Akcja "Plaża bez peta". Greenpeace zachęca do polowania nad Bałtykiem. Bo pet to też groźny plastik

Trzy duże wydarzenia nad polskim morzem! Greenpeace rusza do akcji i walki z plastikiem jednorazowego użytku. W Gdańsku, Kołobrzegu i Międzyzdrojach powstaną specjalne strefy. Będziemy tam i my - czyste plaże to plaże bez kubeczków, foliówek, słomek i petów.
Zobacz wideo

Na Gazeta.pl trwa wakacyjna akcja "Plaża bez peta". Dowiedz się, dlaczego warto się do niej przyłączyć. Wspólnie stworzymy mapę plaż bez petów - czystych, cudownych miejsc na polskim brzegu. Jeśli chcesz, by znalazło się na niej twoje miasto lub biznes, napisz do nas: plazabezpeta@agora.pl.

Nasza akcja to "Plaża bez peta". Greenpeace traktuje problem szerzej, bardziej systemowo. Ich działania podsumowuje hasło #BezPlastiku. Już w lipcu w Gdańsku, Międzyzdrojach i Kołobrzegu mieszkańcy i turyści będą mogli dołączyć do działań organizacji na rzecz zmniejszenia plastiku jednorazowego użytku. Będzie ciekawie, będzie zaskakująco, będzie też strasznie.

Greenpeace zaprasza do rodzinnej strefy #BezPlastiku

Na początek konkrety: strefy będą działać od godziny 10 do 18 w każdym z wymienionych miast. W Gdańsku przy molo w Brzeźnie 17 i 18 lipca. W Międzyzdrojach strefa pojawi się 20 i 21 lipca, a w Kołobrzegu 23-24 lipca przy molo.

Dwa razy dziennie, o godz. 10:30 i 16:30, Greenpeace zabierze wszystkich chętnych na spacer po plaży. Ale nie będzie to wędrowanie krajoznawcze, tylko naukowe. Wszystkie napotkane po drodze śmieci zostaną poddane audytowi. Wspólnie z Greenpeace sprawdzimy, jakie odpady można najczęściej spotkać nad polskim wybrzeżem. Ta wiedza da konkretną odpowiedź, o jakie produkty (nieuwzględnione dziś w przepisach unijnych) trzeba rozszerzyć listę, aby plaże i inne miejsca w Polsce stały się wolne od petów i plastiku.

Więcej akcji "Plaża bez peta" i miastach, które w niej uczestniczą, przeczytasz TUTAJ >>>

Polowanie na nurdle - nie wiesz, co to, ale na pewno widziałeś

Nurdle to drobne kuleczki z różnych tworzyw sztucznych, a dokładnie granulat do produkcji plastikowych produktów. Podczas produkcji, transportu, przeładunku i przy każdej innej okazji te drobiny rozsypują się i trafiają do rzek i mórz.

- Teraz, jak o tym mówicie, to zaczynam kumać, o co chodzi. Myślałem do tej pory, że chodzi o jakiś styropian, nie wiedziałem, że to jakieś nurdle

- przyznaje Bartosz Skocki, przedsiębiorca z Warszawy na wakacjach w Helu, która to miejscowość jako pierwsza dołączyła do akcji Gazeta.pl "Plaża bez peta".

Instytut Oceanografii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) prowadzi badania na temat występowania nurdli w ekosystemie Morza Bałtyckiego. Greenpeace też zaprasza na polowanie na nurdle. - Będziemy ich szukać, dokumentować je i zbierać, a wszystkie informacje i same nurdle przekażemy naukowcom z IO PAN. Polować na nurdle będzie można też w innych lokalizacjach wzdłuż wybrzeża i samemu sprawdzić, czy plastikowe drobinki ukrywają się również w okolicy - mówi Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska.

Nurkowie pomogą w audycie morskiego dna

Greenpeace i Gazeta.pl zapraszają wszystkie osoby nurkujące, żeby razem z nami i szkołami nurkowymi posprzątały fragmenty morskiego dna. Podobnie jak w przypadku spacerów połączonych ze sprzątaniem plaży i okolic, ze sprzątania dna Bałtyku powstanie audyt. - Przygotujemy raport na temat tego, jakich śmieci znajduje się najwięcej na morskim dnie. Ta wiedza pomoże nam skuteczniej domagać się zmian systemowych na rzecz ograniczenia plastiku jednorazowego użytku - mówi Katarzyna Guzek.

Narzędziem nacisku na rząd jest petycja wzywająca do wprowadzenia przepisów ograniczających stosowanie jednorazowego plastiku. Petycję możesz podpisać TUTAJ >>

Nurkowanie odbędzie się we wspomnianych trzech turystycznych miejscowościach - 18 lipca w Gdańsku przy molo w Brzeźnie w godz. 9-16, 21 lipca w Międzyzdrojach przy molo w godz. 10-15 i 24 lipca w Kołobrzegu przy molo, start o godz. 16. Akcja odbywa się dzięki zaangażowaniu i współpracy z: Gdańsk - Centralna Szkoła Nurkowa Tryton, Międzyzdroje - Black Angel Divers Kołobrzeg - Centrum Nurkowe Blue Dive. Tutaj znajdziecie więcej informacji o akcjach Greenpeace nad brzegiem Bałtyku.

Ogromne wieloryby wyskakują z morza plastiku na placu w Gdańsku

Promocji akcji towarzyszy nietypowa rzeźba dwóch wielorybów (wykonana w skali 1:1), która 17 lipca stanie na Długim Targu w Gdańsku. Dorosła, sześciometrowa* samica humbaka i jej dziecko wyskakują z wody, żeby zaczerpnąć powietrza. Jednak żeby to zrobić, muszą przedostać się przez pokrywające powierzchnię plastikowe śmieci. 

Rzeźba będzie podróżować wraz z Greenpeace w ramach akcji #BezPlastiku, po Gdańsku dotrze do Międzyzdrojów i Kołobrzegu.Rzeźba będzie podróżować wraz z Greenpeace w ramach akcji #BezPlastiku, po Gdańsku dotrze do Międzyzdrojów i Kołobrzegu. Lorenzo Moscia / Lorenzo Moscia / Greenpeace

Rzeźba została stworzona przez włoskich wolontariuszy Greenpeace, jest wykonana głównie z drewna i papieru. Wszystkie materiały użyte są naturalne lub pochodzą z recyclingu. Plastikowe odpady, które zostały umieszczone na powierzchni wody, z której wyskakują wieloryby, po zakończeniu ekspozycji trafią do recyklingu. 

Rzeźba będzie podróżować wraz z Greenpeace w ramach akcji #BezPlastiku - po Gdańsku dotrze do Międzyzdrojów i Kołobrzegu, gdzie będzie można ją zobaczyć na miejskich plażach. 

Do tej pory rzeźba była wystawiana już m.in. w Rzymie, Madrycie, Zagrzebiu i Budapeszcie. 

Do mórz i oceanów co minutę trafia ciężarówka odpadów, które zabijają ptaki, ryby, wieloryby i delfiny. Plaże naszego Bałtyku toną w śmieciach. Zatrzymajmy wspólnie to szaleństwo! TUTAJ możesz podpisać petycję ws. ograniczenia stosowania jednorazowego plastiku >>

Więcej o:
Komentarze (52)
Akcja "Plaża bez peta". Greenpeace poluje i nurkuje nad Bałtykiem. Bo pet to głównie groźny plastik
Zaloguj się
 • lucek10

  Oceniono 15 razy 9

  Plaża? Polska jest zaśmiecona i brudna. Mnóstwo śmieci na chodnikach, trawnikach, dzikie wysypiska. Klatki schodowe brudne, wysmarowane ściany. Zniszczona zieleń. Daleko nam do innych europejskich krajów!

 • wejsunek47

  Oceniono 17 razy 7

  a wystarczyłoby wychowywać dzieci jak należy... ale ważniejsze są bajeczki o jezusku..

 • fajny_zajety

  Oceniono 9 razy 5

  W Polsce program plaża bez peta ma duże szanse na powodzenie w tym roku. Od 2 tygodni nad Bałtykiem ciągle pada więc ludzie nie rozkładają się na plaży i nie śmiecą. Spacerując po wybrzeżu też ciężko odpalić papierosa bo tak wieje jakby miało głowę urwać. Jest wiec szansa ,że tego lata dużo mniej petów trafi na piaski Bałtyku.

 • yaspiman

  Oceniono 4 razy 4

  "czyste plaże to plaże bez kubeczków, foliówek, słomek i petów" ... i bez januszów 500+

 • adolfiutin11

  Oceniono 7 razy 3

  Strasznie zasyfiliśmy sobie nasz jedyny dom - Ziemię :(

 • grzegorz_lipner

  Oceniono 9 razy 3

  Na plażach jest wystarczająco dużo koszy na śmieci !!! Tylko Janusze i Grażyny nie będą się przecież fatygować !!!

 • plastikpiokio

  Oceniono 5 razy 3

  przy obecnej pogodzie proponuję ----plaża bez plażowiczów i będzie czysto .

 • zigzaur

  Oceniono 2 razy 2

  Wznowić produkcję papierosów bez filtrów. Propagować cygarniczki, fajki i cygara. Taką mam koncepcję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX