Karol Karski ze stanowiskiem w Parlamencie Europejskim. Został jednym z pięciu kwestorów

Parlament Europejski wybrał europosła Prawa i Sprawiedliwości Karola Karskiego na stanowisko skarbnika. Będzie jedną z pięciu osób sprawujących tę funkcję.
Zobacz wideo

Oprócz Karskiego kwestorami zostali: Maltańczyk David Casa z Europejskiej Partii Ludowej (391 głosów), Słowaczka Monika Benova z Socjalistów i Demokratów (391 głosów), Francuz Gilles Boyer z frakcji Odnowić Europę (317 głosów) i Francuzka Anne Sander z EPL (407 głosów). Polityk PiS otrzymał 261 głosów. 

Jak napisała była rzeczniczka PiS Beata Mazurek, Karski został wybrany na to stanowisko trzeci raz z rzędu. 

"Nasz profesor Karski rycerzem prezesa"

Karol Karski w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobył ponad 184 tys. głosów. Jego kampania była bardzo głośna ze względu na osobliwe materiały wyborcze. W pierwszym spocie jako rycerz zakuty w zbroje rozprawiał się z krzyżakami, drugi klip był zaś piosenką disco polo z tekstem:

To z naszej historii wiodą wszystkie tropy, Polska zawsze była sercem Europy. Zaczyna pomysłem, kończy na sukcesach, nasz profesor Karski rycerzem prezesa!

Jeden z krezusów europarlamentu

O Karskim było w ostatnim czasie głośno również ze względu na opublikowane przed wyborami oświadczenia majątkowe europosłów. Karski, który do PE trafił w 2014 roku, ma na koncie blisko 1,7 mln zł. A to dopiero początek - w różnych walutach ma około 5,6 mln zł i ubezpieczenie na życie o wartości 135 tys. zł. Ma też łącznie pięć nieruchomości wartych łącznie ok. 1,7 mln zł i działkę na cmentarzu wartą 20 tys. zł.

Gdy zostawał europosłem w 2014 roku, Karski zadeklarował posiadanie około 330 tys. zł oraz około 180 tys. zł w walucie.

Więcej o: