"Wprost". "Cichy bunt" w Platformie. Schetyna rozważa samodzielny start

Wśród działaczy Platformy Obywatelskiej podniósł się "cichy bunt" - ustalił "Wprost" w zakulisowych rozmowach z politykami tej formacji. Słabe prognozy wyborcze oraz stare animozje sprawiają, że samodzielny start PO w jesiennych wyborach parlamentarnych jest coraz bardziej prawdopodobny.
Zobacz wideo

Jak donosi "Wprost", kierownictwo Platformy Obywatelskiej zleciło w ostatnich dniach wewnętrzne badania dotyczące poparcia dla partii w dwóch wariantach na jesienne wybory. W pierwszym z nich PO startuje w koalicji z SLD i osiąga wynik 38 proc., w drugim zaś do wyborów idzie sama - wówczas może liczyć na 31 proc. głosów. W obu przypadkach przegrywa z PiS.

Czytaj więcej: PSL chce koalicji, ale bez lewicy. W SLD puszczają nerwy: Mam dość czekania w przedpokoju Schetyny

Walka o mandaty

Według ustaleń "Wprost", Sojusz Lewicy Demokratycznej postawił Platformie Obywatelskiej zaporowe warunki: w przypadku koalicji jego kandydaci mieliby otrzymać 20 proc. pierwszych, drugich i trzecich miejsc na listach. Perspektywa oddania miejsc na listach dla polityków Sojuszu zniechęca polityków PO do wchodzenia w koalicję. - Żądania Sojuszu doprowadziłyby do tego, że zamiast zostawić sobie możliwe do zdobycia 130 mandatów w koalicji musielibyśmy oddać 30 SLD, i kilka Inicjatywie Polskiej, nie wliczając w to Nowoczesnej, która jest w naszym klubie parlamentarnym. W ten sposób Platforma Obywatelska skończy z 90 mandatami - mówi polityk PO.

Czytaj więcej: Rzeszów. Tadeusz Ferenc rzucił legitymacją SLD. Powodem "rozbieżność stanowisk" w sprawie miasta

Presja z dwóch stron

Według informacji "Wprost" w regionalnych strukturach Platformy Obywatelskiej koncepcja wspólnego startu z SLD budzi silny opór, także z powodu historycznych zaszłości. Gazeta podaje tutaj m.in. przykład Bogusława Sonika (dawny działacz opozycyjny), który ma nie zgadzać się na kandydowanie z Krakowa na jednej liście z Joanną Senyszyn, byłą członkinią PZPR. 

Sprawy komplikują też negocjacje PO z PSL. Ludowcy deklarują, że chcą pójść na wybory parlamentarne w koalicji z PO, ale bez SLD i Wiosny. Tymczasem w czwartek Marek Biernacki i Jacek Tomczak z PO już przeszli do PSL. Razem z nimi do ludowców dołączył Radosław Lubczyk z Nowoczesnej. Podobne propozycje otrzymali też inni politycy PO.

Więcej o:
Komentarze (398)
"Wprost". "Cichy bunt" w Platformie. Schetyna rozważa samodzielny start
Zaloguj się
 • farcry3

  Oceniono 69 razy 55

  No to super , nie ma co ! 3 miesiące do wyborów a opozycja rozbita jak VI armia pod Stalingradem. Jesteśmy w czarnej d......

 • clex2

  Oceniono 78 razy 46

  Schetyna nie ma żadnego programu, ale juz dzieli stołki. PiS skończy z wiekszoscią konstytucyjną.

 • baby1

  Oceniono 34 razy 22

  Jak już razem nie da się pokonać PiS-u, to może lepiej PO+N osobno, zjednoczona lewica osobno i PSL może z jakimiś dodatkami osobno. Niewiele to zmieni się rezultat wyborów (nawet przy obecnej ordynacji), a przynajmniej uporządkuje scenę polityczną i sprawdzi możliwości koalicyjne poszczególnych partii.

 • krikrikrikri

  Oceniono 27 razy 21

  Opozycja. Trzy miesiące do wyborów, a tu jeszcze NIC nie wiadomo, że o programie nie wspomnę.

 • byrcyn11

  Oceniono 23 razy 19

  Nie zazdroszczę Schetynie, bo naprawdę ma ból głowy. Trzeba podejść na zimno-matematycznie. PSL+jakaś zbieraniny - to jakieś 4-6 % głosów więcej; natomiast Wiosna+SLD i reszta, to jakieś 12-14 %głosów więcej. Jeśli przy tym PSL wyleci z parlamentu, to będzie to jakaś korzyść.

 • morenowa38

  Oceniono 26 razy 18

  Wystawianie prof. Senyszyn w Krakowie to kretyństwo. Gdańsk i tyle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX