"Rzeczpospolita" nieoficjalnie: PSL dogadało się z PO. SLD za burtą? Poseł uchylił rąbka tajemnicy

Znowu roszady wśród opozycji? "Rzeczpospolita" donosi nieoficjalnie, że Platforma Obywatelska dogadała się z PSL i wystartują razem w koalicji w wyborach parlamentarnych. Z szerokiego bloku partii ma natomiast "wypaść" SLD, które teraz prawdopodobnie będzie szukać koalicji z Wiosną czy Razem.
Zobacz wideo

Kolejny tydzień i kolejne - możliwe - roszady w polskiej polityce po stronie opozycji przed wyborami parlamentarnymi. Ledwo na początku lipca Polskie Stronnictwo Ludowe ogłosiło, że do wyborów pójdzie w Koalicji Polskiej swojego autorstwa, a nowy tydzień przynosi nieoficjalne doniesienia, że wcale tak nie będzie. Co więcej, nowe wieści raczej nie spodobają się Sojuszowi Lewicy Demokratycznej.

W programie "Rzeczpospolitej" #RZECZoPOLITYCE polityk ludowców Piotr Zgorzelski potwierdził, że doszło do rozmów szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza z liderem PO Grzegorzem Schetyną.

Tematem był oczywiście wspólny start w wyborach parlamentarnych. Poseł przekazał też, że rozmowy przebiegły dobrze, a sprawa koalicji PO-PSL "wyjaśni się w ciągu kilkudziesięciu godzin".

Nieoficjalnie: Koalicja PO-PSL na wybory, bez SLD

Zaraz po tych deklaracjach posła Zgorzelskiego "Rz" podała, na razie nieoficjalnie, że jeśli do koalicji PO-PSL dojdzie, ale ze stratą dla SLD. "W przyszłej koalicji nie będzie miejsca dla SLD" - donosi dziennik. W koalicji pozostać ma np. Barbara Nowacka ze swoją Inicjatywą Polską.

Jeżeli te informacje się potwierdzą, to można zakładać, że SLD będzie musiało szukać przed wyborami koalicji w bloku lewicowym - z Wiosną Roberta Biedronia czy Partią Razem. Zresztą ludowcy w momencie ogłaszania tworzenia Koalicji Polskiej zapowiedzieli, że nie przystąpią do szerokiego frontu opozycji, jeżeli będą tam reprezentanci lewicy z Wiosny i SLD.

Zresztą w opublikowanym w środę przez "Dziennik Gazetę Prawną" wywiadzie taki kierunek SLD określił lider partii Włodzimierz Czarzasty:

Na razie walczę o koalicję. Jeśli ten projekt się skończy, będę rozmawiał z partią Razem, Wiosną, PPS, SDPL, Inicjatywą Feministyczną, partią Wolność i Równość, ze wszystkimi formacjami lewicowymi.