Klub PO-KO traci kilku posłów. Dołączą do PSL. Wśród nich Marek Biernacki

PSL zbroi się przed wyborami parlamentarnymi? Do klubu parlamentarnego PSL-UED, który teraz zmienia nazwę na PSL-Koalicja Polska, dołączyło trzech posłów związanych z PO i Nowoczesną.

Czwartek to kiepski dzień dla Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Posłowie dotychczas związani z tymi ugrupowaniami dołączą do klubu poselskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego, są to: były szef MSWiA i były minister sprawiedliwości Marek Biernacki, Jacek Tomczak oraz Radosław Lubczyk.

Biernacki i Tomczak to posłowie, którzy zostali wyrzuceni w 2018 roku z Platformy Obywatelskiej po głosowaniu ws. projektu zaostrzającego prawo aborcyjne (choć w klubie parlamentarnymi pozostali).

Głosowali wtedy wbrew linii partyjnej. Teraz dołączą do PSL, które przed wyborami parlamentarnymi jasno określa się jako partia chadecka, a więc wierna bardziej tradycyjnym i konserwatywnym wartościom. Pod swoimi auspicjami PSL chce stworzyć "Koalicję Polską", w ramach której planuje wystartować w jesiennych wyborach do parlamentu.

To ostatni moment, by skończyć z wojną polsko-polską. Chcemy scalić Polaków. Ta walka polityczna, która dzieli nawet rodziny, jest przekleństwem

- mówił podczas ogłaszania akcesu do PSL Marek Biernacki.

Nie czterech, a trzech posłów. Kosiniak-Kamysz: To pierwszy etap przed wyborami

Na konferencji prasowej w Sejmie lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że klub PSL-UED od teraz będzie nazywać się PSL-Koalicja Polska. - To pierwszy etap przed wyborami. Nowy klub tworzą członkowie PSL, Unii Europejskich Demokratów, posłowie Biernacki, Tomczak i Lubczyk. Oprzemy nasze działanie o wolność sumienia w sprawach światopoglądowych i realizacji naszego programu - mówił Kosiniak-Kamysz.

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak już wcześniej pochwalił się "nowym nabytkiem" klubu PSL, czyli posłem Radosławem Lubczykiem (w przeszłości był w Nowoczesnej, ostatnio - na krótko - był posłem niezrzeszonym).

Wcześniej Onet donosił, że poza wspomnianą trójką, do klubu PSL ma dołączyć także Joanna Fabisiak, także wykluczona z PO razem z Tomczakiem i Biernackim po głosowaniu ws. prawa aborcyjnego.

Tak samo jak jej dotychczasowi klubowi koledzy pojawiła się na posiedzeniu klubu, ale ostatecznie nie dołączyła do PSL. Jak mówi Gazeta.pl Piotr Zgorzelski, poseł PSL, Fabisiak poprosiła o czas do namysłu w tej sprawie.

PO-KO z nowym posłem - Adamem Cyrańskim

Drobnego wzmocnienia dokonał też klub PO-KO. Dołączył do niego poseł Adam Cyrański, dotychczas poseł niezrzeszony. Szef klubu Sławomir Neumann ogłosił w czwartek na Twitterze, że 3 lipca podjęto uchwałę o przyjęciu Cyrańskiego w szeregi klubu. 

Cyrański zrezygnował z członkostwa w Nowoczesnej na początku stycznia 2018 roku, po głosowaniu ws. projektu "Ratujmy Kobiety", na którym nie był obecny. Odszedł zaraz po tym, jak klub wymierzył mu karę za niepojawienie się na głosowaniu.

Więcej o:
Komentarze (166)
Klub PO-KO traci kilku posłów. Dołączą do PSL. Wśród nich Marek Biernacki
Zaloguj się
 • micor

  Oceniono 40 razy 26

  Marek Biernacki to człowiek który zatrudnił pewnego młodzieńca na swego doradcę tym samym torując mu drogę do polityki, na nasze nieszczęście.
  Tym młodzieńcem był niejaki zbigniew ziobro.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 20 razy 14

  "Wolność sumienia",ale tylko katolickiego sumienia,inne nie wchodzą w rachubę.Dziekuje za taką wolność p.Biernacki.Scalić społeczeństwo ? ma pan wyjątkowe poczucie humoru. Niech Pan wstąpi lepiej do PiS,tam Prezes Panu powie,że dzielenie społeczeństwa przyniosło PiSowi wygrane wybory i władzę.

 • polskirozlamacz

  Oceniono 24 razy 14

  Przecież Biernacki, Fabisiak i Tomczak już półtora roku temu wylecieli z PO za głosowanie za projektem zaostrzenia aborcji.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 22 razy 10

  Redaktor GW odkrył że PO "straciła" posłów których wywaliła na zbyty pysk jakieś dwa lata temu???

 • sunzi15

  Oceniono 23 razy 9

  Nie ma zadnych watpliwosci.
  Za zamachem stanu, realizowanym przez PiS i Dude,
  zmierzajacym do kato-nazistowskiej DYKTATURY,
  stoi faszyzujacy, partyjny Kosciol w Polsce,
  jego mafijne agentury/sekty opus dei, Ordo Iuris
  i jego 5-ta Kolumna we wszystkich srodowiskach spolecznych.

  Podobnie, jak to bylo z zamachem stanu, urzadzeniem i utrzymywaniem
  kato-faszystowskich dyktatur gen Franco w Hiszpanii
  i Pinocheta w Chile, protegowanego JP II,
  ktore kosztowaly zycie ponad 100 tysiecy ludzi
  zniewolenie i nieszczescie milionow
  przez dziesiatki lat.

  Bronmy sie, dopoki mozemy,
  bez wylania morza krwi!

 • sunzi15

  Oceniono 15 razy 9

  Koalicja demokratyczna sie ksztaltuje,
  ale nastepuje naturalny odsiew ziarna od plew.
  Przez to bedzie mocniejsza
  i bardziej wiarygodna.
  5-tej Kolumny nie potrzebujemy.

 • bardzozimnylk

  Oceniono 17 razy 9

  A niby skąd miał Biernacki odchodzić jak kopa mu juz dawno sprzedano ?

 • yaspiman

  Oceniono 14 razy 8

  całkiem im rozum odebrało. psl jest nawiększym przegranym, no może dorównuje mu kikiz.

 • roberto5151

  Oceniono 18 razy 8

  Przeciez ten PSL jako Koalicja nie przekroszy 8% i skończy jak SLD.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX