Rafał Trzaskowski po spotkaniu z ministrem edukacji: Nie mamy z tym chaosem nic wspólnego

- Oczekujemy, że rząd weźmie pełną odpowiedzialność finansową za zmiany w edukacji - powiedział Rafał Trzaskowski po spotkaniu z ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim. Prezydent Warszawy przekonywał, że Ministerstwo Edukacji zrzuca na samorząd koszt reformy edukacji oraz problemy związane z rekrutacją do szkół tzw. "podwójnego rocznika".
Zobacz wideo

W wyniku przeprowadzonej przez Annę Zalewską reformy edukacji, której elementem była likwidacja gimnazjów, do szkół ponadgimnazjalnych we wrześniu pójdzie podwójny rocznik - absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych. W środę odbyło się spotkanie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim poświęcone rozwiązaniu problemów związanych z tzw. "podwójnym rocznikiem".

Rafał Trzaskowski: "W Warszawie brakuje 3 tys. miejsc"

Prezydent Warszawy oszacował, że w jego mieście brakuje około trzech tysięcy miejsc w liceach dla uczniów, którzy ukończyli w tym roku gimnazja i szkoły podstawowe. - Staramy się, żeby problemów było jak najmniej, ale to, że brakuje klas i nauczycieli, to w 100 proc. jest wina rządu - mówił Trzaskowski podczas konferencji prasowej. Prezydent Warszawy podkreślił, że samorządowcy od dawna alarmowali, że reforma edukacji spowoduje problemy.

- Zobaczymy, co się będzie działo we wrześniu. Niestety, z pewnością nastąpi drastyczne pogorszenie się warunków nauczania, kłopoty lokalowe i brak nauczycieli. Od dawna przestrzegaliśmy, że tak źle przygotowanej reformy edukacji nie da się wdrożyć. Teraz rząd próbuje obarczać winą samorządy. Próba przerzucania odpowiedzialności brzmi groteskowo - stwierdził Trzaskowski.

Trzaskowski przekonywał, że wydatki na oświatę rosną znacznie wolniej niż wysokość rządowej subwencji na edukację. - Subwencje od państwa rosną, ale wzrosły w ostatnim czasie o 177 milionów, a wydatki o 530 mln zł - zauważył polityk. We wpisie na Twitterze prezydent stolicy napisał, że "na dostosowanie szkół do wymogów reformy edukacji Warszawa przeznaczyła już 80 mln zł, a z ministerstwa stolica otrzymała jedynie niecałe 5 proc. tej kwoty". "Jeśli ta reforma jest bezkosztowa, to chyba tylko dla MEN" - dodał.

Piontkowski: wszyscy uczniowie znajdą miejsca w szkołach

Z kolei Dariusz Piontkowski na konferencji po spotkaniu z Trzaskowskim mówił, że rozmowa toczyła się w dobrej atmosferze. - Wymieniliśmy się uwagami dotyczącymi tego, jak funkcjonuje system edukacji w Polsce, jak jest finansowany, padły pierwsze propozycje, w jakim kierunku mogłyby ewentualnie pójść zmiany - relacjonował szef MEN. Dodał, że strona rządowa starała się przekazać swoje argumenty i zaprezentować spojrzenie często inne niż prezentowane przez władze Warszawy.

Piontkowski zadeklarował, że wszyscy uczniowie znajdą miejsca w szkołach średnich. Minister podkreślił, że wszystkie samorządy są zobowiązane do przygotowania odpowiedniej liczby miejsc dla kandydatów gimnazjów i szkół podstawowych, a każdy uczeń ma prawo do nauki do 18 roku życia. - Wszystkie samorządy zapewnią te miejsca, więc nie będzie takiej sytuacji, że któryś z uczniów nie znajdzie swojego miejsca w szkole średniej - zapewniał Piontkowski.

 
Więcej o:
Komentarze (88)
Rafał Trzaskowski po spotkaniu z ministrem edukacji: Nie mamy z tym chaosem nic wspólnego
Zaloguj się
 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 38 razy 38

  Szczeżuja przecież stwierdziła, że wszystko jest świetnie przygotowane i miejsc nie brakuje. No nie brakuje, a to, że na siłę pisiory chcą młodzież do zawodówek wpychać, to inna bajka. O tym, że pisi nierząd kasy nie dał, to wiadomo od dawna.

  Nie wszystkie marzenia się spełniają, a w razie czego, można spełniać marzenia za granicą - rzecze PiS.

 • agenciputinawon

  Oceniono 40 razy 36

  A tłumok który zrobił tę "reformę" śmieje się w kułak w Brukseli, bo jak powiedziała, "bardzo się cieszy z tego, że jest europosłem".

 • polak66maly

  Oceniono 35 razy 29

  jak tworzyli tego Frankensteina, to zapomnieli mu mozg wlozyc. Kretyn, a nie minister.

 • vegemot

  Oceniono 23 razy 23

  Typowe dla tych partaczy i nieudaczników, popsuć, wywrócić do góry nogami, a winę zwalić na innych. Za co się nie wezmą to popsują. Dokładnie tak samo ich ciemny, prymitywny elektorat, w większości nieudacznicy życiowy ale za swoje niepowodzenia oskarżają wszystkich dookoła

 • czechy11

  Oceniono 17 razy 17

  Wyborcy i wyznawcy PiS!! Wasz rząd zdrady narodowej uczynił sobie z dzieci gorszego sorry ale także i z waszych zakładnika. Nasze i Wasze dzieci będą uczyły się do nocy w przepełnionych klasach przez sfrustrowanych nauczycieli. Wasza ulubienica Anna Zalewska odpowiedzialna za to będzie brała w PE 18 tysięcy Euro miesięcznie. Podobnie Szydło. Starzec z bezdzietny zarządzający ta szajka pobiera miesięcznie 40 tysięcy złotych z kasy państwa. Jeśli dewastacja oświaty i zniszczenie dzieciom szans na przyszłość nie zasługuje na Trybunał Stanu dla odpowiedzialnych tzn. że dla was nie ma już ratunku. Naprawdę chcecie głodować na tych ludzi bo dali wam 500 z waszych pieniędzy?

 • Dariusz Pietrzak Pietrzak

  Oceniono 19 razy 17

  Ta Zalewska powinna zrezygnować z EP może by tak komisję śledczą dla niej i Beatki i Morawieckiego i kaczora , którzy dzielą naród mają w głębi ich duszy,że robią dobro w imieni rydzyka Piszę ich nazwiska małymi literami bo są mali Z dużej litery napisałe Morawiecki bo to nie polityk a bankier wraz ze swoim ojce,któremu w głowie jak najwięcej zarobić na swoje konto .Jak ten ch..j traktóje niepełnosprawnych Dają z kaczorem pełnosprawnym nierobom a ci chorzy niech zdychają

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 14 razy 14

  Prezes z Nowogrodzkiej rzucił pieniądze na trolli i taki oto efekt. Czy jakaś centrala rozliczy z wydatków złodzieja?

 • cleryka

  Oceniono 15 razy 13

  Wygrane wybory,rządzi większośc,prawda pisowskie szujki?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX