"Było groźnie, ostro". Morawiecki o kulisach rozmów ws. szefa KE. Najważniejszy był tajemniczy telefon

Jak przebiegały rozmowy o kandydatach na wysokie unijne stanowiska? Premier mówił, że "było groźnie i ostro", wspomniał, że musiał "apelować do sumień". W Polsat News Mateusz Morawiecki opowiedział, jak dowiedział się o nagłym zwrocie w negocjacjach ws. szefa KE. Zaczęło się od telefonu z nieznanego numeru.
Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki w Polsat News miał okazję opowiedzieć o ostatnich negocjacjach w Brukseli na temat obsadzania najwyższych unijnych stanowisk. Jak podkreślał, najważniejsze dla polskich władz było to, by kandydatem na szefa Komisji Europejskiej nie został obecny wiceszef instytucji Frans Timmermans, który wielokrotnie ścierał się z rządem w Warszawie ws. praworządności.

Premier tłumaczył, że w sprzeciwie wobec Timmermansa "nie było nic osobistego", a Holender po prostu zasłynął atakami na kraje Europy Środkowej i wyłącznie z tym się kojarzy w tej części Starego Kontynentu. Zarzucił mu też: - Komisarz Timmermans bronił sędziów postkomunistycznych.

Mateusz Morawiecki sporo mówił również o kulisach szczytu Rady Europejskiej, która debatowała o nowym, unijnym ładzie. Tak relacjonował to premier:

Było groźnie, było ostro, zbudowaliśmy sojusz z Włochami, oni i my dotrzymaliśmy słowa. Apelowaliśmy do sumień. Powiedziałem: 'możecie nas przegłosować 70 do 30, ale czy chcecie zaczynać nowe otwarcie w instytucjach europejskich od tego, że znaczna część populacji, którą my reprezentujemy, zostanie przegłosowana?'

Stanowiska w UE obsadzone. Tajemniczy telefon do Morawieckiego

Szef polskiego rządu przedstawiał narrację, że przez długie godziny debatowano o kandydacie czy kandydatce na najwyższe stanowisko w Komisji Europejskiej, a jemu teraz "mylą się dni, noce i godziny". Jak utrzymywał, ostrzegał inne kraje przed Timmermansem, wskazywał, że "też zostaną zaatakowane" jak Polska.

Mateusz Morawiecki w Polsat News wyjawił za to, jak dowiedział się o tym, że kandydatką na szefową KE miałaby być Ursula von der Leyen. Podkreślił, że były to "nietypowe okoliczności".

Siedziałem na kolacji z jednym premierem, dzwoni do mnie telefon. Numer się nie identyfikował, nie wiedziałem, czy odebrać. Zadzwoniła pani kanclerz Merkel z informacją, że może jakaś inna konfiguracja (składu KE - red.). Ucieszyło mnie to, bo nam chodziło przede wszystkim o to, by zablokować Timmermansa, najbardziej szkodliwą dla Polski kandydaturę

- oznajmił premier.

Mateusz Morawiecki daje von der Leyen "kredyt zaufania"

Pytany w Polsat News przez Bogdana Rymanowskiego, co w zasadzie udało się w takim razie ugrać, premier nie odpowiedział wprost. Zwłaszcza że dziennikarz przypomniał, że i von der Leyen krytykowała w przeszłości polski rząd.

"Czy pan nie żałuje żadnej swojej wypowiedzi?" - zapytał Rymanowski. "Czy ja nie żałuje? Oczywiście, że tak. I pani von der Leyen też pewnie żałuje jak każdy z nas - odparł Mateusz Morawiecki, broniąc von der Leyen stwierdzeniami, że ta jest krytyczna wobec Rosji i popiera NATO, dlatego dostała "kredyt zaufania".

- Rozmawiałem z nią przed tą nominacją, ale rozmawiałem z nią po panelu w Davos, widziałem bardzo zdrowe poglądy, to czy powiedziała coś w jednym czy drugim wywiadzie, to nie ma znaczenia. To kredyt zaufania obopólny, który zaciągnęliśmy wzajemnie, wierzę, że będzie to dobra współpraca - mówił. 

Więcej o:
Komentarze (293)
Ursula von der Leyen kandydatką na szefową KE. Mateusz Morawiecki o rozmowach, Fransie Timmermansie i tajemniczym telefonie
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 62 razy 50

  Wybaczcie ale to jednak satyryk. Morawiecki :" pani prezes TK Julia Przyłębska jest wybitną postacią świata prawniczego. Absolutnie niezależnie podejmuje swoje decyzje."
  Co on musi brać, że aż tak go fantazja ponosi.

 • 2fat

  Oceniono 58 razy 50

  Profesor Merkel zrobiła durnia z prowincjonalnego kartoflanego cwaniaczka. Postraszyła wieśniaków Timmermannsem który jej tak czy siak wisiał żeby zaproponować swoją lojalną koleżankę z rządu. Przejrzał to własnie politolog, prof. Zajączkowski. PiSiarnia ze skowytem radości rzuciła się do głosowania na Niemkę która jest zwolenniczką głębokiej integracji ale i adopcji dzieci przez pary homoseksualne, buachachachacha!!!!

 • polakadam

  Oceniono 54 razy 44

  Lizną Matołuszek wielkiej polityki i chyba przez tydzień nie zaśnie.
  Panie Pinokio, Tusk takie negocjacje ma codziennie i nie obnosi się z tym po telewizjach.
  Proszę dorosnąć. Nie jest Pan chyba chłopakiem w krótkich spodenkach.

 • troque

  Oceniono 44 razy 40

  Tak, tak i jeszcze Morawiecki z tatusiem zakładali tę unię w czasie gdy Kaczyński walczył w Powstaniu Warszawskim.

 • krynolinka

  Oceniono 45 razy 35

  Trzeba złożyć wniosek o przebadanie tego pana pod kątem sprawności umysłowej. Kwiaty od pana prezesa mu zakłóciły percepcję..?

 • jerzysm42

  Oceniono 35 razy 31

  Jeden telefon i już morowiecki był na kolanach przed Kanclerz Merkel.
  Czy dostał ciasteczko?

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 36 razy 30

  zbudowaliśmy sojusz z Włochami, oni i my dotrzymaliśmy słowa
  ++++++++
  Buahahaha. Makarony was wydymały bez mydła. Podpuszczali was jeszcze na Timmermansa, żeby wytargować z EPL dla swojego stołek szefa PE.
  Pinokio tak twardo stawiał warunki, że Merkelowa przywiozła w teczce feministkę, zwolenniczkę związków jednopłciowych, na której psy wieszali Dworczyk z Macierewiczem i której chciała się pozbyć z rządu,
  Pinokio taki był twardy, że Niemcy dostali szefa KE, Belgowie szefa RE, Francuzi szefa EBC, a Włosi szefa PE. Wyszehrad i reszta demoludów nie dostała nic. A Timmermans i tak wiceszefem KE jak był, tak jest.

  Do tego jeszcze się okazało, że Ruskich wspierały pisiory w Radzie Europy.

  Same sukcesy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX