Christine Lagarde - kim jest przyszła szefowa Europejskiego Banku Centralnego?

Według wtorkowej decyzji Rady Europejskiej dotychczasowa szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde, ma zostać szefową Europejskiego Banku Centralnego. Po raz pierwszy stanowisko to obejmie kobieta.

Francuska polityk i prawnik pracowała na stanowisku dyrektora zarządzającego MFW od 2011 roku. Teraz rezygnuje z tego stanowiska na rzecz pracy w Europejskim Banku Centralnym. Co ciekawe Lagarde nie ma żadnego wykształcenia ekonomicznego.

Christine Lagarde pierwszą kobietą na stanowisku prezesa Europejskiego Banku Centralnego

Christine Lagarde byłą pierwszą kobietą mianowaną na szefa Ministerstwa Finansów Francji (i pierwszą kobietą na tym stanowisku wśród państw wchodzących w skład grupy G8) oraz pierwszą kobietą, która przewodziła Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu. Mimo tego, że 2016 roku została uznaną za winną zaniedbań, przez które doszło do niewłaściwego wykorzystania funduszy publicznych, to nie przeszkodziło jej to w dalszej karierze. Teraz, ponownie po raz pierwszy, zostanie powołana na stanowisko prezesa Europejskiego Banku Centralnego.

Francuzka ukończyła prawo na Uniwersytecie Paris-Nanterre oraz podyplomowe studia z prawa pracy i magisterium z języka angielskiego. Pracę w zawodzie rozpoczęła w kancelarii prawnej Baker & McKenzie w Stanach Zjednoczonych, gdzie przechodziła przez wszystkie szczeble kariery. W 1999 roku wybrana została prezesem tej firmy (jak podaje money.pl jako pierwsza kobieta w historii tego przedsiębiorstwa) - podczas jej urzędowania zysk wzrósł aż o 30 procent.

Jej kariera w polityce zaczęła się w 2005 roku, kiedy została ministrem delegowanym ds. handlu zagranicznego Francji. W 2007 roku została ministrem rolnictwa, a w 2010 roku także ministrem gospodarki, finansów i przemysłu. W 2011 roku odeszła z rządu, by objąć stanowisko dyrektora Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Niebawem zastąpi Mario Draghiego na stanowisku szefa Europejskiego Banku Centralnego.

Christine Lagarde od lat uznawana jest za jedną z najbardziej wpływowych kobiet w światowej polityce i gospodarce. W 2008 roku zajęła 14. miejsce na liście stu najbardziej wpływowych kobiet świata według magazynu "Forbes". W 2009 roku "Financial Times" uznał ją najlepszym ministrem finansów Europy. W 2016 roku magazyn "Glamour" wyróżnił ją i inne kobiety tytułem "Women of the Year".

Europejski Bank Centralny odpowiedzialny za emisję euro

Europejski Bank Centralny jest bankiem centralnym strefy euro. Odpowiedzialny jest za emisję euro, ochronę jego siły nabywczej i utrzymanie stabilności cen. EBC współpracuje także z bankami centralnymi 28 państw członkowskich Unii Europejskiej (w Polsce z Narodowym Bankiem Polskim). Po przystąpieniu wszystkich krajów UE do unii walutowej ECB będzie pełnił funkcję banku centralnego całej Unii. 

Więcej o:
Komentarze (22)
Christine Lagarde - kim jest przyszła szefowa Europejskiego Banku Centralnego?
Zaloguj się
 • grubymisiek1

  Oceniono 14 razy 4

  A co z Beciami? One takie zdolne. I też nie maja wykształcenia ekonomicznego.

 • e50504

  Oceniono 1 raz 1

  "Walcząca z nierównościami feministka na czele najważniejszego europejskiego banku."

  Skorumpowany oligarcha z rękami umazanymi we krwi po łokcie. Wiecie już dlaczego dziennikarze są najbardziej pogardzaną grupą zawodową w Polsce?

 • e50504

  Oceniono 1 raz 1

  "Pracę w zawodzie rozpoczęła w kancelarii prawnej Baker & McKenzie w Stanach Zjednoczonych, gdzie przechodziła przez wszystkie szczeble kariery. W 1999 roku wybrana została prezesem tej firmy (jak podaje money.pI jako pierwsza kobieta w historii tego przedsiębiorstwa) - podczas jej urzędowania zysk wzrósł aż o 30 procent."

  Tak bardzo europejska. Swoją drogą współczuję wam, żałosne dziennikarzyny. Próbować napisać coś dobrego o tej pani to robota na miarę laurki dla Stalina w 1949 roku, co to redaktorzy Nowych Dróg musieli mu na urodziny sprawić.

  Nie jest wam tak po ludzku wstyd?

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 3 razy 1

  Jest skazaną prawomocnym wyrokiem sądu francuskiego urzędniczką

 • wydarzenia-sierpniowe-o16

  Oceniono 1 raz 1

  POco znajomosc ekonomii, jak twarz do Glapisuczek POdobna jak z Matrycy NBP.

 • pomysłowy Dobromir

  Oceniono 1 raz 1

  A to jest ona czy on ??Jeśli ona to śliczna- spodobałaby się Terleckiemu, czy ona przypadkiem nie należy do tajnego odłamu PiS tak jak wszystkie śliczne koleżanki?!

 • elenem

  Oceniono 7 razy 1

  Widać kobieta zdolna jest, ale ...studia ma skończone nie byle jakie, a dokształcać się każdy może.
  Inteligencja górą.

 • icc217

  0

  Skorumpowana szmata.

 • leonleonidas

  Oceniono 1 raz -1

  Ma inne walory. Ale o tym nie wspomnieliscie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX