Kielce: prezydent Bogdan Wenta zakazał Marszu Równości. Pozwolono za to na 13 kontrmanifestacji

Bogdan Wenta zakazał Marszu Równości w Kielcach, który miał się odbyć 13 lipca. - Nie ma tu elementów emocjonalnych, tylko elementy bezpieczeństwa - tłumaczył prezydent Kielc. Organizatorzy kieleckiego Marszu Równości mają teraz dobę na odwołanie się od tej decyzji.
Zobacz wideo

W Kielcach 13 lipca miał odbyć się I Marsz Równości. Kielecki magistrat podjął jednak decyzję o zakazie jego organizacji. O powodach takiej decyzji prezydent miasta Bogdan Wenta opowiedział na konferencji prasowej, która została zorganizowana w środę

Bogdan Wenta zakazał Marszu Równości

Prezydent Wenta tłumaczył, że zakazując Marszu Równości w Kielcach kierował się względami bezpieczeństwa. Podkreślał, że zanim ją podjął, skonsultował się w tej kwestii z policją i strażą miejską. Wszystkie jednostki obawiają się, że atmosfera podczas marszu, który miał przejść centrum Kielc, będzie napięta i może prowadzić do kryzysowych sytuacji. 

Jako człowiek i obywatel zawsze będę popierał formy okazywania wolności i równości. Ale takie, które nie stanowią zagrożenia.  Dotyczy to również środowisk wykluczonych

- mówił Bogdan Wenta. Chce również, aby mieszkańcy Kielc zorganizowali tego dnia jedno wspólne wydarzenie, które ich zjednoczy. Okazuje się, że na ten sam dzień zapowiedziano 19 kontrmanifestacji, które sprzeciwiają się Marszowi Równości w Kielcach. Wnioski o organizację 13 z nich zostały przyjęte (resztę odrzucono ze względów formalnych). Warto również podkreślić, że organizacja kontrmanifestacji nie została przez prezydenta zakazana. 

Prezydent Wenta tłumaczył także, że powodem zakazu Marszu Równości była jeszcze jedna kwestia - tego samego dnia w Kielcach ma się odbyć 46. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Polityk mówił, że oznacza to, że w mieście pojawi się wiele "osób postronnych i turystów". 

Organizatorzy Marszu Równości w Kielcach mają teraz 24 godziny na wniesienie odwołania od tej decyzji do Sądu Okręgowego w Kielcach. Z doświadczenia wiemy, że sądy najczęściej przychylają się do takich odwołań, więc możliwym jest, że 13 lipca Marsz Równości w Kielcach się odbędzie. Są tego świadomi również pracownicy ratusza. - Jeśli sąd podejmie inną decyzję niż prezydent, Komenda Wojewódzka Policji będzie mogła skierować do zabezpieczenia Marszu większymi siłami ochrony - poinformował Arkadiusz Kubiec, zastępca prezydenta Kielc.

Więcej o:
Komentarze (252)
Kielce: prezydent Bogdan Wenta zakazał Marszu Równości. Pozwolono za to na 13 kontrmanifestacji
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 75 razy 43

  "Prezydent Wenta tłumaczył także, że powodem zakazu Marszu Równości była jeszcze jedna kwestia - tego samego dnia w Kielcach ma się odbyć 46. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Polityk mówił, że oznacza to, że w mieście pojawi się wiele "osób postronnych i turystów".
  =======================
  Ale "kontrmanifestacje" nie będą zakłócać wszak będą w nich uczestniczyć "kulturalni" naziole..:-)

 • sverir

  Oceniono 59 razy 39

  To nie manifestacja stanowi zagrożenie, tylko kontrmanifestacje. Kolejny nieudolny prezio.

 • pijanymarynarz

  Oceniono 48 razy 32

  Zaraz... marsz równości stanowi zagrożenie, czy jego przeciwnicy, notabene zgłaszający zatwierdzone kontrmanifestacje? Jak zwykle w Polsce ofiara ma przesrane bo oprawca się wścieknie?

 • polakadam

  Oceniono 45 razy 31

  Wenta dobrze wie że sąd uchyli zakaz marszu równości. Zakazuje bo myśli że ugra dla siebie coś politycznie. I pomyśleć że wcześniej miałem go za porządnego faceta.

 • cezar85

  Oceniono 41 razy 25

  Zakazać dzieciom chodzenia do kościoła

  bo mogą zostać zgwałcone

  co ja gadam, co ja gadam... Kuria by nie wybaczyła

 • men_53

  Oceniono 47 razy 21

  Zakaz marszu, bo będą potencjalnymi ofiarami.
  Zgoda na marsz i manifestację potencjalnych oprawców.
  Przeraża ta nowa Polska.
  A bojaźliwy Wenta powinien złożyć dymisję i nie wychylać głowy z piwnicy.

 • calmy

  Oceniono 52 razy 20

  Polska mistrzem Polski. W buractwie, ciemniactwie i ciasnocie umysłowej.
  JAk nas wyprowadzą z UE to za złożenie podania o zezwolenie będzie od razu 5 lat łagru. Jak w Rosji Putina do której dziarsko maszerujemy.

 • kmwsm

  Oceniono 31 razy 17

  Najlepiej ich zamknij... dla ich bezpieczenstwa oczywiscie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX