Akt oskarżenia ws. afery melioracyjnej. Stanisław Gawłowski głównym oskarżonym

Prokuratura Krajowa ma skierować dziś do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia w sprawie afery melioracyjnej. Całość liczy ponad 1000 stron liczy. Głównym oskarżonym jest poseł Stanisław Gawłowski, były sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej. Grozi mu do 15 lat więzienia.
Zobacz wideo

Łącznie akt oskarżenia obejmuje 32 osoby. Prokuratura zarzuca politykowi PO i byłemu wiceministrowi środowiska Stanisławowi Gawłowskiemu przyjęcie korzyści majątkowych w wysokości 700 tysięcy złotych. Chodzi między innymi o rzekomą łapówkę w postaci apartamentu w Chorwacji. Według śledczych, poseł Gawłowski miał przyjąć nieruchomość od kołobrzeskiego biznesmena Bogdana K. w zamian za pomoc w ustawieniu przetargów w Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych.

Akt oskarżenia ws. afery melioracyjnej

Oskarżeni w sprawie są także: żona posła Gawłowskiego i teściowie jego pasierba. To oni, według śledczych, pomogli w uwiarygodnieniu fikcyjnej transakcji zakupu apartamentu. Pozostali oskarżeni to między innymi Tomasz P. były dyrektor Zarządu Melioracji, zaprzyjaźnieni przedsiębiorcy, którym poseł Gawłowski miał pomóc wygrywać przetargi, a także urzędnicy Zarządu Melioracji.
Kolejne akty oskarżenia w sprawie afery melioracyjnej trafią do sądu jeszcze w tym roku. Obejmą one następne 42 osoby, które usłyszały już zarzuty.

Według prokuratury w ramach afery melioracyjnej ustawiono 105 przetargów na kwotę 600 milionów złotych. Działo się to w okresie rządów PO-PSL, kiedy funkcję wiceministra środowiska pełnił Stanisław Gawłowski.
Zdaniem śledczych, polityk wykorzystując stanowisko, przekazywał najwięcej środków z ministerstwa środowiska na meliorację w woj. zachodniopomorskim.

Więcej o: