Nowy sondaż: politycy PiS chcieliby, żeby Jarosław Kaczyński został premierem. Wyborcy już nie

Cześć polityków PiS nie kryje, że ich zdaniem Jarosław Kaczyński powinien zostać premierem po jesiennych wyborach. Otwarcie mówił o tym choćby Adam Bielan. Tymczasem wyniki sondażu wyborczego Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu" jasno pokazują, że wyborcy tego nie chcą.
Zobacz wideo

Czołowi politycy PiS tacy jak Adam Bielan czy Mateusz Morawiecki uważają, że Jarosław Kaczyński jest naturalnym kandydatem na następnego premiera. Bielan w wywiadzie z "Wprost" powiedział, że chciałby, żeby prezes partii ponownie objął to stanowisko, a obecny premier dyplomatycznie dodał, że jeśli padanie taka decyzja, to tak się stanie - on się cieszy, że może pełnić tę funkcję obecnie.

Premier pytany o wypowiedź wicemarszałka Senatu powiedział w Polsat News, że "chciałby, żeby premierem był Jarosław Kaczyński". - Na pewno Kaczyński to nasz naturalny lider i naturalny kandydat na premiera we wszystkich możliwych odsłonach kadencji. Jeżeli taka będzie decyzja, to tak będzie. Ja się cieszę, że mogę pełnić tę funkcję dzisiaj - podkreślił.

Wyborcy nie chcą, żeby Jarosław Kaczyński został premierem

Także Ryszard Czarnecki wtóruje temu pomysłowi, "SE" powiedział: "Jarosław Kaczyński byłby bardzo dobrym premierem. Ale najpierw wygrajmy wybory". Tymczasem "Super Express" zlecił sondaż Instytutowi Badań Pollster, by sprawdzić, co o Jarosławie Kaczyńskim jako premierze myślą wyborcy. Wyniki definitywnie wskazują na to, że ponad połowa z nich jest przeciwna temu pomysłowi.

57 proc. badanych jasno powiedziało, że jeśli PiS wygra jesienne wybory do Sejmu, to Jarosław Kaczyński nie powinien obejmować tego urzędu. 20 proc. zaznaczyło odpowiedź "nie wiem", a 23 proc. uczestników sondażu uważa, że to dobry pomysł.

Politolog prof. Kazimierz Kik w wypowiedzi dla "SE" zaznacza: "Kaczyński jako premier to też szybki koniec rządu PiS. Pamiętajmy, że prezes PiS ma bardzo negatywne notowania w sondażach". Ekspert uważa, że korzystniejszym rozwiązaniem jest pozostawienie obecnego premiera na stanowisku. "Z punktu widzenia interesu PiS dobrze byłoby nie przerywać dobrej passy, a tę, jak widać, gwarantuje obecny premier, czyli Mateusz Morawiecki".

Sondaż przeprowadzono w dniach 26-27 czerwca na grupie 1049 dorosłych Polaków.