Upa造 przekona造 prezydenta, 瞠 zmiany klimatu to problem. "Powa積e wyzwanie cywilizacyjne"

- Ostatnie upalne dni w Polsce i ca貫j Europie - gdzie zanotowa mo積a by這 rekordowo wysokie temperatury - w spos鏏 jednoznaczny pokazuj nam, 瞠 anomalie pogodowe to coraz cz瘰tsze zjawisko, a zmiany klimatu to w istocie powa積e wyzwanie cywilizacyjne - przyzna Andrzej Duda, otwieraj帷 24. Konferencj Stron Ramowej Konwencji Narod闚 Zjednoczonych ws. zmian klimatu.
Zobacz wideo

W środę w Warszawie rozpoczęła się 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu. Oficjalnie otworzył ją prezydent Andrzej Duda

Afrykańskie upały dowodem na zmiany klimatu

Rozpoczynając konferencję, Andrzej Duda przyznał, że ostatnie upały w Polsce i Europie "w sposób jednoznaczny pokazują nam, że anomalie pogodowe to coraz częstsze zjawisko, a zmiany klimatu to w istocie poważne wyzwanie cywilizacyjne". Zaznaczył, że negatywne skutki zmian klimatycznych wykraczają poza środowisko naturalne. - (...) odczuwalne są we wszystkich sektorach gospodarki i w sposób znaczący wpływają na funkcjonowanie państw i całych społeczeństw - wytłumaczył.

- Jednym z najpoważniejszych dla środowiska naturalnego efektów, które one przynoszą, są susze. Tylko w czasie ubiegłego lata klęska suszy dotknęła w Polsce ok. 130 tys. gospodarstw rolnych i zniszczyła 3,5 mln hektarów upraw, a straty przez nią wywołane szacowane były na ok. 830 mln euro, czyli 3,6 mld złotych - wyliczał.

Andrzej Duda: W walce ze zmianami klimatu nie jesteśmy jednak bezbronni

Prezydent podkreślił, jak ważne jest rozwijanie alternatywnych źródeł energii, które "zagwarantują z jednej strony bezpieczeństwo energetyczne i bezpieczeństwo dostaw, a z drugiej zaś zminimalizują negatywne skutki zmieniającego się klimatu". Jako przykład podał energetykę wodną.

- W walce ze zmianami klimatu nie jesteśmy jednak bezbronni - podkreślił. Dodał, że w walce tej będzie trzeba podjąć kompleksowe działania związane m.in. ze zmianą struktury przemysłu i zatrudnienia. Przypomniał też, że trzeba przy tym pamiętać o kosztach społecznych, które się ze zmianami wiążą.

- Chcemy zagwarantować, że w centrum uwagi znajduje się człowiek oraz że wobec konieczności ograniczania emisji uwzględnia się zwalczanie marginalizacji społecznej, zwalczanie ubóstwa czy włączenie wszystkich grup obywateli w proces wypracowania polityk publicznych. Innymi słowy - chcemy promować przekonanie, że zmiany na rzecz ochrony klimatu, które nas czekają, mają pełne poparcie społeczne - podkreślił prezydent. - Inaczej nie uda się osiągnąć skutku (...) - dodał.

Jeśli chcesz działać na rzecz klimatu, ale nie wiesz, od czego zacząć lub jak to zrobić, możesz wesprzeć Greenpeace, które w Polsce prowadzi szereg działań na rzecz rozwoju czystych źródeł energii i sukcesywnie walczy z opieszałością polityków w tej kwestii. Nawet niewielka wpłata wzmacnia skuteczność tych działań. Możesz jej dokonać pod tym linkiem >>

Wi璚ej o:
Komentarze (170)
Upa造 przekona造 prezydenta, 瞠 zmiany klimatu to problem. "To powa積e wyzwanie cywilizacyjne"
Zaloguj si
 • evergreen111

  Oceniono 31 razy 29

  "W walce ze zmianami klimatu nie jeste鄉y jednak bezbronni". Dlaczego? BO MAMY W癿IEL, czy nie, 瘸這sny cz這wieczku?

 • krynolinka

  Oceniono 27 razy 23

  Zim zobaczy sztucznie na郾ie穎ny stok to mu si odmieni. Ju tak raz mia, 瞠 szydzi ze zmian klimatycznych bo u niego za oknem przecie bia這. W Meksyku w ostatnich dniach te by這 bia這. Grad spad.

 • fakiba

  Oceniono 23 razy 19

  Jeste鄉y bezbronni , najlepiej zablokowa szczyt klimatyczny i nic nie robi bo mo瞠 zaszkodzi partii rz康z帷ej

 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 20 razy 18

  Droga m這dzie篡 ca豉 gadka tego Pana skierowana jest na oszukiwanie was bo chce drugiej kadencji. Ten pan jasno powiedzia ze w璕iel to skarb a uczestnikom szczytu klimatycznego mia do pokazania 鈔odkowy palec funduj帷 im orkiestr g鏎nicz na powitanie. Przy okazji ten 鈔odkowy palec ten prezydent PiS pokazuje obywatelom ju od 4 lat.

 • cob22

  Oceniono 16 razy 14

  Andrzej, twoj kolega Trump powiedzial ze zmiany klimatu nie ma i w USA panuje dobry klimat.
  Jak to ?

 • gay_ok

  Oceniono 14 razy 12

  upa造 przekona造, zmiany klimatu to problem
  czyli dopiero wi瞛ienie przekona go, 瞠 豉manie Konstytucji to problem?

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX