Wiceminister kultury chce walczyć z fake newsami. Pomóc mają media publiczne. "Tam są profesjonaliści"

Wiceminister kultury Paweł Lewandowski na konwencji programowej PiS stwierdził, że najlepiej do walki z "fake newsami i postprawdą" nadają się media publiczne. - Tam są rzetelni profesjonaliści, którzy będą rozbrajali każdą nieprawdę, każde kłamstwo, które się pojawia - zapewniał. Jak dodał, w Polsce brakuje... anglojęzycznej bądź rosyjskojęzycznej stacji, która szerzyłaby przekaz TVP na arenie międzynarodowej.
Zobacz wideo

W weekend w Katowicach odbyła się konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości "Myśląc Polska". Dwukrotnie wystąpił na niej Jarosław Kaczyński, który zapowiadał, że PiS musi odrzucić "wielką ofensywę zła" i zapewniał, że jego partia "jest formacją demokratyczną, a historycy kiedyś to zauważą". Oprócz wystąpień prezesa partii, na konwencję składało się w sumie szesnaście sesji tematycznych i ponad osiemdziesiąt prelekcji na tematy związane z rynkiem pracy, gospodarką, energetyką czy kulturą. 

PiS chce walczyć z fake newsami. Pomóc ma m.in. TVP

Podczas konwencji przemawiał m.in. wiceminister kultury Paweł Lewandowski, który zabrał głos w ramach panelu "Los mediów w Polsce". Jak stwierdził, główne wyzwanie stojące przed współczesnymi mediami to "przede wszystkim walka z postprawdą i fake newsami". Przekonywał, że rozwiązania w tym zakresie będą przygotowywane wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, a po chwili dodał, że najskuteczniejsze w walce z fake newsami i kłamstwem są media publiczne.

Najłatwiejszą, najszybszą i najlepszą w mojej ocenie formą walki z post prawdą i fake newsami są właśnie media, zwłaszcza media publiczne. One najszybciej docierają [do odbiorców - red.], tam są rzetelni profesjonaliści, którzy będą rozbrajali każdą nieprawdę, każde kłamstwo, które się pojawia

- mówił Lewandowski. Jak dodał, dzisiejszy przekaz generowany przez TVP dociera jedynie do polskich odbiorców, ale wkrótce ma się to zmienić. Zapowiedział, że PiS stawia przed sobą wyzwanie, powołanie kanałów, które będą docierały do odbiorców na arenie międzynarodowej i komunikowały - jak określił - "nasze intencje i nasze racje". 

My to możemy robić na razie w Polsce, ponieważ brakuje nam anglo- czy rosyjskojęzycznej stacji, chociaż o zasięgu regionalnym. I to jest kolejny cel, który przed sobą stawiamy, żeby powołać taki kanał i taką stację, które będzie komunikowało nasze intencje i nasze racje

- przekonywał wiceminister kultury, podkreślając, że w mediach liczy się przede wszystkim rzetelność. 

Przypomnijmy, że stworzenie nowej telewizji, która "powie prawdę o Polsce" zapowiedział niedawno premier Mateusz Morawiecki. Centrum Informacyjne Rządu poinformowało wówczas, że wstępne prace związane z uruchomieniem obcojęzycznej już ruszyły, a ich realizacja miałaby się rozpocząć po zdobyciu przez PiS drugiej kadencji.

Więcej o:
Komentarze (179)
Wiceminister kultury chce walczyć z fake newsami. Pomóc mają media publiczne. "Tam są profesjonaliści"
Zaloguj się
 • 174pit

  Oceniono 50 razy 48

  Towarzyszu wicekomisarzu na odcinku kultury. Walka z fake newsami jest bardzo prosta: wystarczy, aby członkowie (jeszcze nigdy to określenie nie było bardziej adekwatne) Partyi przestali powtarzać przekaz dnia otrzymany przez nich z Ciemnogrodzkiej.

 • chi-neng

  Oceniono 36 razy 34

  "Tam są profesjonaliści"
  -----
  Faktycznie w tych OBECNYCH PRO-RZADOWYCH SA SAMI EKSPERCI KOMUNO-BOLSZEWICKIEJ PROPAGANDY.
  Ba, pobijajace nawet te komono-bolszewicka i gobbelsowska.

 • viaac

  Oceniono 38 razy 34

  No tak. Jak się powtórzy tysiąc razy, że TVP podaje prawdę, to suweren uwierzy.

  BTW co PKW zrobi z zawiadomieniem, że TVP prowadziła kampanię PiS do PE? Już zakopane?

 • stachkaz47

  Oceniono 25 razy 25

  MINISTRZE musisz najpierw zamknąć lub SKUTECZNIE ZAGŁUSZYĆ WOLNĄ EUROPĘ/tvn-y/
  i zlikwidować INTERNET.
  A to byłby WASZ KONIEC. Wasze zakłamane WESTERPLATTE.
  SKĄD TEN PiS bierze tych DURNIÓW.

 • oszrany

  Oceniono 27 razy 25

  Przecież media publiczne łżą, judzą i katują fake newsami. Chcą walczyć sami z sobą ?

 • 11krzych

  Oceniono 23 razy 21

  >Wiceminister kultury chce walczyć z fake newsami.
  Uśmiech
  >Pomóc mają media publiczne.
  Tarzam się po podłodze ze śmiechu
  >"Tam są profesjonaliści"
  I profesjonalistki też są tam

 • syriusz.wila

  Oceniono 21 razy 19

  Zróbcie szefem tv tego tłustego mnicha z Torunia, wtedy prawda będzie lała się szeroką rzeką. Rzeką gówna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX