PSL chce koalicji, ale bez lewicy. W SLD puszczają nerwy: Mam dość czekania w przedpokoju Schetyny

PSL postawiło sprawę jasno: pójdzie na wybory parlamentarne w koalicji z PO, ale bez SLD czy Wiosny. Grzegorz Schetyna zamierza jeszcze negocjować z ludowcami, co politykom Sojuszu ewidentnie się to nie spodobało. Wiceszef SLD pisze, że ma "dość czekania w przedpokoju Schetyny" i że jego partia jest traktowana jak "gorszego sortu" przez PO. W słowach nie przebiera również rzeczniczka SLD.

Wśród partii członkowskich istniejącej jeszcze dwa miesiące temu Koalicji Europejskiej wrze. Wszystko za sprawą sobotniej deklaracji Polskiego Stronnictwa Ludowego, wcześniej zapowiadanej zresztą przez lidera ludowców Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Podczas sobotniej rady naczelnej PSL partia zaakceptowała decyzję Kosiniaka-Kamysza, by utworzyć centrowy blok koalicyjny z PSL na czele, do którego nie wejdą partie lewicowe. Taka koalicja pod auspicjami PSL ma nosić nazwę Koalicja Polska.

Ludowcy jednocześnie pozostawili sobie i Platformie Obywatelskiej furtkę do dalszej współpracy. Jest jeden warunek: PO miałoby nie wiązać się z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, Wiosną i Zielonymi.

Gdyby zależało nam tylko na zdobyciu mandatów poselskich, to pewnie już miesiąc temu poszlibyśmy w wielkiej koalicji. Nam chodzi o coś więcej. Chodzi o wartości i spójność programową

- mówił Kosiniak-Kamysz.

PSL chce startować samo. Schetyna gra na czas: Rozmowy w przyszłym tygodniu

Na te słowa dosyć szybko zareagował lider PO Grzegorz Schetyna, który na Twitterze odniósł się do decyzji PSL.

W imieniu Koalicji Obywatelskiej i Samorządowców deklaruję ponownie chęć rozmów o szerszej koalicji, przede wszystkim z PSL. Szerokiego bloku demokratycznych środowisk opozycji chcą Polki i Polacy. Rozmowy w przyszłym tygodniu

- oznajmił szef Platformy Obywatelskiej.

Wiceszef SLD: Mam dość czekania w przedpokoju Schetyny. SLD jak partia gorszego sortu

Tyle tylko, że takie postawienie sprawy niespecjalnie spodobało się SLD. Choć nie przemówił lider Sojuszu Włodzimierz Czarzasty, to zrobił to np. wiceszef SLD Wincenty Elsner, który najwidoczniej stracił cierpliwość do tego, że Platforma próbuje dogadać się z PSL-em.

Nie wiem jak Wy, ale ja mam już dość czekania w przedpokoju Schetyny. I milczącego znoszenia wypowiedzi polityków PO, że SLD jest partią gorszego sortu. Tfu, nie gorszego sortu. Drugiego wyboru. Bo partią pierwszego wyboru PO ochrzciło PSL

- napisał Elsner, wskazując przy tym, że praktycznie wszyscy po opozycyjnej stronie już mają swoje sztaby wyborcze, gdy SLD zostaje w tyle. Takie zachowanie Sojuszu określił w jednym zdaniu: "Już tylko my grzecznie czekamy, co zadecydują o nas inni".

Rzeczniczka SLD: Wtem lewica przeszkadza. A Jażdżewski, Trzaskowski, Nowacka, Tusk?

W sukurs Elsnerowi poszła także Anna-Maria Żukowska, rzeczniczka SLD, która również skrytykowała PSL za to, że tak lawiruje w sprawie koalicji:

4 lata okrzyków "Zjednoczona Opozycja". Wiele rozmów, że trzeba wygrać z PiS. Spotkania u nas w biurze i w biurze PSL przed wyborami samorządowymi, by robić koalicję PSL-SLD. 38 proc. poparcia dla Koalicji Europejskiej. Wtem lewica przeszkadza. A Jażdżewski, Trzaskowski, Nowacka, Tusk?
Więcej o:
Komentarze (362)
Wybory parlamentarne 2019. PSL chce koalicji z PO, ale bez lewicy. Politycy SLD komentują
Zaloguj się
 • wagabunda

  Oceniono 83 razy 63

  O rety, czy ja dobrze widzę????? PSL ma 3%, PO ma prawie 30%, ale to PSL zaprasza Platformę do KOALICJI POD SWOIM WŁASNYM PSL-owskim PRZEWODEM?????
  Panie Schetyna, czy pan się nie czuje tym upokorzony????? Już naprawdę trudno wyczuć kto jest głupszy - czy Kosiniak, czy jednak Kamysz (wódka i zakąska w jednym).
  Wielkie nieba, Wiosna ma 8-9%, SLD 5-6%, Razem 2-3%, a gó...a*ny 2-3procentowy PSL stawia warunki????
  Kur..... Panie Schetyna, jak się pan da na to złapać, to fora ze dwora - mnóstwo głosów przejdzie na Wiosnę. No chyba, że pan WRESZCIE pokaże cojones i pogoni tych chłopskich cwaniaczków!
  Stopień zidiocenia PSL-u jest wręcz zabójczy; "słychać hałas w buszu bo biegnie słoń. A biegnąca obok mróweczka (PSL) mówi; ale tupiemy, no nie?"
  .

 • polakadam

  Oceniono 76 razy 56

  PSL mówi o wartościach. Gumofilce to pierwszy obrotowy polskiej sceny politycznej. Olać ich. Niech nie wchodzą do koalicji a będą poniżej progu wyborczego. W końcu znikną z polityki.

 • kret.wodny

  Oceniono 63 razy 47

  PSL wejdzie na plecach PO a potem sprzedadzą sie PiSowi za stołki...

 • burn74

  Oceniono 45 razy 39

  Kościółkowy PSL... Schetyna ma odrobinę mądrości ? Wie,dlaczego Wiosna ma 1 milion głosów,a będzie więcej,jeżeli Schetyna w końcu nie zrozumie,że trzeba pogonić klerykalną otoczkę ? Ostatnia szansa na jesień,bo jeżeli PiS wygra,to będziemy mieć dyktaturę i polexit...

 • matylda1001

  Oceniono 39 razy 31

  PSL przez kilka lat rządziło w koalicji z SLD. To wtedy lewica była dobra a teraz już nie? Hipokryci w gumofilcach.

 • juma07

  Oceniono 39 razy 31

  PSL rajfurzy, sprzeda się, jak zawsze się sprzedawała, poza tym już nie ma co sprzedawać, obojętnie, czy pójdzie w koalicji, czy sama już ich na wsi i w miasteczkach niema, wymiecione, pozostali jedynie funkcyjni dygnitarze i ich rodziny, to cały kapitał polityczny PSL.
  Sądzę, że jedyną szansą przedłużenia agonii PSLu to koalicja... ale PSL czai się na sojusznika PiSu.
  A to oznacza polityczną śmierć Kamysza.

 • kiwdu53

  Oceniono 35 razy 29

  O koalicji i rządach z SLD to PSL już zapomniał? ? Teraz lewica beeee.

 • ewulka987

  Oceniono 23 razy 23

  Schetyna nie ulegaj szantażowi PSL. Nie chcemy hamulcowych z PSL ,którzy będąc w koalicji z PO zawsze dla siebie coś wyszarpali, ci obłudnicy i zdrajcy pod pozorem konserwatyzmu chcą dla siebie znowu więcej niż zasługują. Konserwatyzmu i klęczenie przed niemoralnym polskim Kościołem ,nie poprą wyborcy z PO. Olać tą konserwę z PSL i niech zginą w niebycie politycznym. Czas budować postęp ,bez narzucania nam przez ePiSkopat bzdurnych ideologii i szerzenia nienawiści na równi z PiS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX