Tak Jarosław Kaczyński przejmował "Express Wieczorny". Tygodnik dotarł do akt sprawy

"Polityka" opisuje, w jaki sposób 25 lat temu doszło do przejęcia "Expressu Wieczornego" oraz nieruchomości, która trafiła później do spółki Srebrna. W trakcie operacji miało dochodzić do nacisków na urzędników. Ważną rolę odgrywa w tej historii Jarosław Kaczyński.
Zobacz wideo

"Polityka" dotarła do akt sprawy, które od 25 lat leżą w archiwum Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście. Według relacji gazety Jarosław Kaczyński w imieniu Fundacji Prasowej Solidarność, której był on współzałożycielem, miał dążyć do przejęcia budynku u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Okazało się jednak, że konieczne było do tego przejęcie praw bardzo poczytnego wówczas "Expressu Wieczornego", który miał w budynku swoją redakcję.

Jarosław Kaczyński i przejęcie "Expressu Wieczornego"

Jak opisuje tygodnik, w trakcie podpisywania umowy pracownicy ówczesnego urzędu rejonowego mieli sfałszować dokumenty, by budynek jak najszybciej został przekazany. Mieli naciskać na to właśnie Kaczyński, wtedy szef kancelarii prezydenta Lecha Wałęsy, i Sławomir Siwek, podsekretarz stanu. Siwek podczas operacji przejmowania nieruchomości zabiegał u wicewojewody. Ten odmówił, ale zapewnił, że gdy fundacja będzie miała prawa do "Expressu Wieczornego", zostanie wzięta pod uwagę "w pierwszej kolejności". Zapewnił też, że po 10 latach dzierżawca będzie mógł nabyć nieruchomość po cenie przetargowej. 

Fundacja Prasowa Solidarność przejęła tytuł, choć chętnych było wielu. Miało to się udać dzięki listowi polecającemu od Lecha Wałęsy. Jak opisuje tygodnik, przejęcie nieruchomości szło "ekspresowo". Kierownik urzędu rejonowego wydał decyzję o wygaszeniu zarządu RSW, bo "nieruchomość stała się zbędna". "Na dole pisma jest pouczenie, że od decyzji można wnieść odwołanie, ale niżej Kazimierz Strzyczczkowski, nowy szef Komisji Likwidacyjnej RSW, dopisuje: 'od powyższego nie będę wnosił odwołania'. Żeby było szybciej" - opisuje "Polityka". Umowa została podpisana. Zgodnie z nią dzierżawca miał płacić 50 tys. zł (obecnie 5 zł) za 1 m kw. Pozostali najemcy mieli znacznie wyższy czynsz. Tak niską cenę miał wskazać osobiście wicewojewoda. 

Niedługo po wyborach w 1993 r. "Express Wieczorny" upadł, z kolei założona przez Kaczyńskiego i innych działaczy Fundacja Prasowa Solidarność na własność przejęła nieruchomość i przekazała ją spółce Srebrna. 

Jarosław Kaczyński: Każdy mógł przyjść i zaproponować własną cenę

Jak opisuje "Polityka", Jarosław Kaczyński w tygodniku "Sieci" kontrował informacje, że majątek "został przejęty w jakiś dziwny sposób, w oparciu o przywilej polityczny". Dodał też, iż "to, co najpierw dzierżawiliśmy, kupiliśmy normalną drogą. (...) Po prostu ogłoszono ofertę sprzedaży i każdy mógł przyjść i zaproponować własną cenę". 

Więcej o: