarze (265)
Problemy z rekrutacją przez podwójny rocznik. Senator Bonkowski radzi: Można się uczyć w domu
Zaloguj się
 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 75 razy 63

  Stolarz-tapicer po zawodówce z wykształcenia, a antysemita i homofob hobbystycznie wypowiada się na temat edukacji.

 • jackanapes

  Oceniono 60 razy 50

  Intelektualny czempionat posła Suskiego wydawał się być w tej formacji umysłowej niezagrożony.
  A tu proszę jaka niespodzianka.

 • krynolinka

  Oceniono 70 razy 46

  I proszę jaką karierę pan senator zrobił po zawodówce. Ale chamem jest jakby nigdy żadnej w szkole się nie uczył.

 • alejagwiazd

  Oceniono 37 razy 29

  Wyprowadzic ideologie KK ze szkół i sie zwolnia miejsca w salach lekcyjnych

 • ikar.ka

  Oceniono 34 razy 28

  To niech religii uczą się w domu. W szkole będzie więcej czasu na rzeczy ważne.

 • def11

  Oceniono 38 razy 28

  Jest taki co uczy się w domu :

  "Ja państwu powiem, że ja pracuję cały czas, cały czas czegoś się uczę, bez przerwy. Ja się uczę w mieszkaniu, ja się uczę w samochodzie, kiedy jadę, w samolocie kiedy lecę, jak się cały czas czegoś uczę – mówił prezydent. – Jak się nie uczę tego, co mam powiedzieć, to się uczę tego, co będę chciał kiedyś powiedzieć i wydaje mi się, że warto, w związku z tym, więc czytam jakąś książkę. Jeżeli nie, to siedzę i uczę się języka, nowe słówka. Cały czas się czegoś uczę, bo uważam, że to jest jedyna droga do tego, żeby cały czas trzymać się na wysokim "C"

  no, ale się nie udało i efekt jest taki jak każdy widzi :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX