Julia Przyłębska o zarzutach Małgorzaty Gersdorf dotyczących TK: To pomówienia. Powinna przeprosić

- Nie zgadzam się z tym, że politycy krytykują i stawiają różne nieprawdziwe tezy, ale jestem do tego przyzwyczajona. Natomiast jeśli mówi to najwyższy sędzia RP, (...) stawia tezy i mówi nieprawdę, to uważam, że jest to przekroczenie granic - powiedziała Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego, komentując zarzuty Małgorzaty Gersdorf dotyczące niezależności TK.

We wtorkowym programie "Gość Wiadomości" pojawiła się prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Odniosła się w nim m.in. do zarzutów Małgorzaty Gersdorf, pierwszej prezes Sądu Najwyższego, która stwierdziła ostatnio, że Trybunał Konstytucyjny "działa zgodnie z zakładanym celem Ministerstwa Sprawiedliwości" oraz że jest "spolegliwy i ocenia, jak władza sobie tego życzy".

- Jestem zbulwersowana, podobnie jak inni sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, ostatnimi słowami pierwszej prezes Sądu Najwyższego - stwierdziła. 

Prezes TK zarzuca prof. Gersdorf pomówienie

Słowa Małgorzaty Gersdorf Julia Przyłębska oceniła jako pomówienie.

- Nie zgadzam się z tym, że politycy krytykują i stawiają różne nieprawdziwe tezy, ale jestem do tego przyzwyczajona. Natomiast jeśli mówi to najwyższy sędzia RP, nie waży na swoje słowo, dokonuje ocen, jak również stawia tezy i mówi nieprawdę, to uważam, że jest to przekroczenie granic - stwierdziła i dodała, że "pani pierwsza prezes powinna się zreflektować i ważyć każde słowo". - To, co mówi pierwszy prezes, powinno być zgodne z prawdą, wyważone i nienaruszające dobra osobistego, bo to jest forma pomówienia - skomentowała Julia Przyłębska.

Julia Przyłębska oczekuje przeprosin

Według prezes TK słowa Małgorzaty Gersdorf były skandaliczne. - Oczekiwałabym, że pierwsza prezes przeprosi sędziów TK za takie sformułowania. Jeśli komuś nie podoba się wyrok sądu i trybunału, to może się z tym nie zgodzić, ale nie ma podstaw do wysuwania takich oskarżeń, bo to nieprawda. Nie ma takiej sytuacji w TK, żeby działał z podpowiedzi jakiegokolwiek podmiotu - twierdziła Julia Przyłębska. Podkreśliła również, że TK nie zleca pisania wyroków na zewnątrz. - Tak było, a tak teraz nie ma - zaznaczyła.

Gość programu kategorycznie stwierdziła, że sędziowie TK orzekają niezależnie od jakichkolwiek wpływów zewnętrznych, w zgodzie ze swoim sumieniem i swoją wiedzą.

- Albo ktoś wprowadził panią pierwsza prezes w błąd albo nie dość refleksji nad otaczającą ją rzeczywistością - podkreśliła Julia Przyłębska.

Trybunał Konstytucyjny nie ma wakacji

Jak podkreśliła Julia Przyłębska, pomimo wakacji TK nadal pracuje. - Wbrew doniesieniom medialnym (...), mamy już 37 spraw załatwionych. Jutro [w środę - red.] będzie rozprawa pełnoskładowa, za tydzień będzie rozprawa pełnoskładowa, także TK w tym roku będzie miał wakacje w zasadzie bardzo krótkie - stwierdziła.

Jedną z rozpatrywanych w najbliższym czasie spraw będzie wniosek prezydenta Andrzeja Dudy, który do TK skierował nowelizację Kodeksu karnego. - Wyznaczyłam osobę sprawozdawcę, został nim sędzia Justyn Piskorski, sędzia już się pochyla nad sprawą i sprawa jest procedowana - poinformowała prezes TK.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (339)
Julia Przyłębska o zarzutach Małgorzaty Gersdorf dotyczących TK: To pomówienia. Powinna przeprosić
Zaloguj się
 • pdppdp

  Oceniono 165 razy 165

  Droga pani magister Wolfgangowa. Pani problem polega na tym, że nie zna pani znaczenia słowa "niezależność". Wielu innych zresztą też.

 • yaretzky

  Oceniono 146 razy 140

  Nie przypominam sobie , aby prof . Rzepliński biesiadował z Premierem Tuskiem, tak jak z J. Kaczyńskim biesiaduje mgr Przyłebska. I tyle w sprawie niezależności TK.
  Pis to stan umysłu !!!!!

 • krynolinka

  Oceniono 114 razy 104

  Co dzisiaj na kolację dla pana prezesa przygotował nasz największy autorytet prawniczy w osobie pani Julii? To tak na marginesie niezależności "TK". Odkrycie towarzyskie bardzo wyszczekane się zrobiło.

 • lodzermensz1

  Oceniono 75 razy 73

  Sędziowie orzekają niezależnie od wpływów zewnętrznych.
  Oczywiście pan prezes Kaczyński zaproszony do domu na kartofelki z mielonym, to nie jest wpływ zewnętrzny. To wpływ wewnętrzny.
  Zajmowanie przez tą panią stanowiska prezesa TK, wbrew prawu uchwalonemu przez sam pis, jest obrazą dla każdego Polaka.

 • crotalus1

  Oceniono 61 razy 59

  Wolfgangowa, wypad do kuchni i rób rosół, bo głodny karakan czeka.

 • ktos2014

  Oceniono 53 razy 53

  oj jakos zapomniała o działalności w socjalistycznym związku studenckim i jakoś tak dziwnie PISowcy tłumacza jej komunistyczną przeszłość , a TK już nie ma jest przybudówka PIS taka z paździerzy

 • kuba161048

  Oceniono 49 razy 49

  Jeżeli ktoś wierzy w niezależność TK i p. Prezes to bardzo mu współczuję.
  Ta pani jest tak niezależna jak tvp-info.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX