Włodzimierz Czarzasty o problemach PSL z lewicą: "Co wy, k...a, chcecie od SLD?"

Włodzimierz Czarzasty w ostatnim wywiadzie przedstawił swoje zdanie na temat procesu budowy Koalicji Obywatelskiej, czyli wspólnego bloku partii opozycyjnych w wyborach do polskiego parlamentu. Szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej odniósł się również m.in. do ostatnich wypowiedzi Władysława Kosiniaka-Kamysza i problemów PSL z zaakceptowaniem koalicji z lewicą.
Zobacz wideo

Włodzimierz Czarzasty w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wyjaśnił m.in. dlaczego w wyborach warto postawić na szeroką koalicję partii opozycyjnych. Odniósł się także do posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy nie są skłonni przystąpić do Koalicji Obywatelskiej, jeśli znajdą się w niej lewicowe ugrupowania.

Włodzimierz Czarzasty krytykuje PSL

Szef SLD jest przekonany, że Koalicja Obywatelska jest najtrudniejszym projektem politycznym, który powstał po transformacji ustrojowej w Polsce. Według Czarzastego koalicja powinna iść wzorem Prawa i Sprawiedliwości, które zjednoczyło się z mniejszymi prawicowymi ugrupowaniami. Zdaniem polityka szeroka koalicja jest jedynym sposobem, żeby wygrać wybory parlamentarne z obecnie rządzącą partią.

W rozmowie polityk odniósł się także do wypowiedzi prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, który jest zdania, że dwa bloki opozycyjne mogą w wyborach zdziałać więcej, niż jedna lista. Włodzimierz Czarzasty odpowiedział, że żadne badania nie wykazują takiej zależności, zwłaszcza w systemie d'Hondta, który używany jest przy przeliczaniu głosów wyborów na mandaty poselskie. - To bzdura opowiadana przez ludzi, którzy mają mało doświadczenia politycznego - mówi.

Dodatkowo Czarzasty skrytykował Polskie Stronnictwo Ludowe, które nieprzychylnie odnosi się do projektów związanych z LGBT czy związkami partnerskimi. - Jeśli PSL ma problemy z LGBT, to rozumiem, że usuną Trzaskowskiego z PO. Przecież on podpisał kartę LGBT. To prezydent Warszawy, który, rozumiem, przechodził według PSL obok PO przypadkiem - dodaje lider lewicowej partii. Szef SLD zastanawia się też,jak wcześniej PSL mogło współpracować z otwarcie lewicowymi politykami takimi jak Paweł Rabiej czy Barbara Nowacka i dlaczego dopiero teraz sprzeciwiają się koalicji z lewicą - Można się tym bawić i obwiniać SLD, ale ludzie to widzą. Więc, co wy, k…, chcecie od SLD? - pyta polityk Sojuszu. 

Szef SLD o przedłużającej się decyzji ws. budowy koalicji: Ludzie obserwują te podchody

Włodzimierz Czarzasty przyznał, że ugrupowania opozycyjne czekają obecnie na decyzję Grzegorza Schetyny. Jeśli Platforma Obywatelska nie będzie chciała stworzyć jednego, wspólnego bloku w wyborach, to SLD ma wystartować z innymi lewicowymi ugrupowaniami. - Na razie walczę o koalicję. Jeśli ten projekt się skończy, będę rozmawiał z partią Razem, Wiosną, PPS, SDPL, Inicjatywą Feministyczną, partią Wolność i Równość, ze wszystkimi formacjami lewicowymi - powiedział Czarzasty. Ponadto polityk zaznaczył, że przedłużające się decyzje dotyczące koalicji nie służą opozycji, tylko partii PiS:

Nie znam państwa, w którym na 3–4 miesiące przed wyborami, gdy partia rządząca przekazuje ludziom 40 mld zł, druga strona rozprasza się po kątach i kręci operę mydlaną. W takim momencie bierze się to wszystko w łapy i mówi: „Idziemy po was”. (...) Rozsądek wskazuje, by tę sprawę rozstrzygnąć jak najszybciej. Ludzie obserwują te podchody, spotkania i w końcu dojdą do wniosku, że to jakaś parada oszustów.
Więcej o:
Komentarze (155)
Włodzimierz Czarzasty o problemach PSL z lewicą: "Co wy, k...a, chcecie od SLD?"
Zaloguj się
 • muzoman

  Oceniono 23 razy 13

  Dajcie spokój z PSL. Są jak chorągiewka na wietrze, raz w jedną raz w drugą stronę, dziś z tym jutro z tamtym. Mydło i powidło.

 • chi-neng

  Oceniono 16 razy 10

  Ja sadze, ze to lezy w tym iz sami maja opinie ZDRADZIECKICH, TOTALNIE POZBAWIONYCH LOJALNOSCI KOALICJANOTOW, PORAZONYCH NEPOTYZMEM I ZADZA WLADZY, jak zadna inna frakcja polityczna.

 • lew131313

  Oceniono 19 razy 9

  Ależ ten PeeZel jest jednak głupi, jak stąd do Raciborza! Na co oni liczą, na cud??? No przecież w ostatnich aż siedmiu sondażach ich najwyższy wynik to 4,9%, a był i taki co oscylował w granicach poniżej 3%. I taka partyjka stawia warunki 25-30procentowej Platformie? Toż to kabaret w najczystszej postaci!
  Ale to i tak PeeZelowi nie przeszkadza w tym, aby odgrywać na Opozycji rolę męża opatrznościowego, co to dzieli, rządzi, poucza, podsumowuje, ocenia, chwali, gani - ale swojego własnego idiotyzmu jednak nie dostrzega.
  No i dobrze, bo może wreszcie z polskiej sceny politycznej znikną na zawsze..? Oby!

  A przy okazji pozwalają sobie jeszcze na złośliwości pod adresem Wiosny (nie oni jedni zresztą, bo PO i SLD też), która to według ich ocen "już zanika", "już jest masą upadłościową", "jest pogrążona w głębokim kryzysie" i "w ogóle już jest prawie nie ma", gdy tymczasem prawda jest taka, że w tych wspomnianych siedmiu sondażach najgorszym wynikiem Biedronia było 6%, zaś cała średnia wszystkich to 7,5%.
  Różnica jest jednak taka, że Biedroń nikogo nie poucza i na temat nikogo nie kłamie jak PeeZelowcy.
  Ale dobra, policzmy;
  w majowych wyborach Wiosna otrzymała prawie 900 tysięcy głosów. Od tego czasu ta partia nie zrobiła nic takiego, co by mogło tych ludzi do Wiosny zniechęcić, więc z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że ten ilościowy stan się utrzyma - co najmniej utrzyma, bo moim zdaniem przy większej frekwencji jesienią ta liczba urośnie do co najmniej 1 miliona osób.
  W Polsce jest około 29 mln wyborców, więc przy spodziewanej frekwencji 60% do urn realnie pójdzie 17,4% mln.
  Ten jeden milion z 17,4 to 5,75%, czyli... wystarczy do Sejmu, panie Kosiniak? Owszem, to zaledwie około 10-12 mandatów przy założeniu, że i SLD, i PSL jakoś ten próg przekroczą, ale jeśli wypadną z gry, to Wiosna nawet takim małym wyniczkiem ma zagwarantowane około 20-22 mandaty.
  OK, zgadza się, że to niewiele, ale PSL będzie miało zero i SLD też będzie miało zero jeśli nadal będą tak podskakiwać.
  Nie warto więc wieszczyć końca Wiosny, bo to tylko pobożne życzenia ich przeciwników. Można Biedronia nie lubić, można nim pogardzać, można go wyszydzać, ale niestety musicie się z nim liczyć. Boli?
  Ja zagłosuję na Wiosnę, moja rodzinka też, wiem już o kilku moich znajomych, którzy zrobią to samo, a to w sumie już 11-12 głosów.
  A co, mam się tego wstydzić? Nie, bardziej bym się zawstydził gdybym zagłosował na pazerną PO, na wredny PiS, na cwaniaków z SLD, na jedynie śmiechu wartych Kukiza, Lubnauer czy na jakiegoś zadufanego w sobie oszołoma z PeeZelu.
  A teraz możecie mnie hejtować, proszę bardzo...

 • niezalany

  Oceniono 9 razy 7

  sld i psl (właściwie zsl) "cenię" dokładnie tak samo, ale w tym starciu punkt dla czarzastego, bo przecież nie ma w historii polskiego parlamentaryzmu większej koalicyjnej dzi(e)wki niż psl

 • elq_1

  Oceniono 6 razy 6

  Jak lewica rozdawała stołki to peeselowskie bydełko aż z nóżki na nóżkę przestępowało, byle się załapać do koalicji!
  A teraz kościółkowe buraki szukają następnych naiwnych i lewica jest im be!!

 • zigzaur

  Oceniono 10 razy 6

  Może Czarzasty wyraził się obcesowo, ale SLD był w koalicji z PSL przez 2 pełne kadencje i wie jak z nimi rozmawiać.

 • baby1

  Oceniono 12 razy 6

  Zagłosuję na Wiosnę, bo to jedyna partia, która jawnie deklaruje się jako antykościelna. Ale SLD to powinien być ideał dla PSL-u ponieważ SLD jest jedyną partią "umiarkowaną i centrową", czyli taką jaką chciałby być PSL. Reszta poza Wiosną i drobiazgami w stylu Razem, Zieloni itp., to partie zdecydowanie chadeckie, które nie odstawią kościoła od państwowego cycka.

 • to_moje_zdanie

  Oceniono 7 razy 5

  W co gra PSL?! Panowie rozwodnicy z PSL przypomnieli sobie, że są konserwatystami :D Za chwilę będzie im bliżej do Kai Godek i Ordo Iuris niż KO :( I ta próba bratania się z przystawkami PiS - Kukizem i Liroyem :o
  Czy porażające plakaty antyaborcyjne będą teraz firmowane przez logo PSL?! Będą cytować Stary Testament a prawa człowieka do godnego życia i samostanowienia utożsamiać z grzechem?! Nie podadzą ręki lesbijce czy gejowi?! Czy Lewicy na pewno z PSL "po drodze"?!
  PSL dało się rozegrać PiSowi :( A mogli być nowoczesną progresywną alternatywą dla wsi. No cóż...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX