"Rzeczpospolita" nieoficjalnie: PSL dogadało się z PO. SLD za burtą? Poseł uchylił rąbka tajemnicy

Znowu roszady wśród opozycji? "Rzeczpospolita" donosi nieoficjalnie, że Platforma Obywatelska dogadała się z PSL i wystartują razem w koalicji w wyborach parlamentarnych. Z szerokiego bloku partii ma natomiast "wypaść" SLD, które teraz prawdopodobnie będzie szukać koalicji z Wiosną czy Razem.

Kolejny tydzień i kolejne - możliwe - roszady w polskiej polityce po stronie opozycji przed wyborami parlamentarnymi. Ledwo na początku lipca Polskie Stronnictwo Ludowe ogłosiło, że do wyborów pójdzie w Koalicji Polskiej swojego autorstwa, a nowy tydzień przynosi nieoficjalne doniesienia, że wcale tak nie będzie. Co więcej, nowe wieści raczej nie spodobają się Sojuszowi Lewicy Demokratycznej.

W programie "Rzeczpospolitej" #RZECZoPOLITYCE polityk ludowców Piotr Zgorzelski potwierdził, że doszło do rozmów szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza z liderem PO Grzegorzem Schetyną.

Tematem był oczywiście wspólny start w wyborach parlamentarnych. Poseł przekazał też, że rozmowy przebiegły dobrze, a sprawa koalicji PO-PSL "wyjaśni się w ciągu kilkudziesięciu godzin".

Nieoficjalnie: Koalicja PO-PSL na wybory, bez SLD

Zaraz po tych deklaracjach posła Zgorzelskiego "Rz" podała, na razie nieoficjalnie, że jeśli do koalicji PO-PSL dojdzie, ale ze stratą dla SLD. "W przyszłej koalicji nie będzie miejsca dla SLD" - donosi dziennik. W koalicji pozostać ma np. Barbara Nowacka ze swoją Inicjatywą Polską.

Jeżeli te informacje się potwierdzą, to można zakładać, że SLD będzie musiało szukać przed wyborami koalicji w bloku lewicowym - z Wiosną Roberta Biedronia czy Partią Razem. Zresztą ludowcy w momencie ogłaszania tworzenia Koalicji Polskiej zapowiedzieli, że nie przystąpią do szerokiego frontu opozycji, jeżeli będą tam reprezentanci lewicy z Wiosny i SLD.

Zresztą w opublikowanym w środę przez "Dziennik Gazetę Prawną" wywiadzie taki kierunek SLD określił lider partii Włodzimierz Czarzasty:

Na razie walczę o koalicję. Jeśli ten projekt się skończy, będę rozmawiał z partią Razem, Wiosną, PPS, SDPL, Inicjatywą Feministyczną, partią Wolność i Równość, ze wszystkimi formacjami lewicowymi.
Więcej o:
Komentarze (170)
Wybory parlamentarne 2019. Nieoficjalnie: PSL dogadało się z PO. SLD poza koalicją opozycji
Zaloguj się
 • lesnojeziorska

  Oceniono 53 razy 29

  Blok lewicowy to akurat już rządzi, tylko dla ciemnego ludu nazwał się Zjednoczoną Prawicą.

 • ps11111ps

  Oceniono 38 razy 22

  No i dobrze. Może opozycja jako dwie listy będzie w stanie wypracować jakiś program wyborczy zawierający coś więcej niż jeden wspólny punkt. Dotyczcasowy wspólny program KE uszgodniony w trakcie setek godzin spotkań na których wypito morze kawy i tysiące ciastek wyglądał tak:

  Program wyborczy Koalicji Europejskiej
  1) Jak my nienawidzimy PiS

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 32 razy 22

  Z jednej strony dwa bloki to mniejsza szansa na premię wyborczą ze względu na ordynację. Z drugiej jednak strony, lewicowi wyborcy nie będą mieli problemu, na który z bloków oddać głos (a sądzę, że lewica jest w stanie dostać się do parlamentu), a przy okazji pisuarowi trudniej będzie atakować PO w kwestiach światopoglądowych.

 • jerzykkur38

  Oceniono 21 razy 13

  Polskie liberum weto trzyma się mocno.Opozycja robi wszystko,żeby wykluczyć jakąkolwiek szansę pokonania PIS-u.Za chwilę,ta autorytarna władza zrenacjonalizuje media,zniszczony Trybunał Konstytucyjny,KRS,nepotyzm w obsadzaniu Spółek Skarbu Państwa,Prokuratura i Służby Specjalne ,na pasku partii rządzącej,powstanie nowej kasty ludzi całkowicie bezkarnych wobec prawa,permanentne deptanie i łamanie Konstytucji.To już najwyższy czas dla opozycji ,żeby zaprzęgła swoje szare komórki,do podejmowania racjonalnych decyzji.Przecież klientela PIS-owska rośnie w sposób geometryczny - bez merytorycznego przygotowania,bez fachowości,bez konkursów,masowo obejmują wszystkie najbardziej intratne posady.Buta,arogancja ,bezczelność najwyższych przedstawicieli władz państwa,takich jak np.marszałek i vice marszałek Sejmu,obecny i poprzedni premier,Prezes Tysiąclecia.Zwykły Obywatel jest traktowany przez tych wybrańców Narodu,jak przysłowiowy śmieć.

 • prosty_chlop_gazeciarz

  Oceniono 20 razy 12

  PO + PSL dostaną 32%, SLD+Wiosna+Razem 12%, PiS 40
  arytmetycznie jest nieźle, ale pozostaje D’Hondt

 • 99venus

  Oceniono 14 razy 10

  Stawiam na piękną katastrofę.Sam tego chciałeś Grzegorzu..,

 • ewulka987

  Oceniono 17 razy 9

  Jeżeli Schetyna ulegnie PSL jednocześnie wywalając Nowacką i SLD to po raz pierwszy po 40 latach zagłosuję za LEWICĄ, bo nie zgadzam się ,mimo że jestem katoliczką z aprobowaniem sojuszu tronu z Kościołem jak to robi przekupna partia PSL.

 • munaciello

  Oceniono 13 razy 9

  Czyli najpierw: "Skręcamy w lewo, idziemy z SLD, a nie z PSL", i Grzesiek klepie po plecach Czarzastego.
  Potem: "Skręcamy w prawo, idziemy z PSL, a nie z SLD", i Grzesiek klepie po plecach Kosniaka-Kamysza.
  W międzyczasie Grzesiu jeszcze zachwycał się propozycją rozmów z Wiosną (bo skręcał w lewo), ale później stwierdził, że Biedronia po plecach klepać nie będzie (bo zaczął skręcać w prawo).
  Panie Schetyna, jazda slalomem prowadzi do wypadnięcia z trasy.

 • serbinek26

  Oceniono 13 razy 9

  Schetyna odejdz !! Przecież żaden rolnik z ciemnogrodu nie zagłosuje na koalicję PSL z PO bo dla nich PO to liberałowie - gdyby PSL poszło samo ,ew z mniejszymi centrowymi partyjkami mogło przekroczyć próg procentowy i w dodatku odebrać 3-4 % pisowcom bo wtedy na listach znalazłoby się kilka tyś ludowców pamietających czasy gdy całe rodziny zatrudniali w agencjach rolnych a tak znowu całą wieś przejmie pis

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX