Klub PO-KO traci kilku posłów. Dołączą do PSL. Wśród nich Marek Biernacki

PSL zbroi się przed wyborami parlamentarnymi? Do klubu parlamentarnego PSL-UED, który teraz zmienia nazwę na PSL-Koalicja Polska, dołączyło trzech posłów związanych z PO i Nowoczesną.

Czwartek to kiepski dzień dla Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Posłowie dotychczas związani z tymi ugrupowaniami dołączą do klubu poselskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego, są to: były szef MSWiA i były minister sprawiedliwości Marek Biernacki, Jacek Tomczak oraz Radosław Lubczyk.

Biernacki i Tomczak to posłowie, którzy zostali wyrzuceni w 2018 roku z Platformy Obywatelskiej po głosowaniu ws. projektu zaostrzającego prawo aborcyjne (choć w klubie parlamentarnymi pozostali).

Głosowali wtedy wbrew linii partyjnej. Teraz dołączą do PSL, które przed wyborami parlamentarnymi jasno określa się jako partia chadecka, a więc wierna bardziej tradycyjnym i konserwatywnym wartościom. Pod swoimi auspicjami PSL chce stworzyć "Koalicję Polską", w ramach której planuje wystartować w jesiennych wyborach do parlamentu.

To ostatni moment, by skończyć z wojną polsko-polską. Chcemy scalić Polaków. Ta walka polityczna, która dzieli nawet rodziny, jest przekleństwem

- mówił podczas ogłaszania akcesu do PSL Marek Biernacki.

Nie czterech, a trzech posłów. Kosiniak-Kamysz: To pierwszy etap przed wyborami

Na konferencji prasowej w Sejmie lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że klub PSL-UED od teraz będzie nazywać się PSL-Koalicja Polska. - To pierwszy etap przed wyborami. Nowy klub tworzą członkowie PSL, Unii Europejskich Demokratów, posłowie Biernacki, Tomczak i Lubczyk. Oprzemy nasze działanie o wolność sumienia w sprawach światopoglądowych i realizacji naszego programu - mówił Kosiniak-Kamysz.

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak już wcześniej pochwalił się "nowym nabytkiem" klubu PSL, czyli posłem Radosławem Lubczykiem (w przeszłości był w Nowoczesnej, ostatnio - na krótko - był posłem niezrzeszonym).

Wcześniej Onet donosił, że poza wspomnianą trójką, do klubu PSL ma dołączyć także Joanna Fabisiak, także wykluczona z PO razem z Tomczakiem i Biernackim po głosowaniu ws. prawa aborcyjnego.

Tak samo jak jej dotychczasowi klubowi koledzy pojawiła się na posiedzeniu klubu, ale ostatecznie nie dołączyła do PSL. Jak mówi Gazeta.pl Piotr Zgorzelski, poseł PSL, Fabisiak poprosiła o czas do namysłu w tej sprawie.

PO-KO z nowym posłem - Adamem Cyrańskim

Drobnego wzmocnienia dokonał też klub PO-KO. Dołączył do niego poseł Adam Cyrański, dotychczas poseł niezrzeszony. Szef klubu Sławomir Neumann ogłosił w czwartek na Twitterze, że 3 lipca podjęto uchwałę o przyjęciu Cyrańskiego w szeregi klubu. 

Cyrański zrezygnował z członkostwa w Nowoczesnej na początku stycznia 2018 roku, po głosowaniu ws. projektu "Ratujmy Kobiety", na którym nie był obecny. Odszedł zaraz po tym, jak klub wymierzył mu karę za niepojawienie się na głosowaniu.

Więcej o: