Andrzej Duda zarzucał sędziom Trybunału Konstytucyjnego "naruszenie konstytucji" i pytał, czy działali w interesie "wąskiej kasty rządzącej". Chodziło o wyrok TK ws. podniesienia wieku emerytalnego z 2014 r. Sędziowie nie zostawili tego bez odpowiedzi. Zapytali "jaki ma tytuł Prezydent Rzeczypospolitej do stanowczego stwierdzania [..], że wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest niezgodny z konstytucją". Stwierdzili, że "istnieją granice wypowiedzi osób sprawujących funkcje publiczne".
Duda nie pozostał dłużny. Prezydent postanowił się wytłumaczyć.
- Jak słyszę głosy, że nie wolno krytykować wyroków sądowych; że nie wolno krytykować wyroków wydawanych przez Trybunał. A dlaczego w takim razie wolno krytykować polityków? Wolno krytykować każde słowo wypowiedziane przez posła? Wolno, ja nie mam z tym żadnego problemu - stwierdził Andrzej Duda podczas inauguracji Szkoły Letniej, która odbywa się pod hasłem "Prawo dla dobra wspólnego". Po czym dodał: - Każdego wolno krytykować, tylko nie jedną grupę zawodową? Otóż się z tym nie zgadzam.
Duda podkreślił również, że zawód sędziego wiąże się ze szczególną odpowiedzialnością. - W każdym momencie państwo, realizując swoją służbę sędziowską, zarazem pracujecie na imię wymiaru sprawiedliwości. Czy to będzie dobre imię, czy złe imię, zależy od Waszej postawy - powiedział prezydent, zwracając się do sędziów. - Ludzie Was obserwują, zwłaszcza w małych środowiskach, kiedy jesteście sędziami w niewielkich ośrodkach sądowych, gdzie wszyscy znają tego sędziego. Po tym, w jaki sposób ten sędzia na co dzień funkcjonuje oni sobie wyrabiają zdanie na temat wymiaru sprawiedliwości, To jest bardzo ważne zobowiązanie - dodał.
Wypowiedzi Dudy nt. sądownictwa miały miejsce podczas zainaugurowanej przez niego w poniedziałek Belwederskiej Szkoły Letniej. W ramach szkoły studenci z całego kraju przez cały tydzień będą mogli wysłuchać wykładów wybitnych profesorów i praktyków oraz wziąć udział w seminariach i warsztatach. Wśród prowadzących zajęcia są m.in. Zofia Romaszewska, Wiesław Johann i profesor Andrzej Dziadzio. Tematem tegorocznej edycji jest „Prawo dla dobra wspólnego”.
- Chciałem, żeby była taka płaszczyzna spotkania młodych ludzi, którzy za kilka lat wejdą w swoje życie zawodowe, z teoretykami ale i praktykami. Chciałbym, żebyście Państwo mogli spotkać z osobami reprezentującymi różne dziedziny nauki, którzy mają ogromne doświadczenie, i nie są to tylko profesorowie akademiccy - powiedział Duda podczas inauguracji.