Kosiniak-Kamysz: Do wyborów parlamentarnych proponujemy dwa bloki - lewicę i umiarkowane centrum

- Tylko dwa bloki, określone programowo, ideowo, mają szansę na zatrzymanie samodzielnych rządów jednej partii - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz na wstępie do Rady Naczelnej partii. PSL ma dziś ostatecznie zdecydować czy do jesiennych wyborów pójdzie samo, czy też w koalicji z Platformą Obywatelską.
Zobacz wideo

- Dziś bardzo wiele osób w Polsce czeka na naszą decyzję, nie będziemy się targować o miejsca, o listy, bo z Polską i o przyszłość Polski się nie targuje, o Polskę i o przyszłość Polski się dba - powiedział na posiedzeniu Rady Naczelnej PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef partii stwierdził, że PSL wyciągnęło wnioski z wyborów europejskich. - Wspólnota celu, jakim był wygranie wyborów, nie wystarczyła, żeby osiągnąć sukces. Musi być wspólnota wartości i wspólnota programu. My mamy swój określony program i mamy swoje wartości i zapraszamy wszystkich tych do współpracy, którzy te wartości podzielają - mówił.

PSL: Po latach współpracy naturalnym partnerem wydaje się być Platforma

- Po latach współpracy, po dobrych doświadczeniach w koalicji rządowej, w koalicjach samorządowych, naturalnym partnerem wydaje się być Platforma Obywatelska. Zresztą sama mówi, że dla nich również jesteśmy pierwszym wyborem. Tylko trzeba się określić. Albo buduje się umiarkowane centrum z PSL, albo buduje się koalicję z lewicą. Połączyć tego, według mnie, się nie da - stwierdził lider PSL.

- Odpowiedzią na radykalną rewolucję prawicy nie jest wojna światopoglądowa, nie jest radykalna lewica, nie jest rewolucja obyczajowa. Odpowiedzią na radykalizmy i z prawej, z lewej strony jest umiarkowane centrum, które będziemy budować - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Zdaniem lidera ludowców, jedna, zjednoczona opozycja nie pokona PiS. - Mówimy to w interesie, a nie przeciwko opozycji. Tylko dwa bloki, określone programowo, ideowo, mają szansę na zatrzymanie samodzielnych rządów jednej partii. Po dyskusji, ale także po analizach politologicznych proponujemy zbudowanie dwóch bloków dla opozycji: bloku lewicowego i bloku umiarkowanego centrum. My z naturalnych przyczyn umiejscawiamy się w umiarkowanym centrum i to centrum dla Polaków będziemy budować - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Więcej o: