Dulkiewicz rozważa pozwanie "Sieci" za okładkę. Karnowski mówi o "antypolskiej tradycji"

Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że miasto Gdańsk może pozwać tygodnik "Sieci" za ich ostatnią okładkę, na której znalazły się swastyki i tytuł "Czy Gdańsk chce do Niemiec?". - Trudno mi ukryć zdenerwowanie, bo myślę, że mało które miasto, które doświadczyło tak boleśnie różnych historii, umiało się z tego podnieść - powiedziała prezydent miasta.
Zobacz wideo

Na okładce ostatniego numeru "Sieci" widzimy Pawła Adamowicza, Aleksandrę Dulkiewicz i Donalda Tuska. Między nimi grafik umieścił zdjęcie Pomnika Poległych Stoczniowców 1970. Tytuł wydania brzmi: "Czy Gdańsk chce do Niemiec?". Po prawej stronie zamieszczono czarno-białe sztandary ze swastykami i budkę z niemiecką nazwą miasta (Danzig).

Do poniedziałkowego numeru tygodnika podczas konferencji prasowej odniosła się Aleksandra Dulkiewicz. Prezydent nie kryła oburzenia kolażem. - Nie mogę ukryć oburzenia i smutku. "Czy Gdańsk chce do Niemiec?", takie pytanie zostało dzisiaj publicznie postawione. Byłoby ono absurdalne albo można by je traktować jako prowokację czy nawet niesmaczny żart, ale niestety takim nie jest - mówiła Dulkiewicz, cytowana przez miejski portal gdansk.pl. - Od wielu miesięcy, myślę, że lat, jest kwestionowana polskość Gdańska, polskość gdańszczanek i gdańszczan. Poddawane jest w wątpliwość to, czy jesteśmy częścią Polski, czy jesteśmy patriotami - dodała.

Gdańsk. Aleksandra Dulkiewicz rozważa pozwanie "Sieci"

Prezydent Gdańska podnosiła, że tygodnik braci Karnowskich "najwięcej zarabia na reklamach i współpracy ze spółkami skarbu państwa" i swoją okładką "szarga pamięć tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza". - To, co szczególnie oburza, to na okładce widzimy Pomnik Poległych Stoczniowców Grudnia 1970, pomnik, który został zbudowany ze składek społecznych, także moich rodziców i moich dziadków, ale wielu tysięcy ludzi z całej Polski, a tuż obok niego powiewają flagi ze swastykami - stwierdziła prezydent. Później dodała: - Nie wiem, dlaczego ci państwo, bo trudno ich nazwać dziennikarzami, to robią, ale popełniają najcięższy grzech, grzech jątrzenia i dzielenia Polaków poprzez mówienie nieprawd, półprawd, a nie szukania tego co łączy.

Dulkiewicz pytano, czy pozwie tygodnik. Stwierdziła, że trwają analizy prawne. Podobnie o sprawie dla portalu Wirtualne Media wypowiedział się Daniel Stenzel, od niedawna gdański rzecznik. - Będziemy analizowali z prawnikami okładkę najnowszego wydania tygodnika "Sieci". Nie wykluczamy podjęcia kroków prawnych - powiedział.

Michał Karnowski: Każdy ma prawo dochodzić swoich racji przed sądem

W portalu sprawę skomentował Michał Karnowski, publicysta "Sieci" i członek zarządu Fratrii, która wydaje tygodnik. Karnowski stwierdził, że smutne jest odwoływanie się do tradycji Wolnego Miasta Gdańsk. - Ta tradycja jest przecież antypolska i nawiązuje do faszyzmu. Mamy tu do czynienia z sytuacją, gdy odwoływanie się do tradycji antypolskiej, do tradycji wymazywania polskości, jest uznawane za coś dobrego, a wskazywanie na taką tendencję jest uznawane za naganne - powiedział, dodając, że "zapowiedź procesu traktuje ze spokojem". - Każdy ma prawo dochodzić swoich racji przed sądem - powiedział.

Więcej o:
Komentarze (269)
Dulkiewicz rozważa pozwanie "Sieci" za okładkę. Karnowski mówi o "antypolskiej tradycji"
Zaloguj się
 • tom_aszek

  Oceniono 42 razy 34

  "Karnowski stwierdził, że smutne jest odwoływanie się do tradycji Wolnego Miasta Gdańsk. - Ta tradycja jest przecież antypolska i nawiązuje do faszyzmu. "

  Przypomnijcie temu niedoukowi, że Wolne Miasto Gdańsk to nie tylko dwudziestolecie międzywojenne, ale wcześniej - czasy napoleońskie: WMG istniało od pokoju w Tylży do Kongresu Wiedeńskiego, pod protektoratem francuskim.
  Francja też się Karnowskiemu nie podoba? A, no tak, sprawa widelców...

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 52 razy 34

  Symbolika antygdanskiej okładki "w sieci" to przykład wyrafinowanej propagandy odwołującej się do lęków i obsesji prymitywnej części społeczeństwa.
  Poziom tej pripagandy jest identyczny jak takich brukowców typu Żołnierz Wolności czy Trybuna Ludu z czasów stanu wojennego. To jest kwintesencja polityki nagonek, filozofii "kto nie z nami, ten przeciw nam". Poziom najgorszej gadzinówki.

 • 123waz

  Oceniono 31 razy 25

  " rozważa " a już powinna to zrobić. Takiego chamstwa nie powinna przepuścić siiuostrom Karnowskim i pisowi. To ewidentne przestepstwo. Czekam na złożenie pozwu przez Dulkiewicz. Niech broni honoru Gdanska

 • okoni18

  Oceniono 26 razy 22

  Żadna nowość, wydawca próbuje wszelkich sposobów, aby sprzedaż nie spadła. A, że akurat przykład niski i słaby? No cóż, jaki wydawca, tacy czytelnicy.

 • antyk63

  Oceniono 35 razy 21

  Polska po nowemu, pisowemu. Naprawdę się to komuś podoba? I nie będziesz mówił fałszywego świadectwa?... Niewiarygodne.

 • lina555

  Oceniono 21 razy 15

  Tu nie ma co rozważać, należy podać do sądu póki mają resztki niezawisłości! Karnowscy za swoje insynuacje powinni zapłacić, choć nie mam wątpliwości, że Zbynio będzie czuwał!

 • juma07

  Oceniono 25 razy 13

  Niech ten ciul Karnowski dorzuci jeszcze Katowice, Gliwice, Opole, Wrocław, Jelenią Górę, Gorzów, Zieloną Górę, Szczecin, Koszalin, Słupsk no może jeszcze Poznań, a reszta to najprawdziwsza polszczyzna , wyklęta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX