Sondaż "Rz": Który polityk jest liderem opozycji? Grzegorz Schetyna na prowadzeniu

Na pytanie: "Który z polityków jest liderem opozycji?", zadane w sondażu przeprowadzonym na zlecenie "Rzeczpospolitej", najwięcej ankietowanych wskazało Grzegorza Schetynę - za lidera opozycji uważa go 28,3 proc. ankietowanych. Drugie miejsce zajął Donald Tusk.
Zobacz wideo

Sondaż wykonany na zlecenie dziennika został opracowany przez IBRiS. Badacze pytali Polaków, kogo uważają za lidera opozycji, nie wskazując żadnych nazwisk, z których ankietowani mogliby wybierać. Chodziło o to, aby badani spontanicznie odpowiedzieli na pytanie, kto ich zdaniem jest liderem opozycji.

Sondaż IBRIS: Kto jest liderem opozycji? Większość badanych nie wie, kogo wskazać

Zdaniem Zuzanny Dąbrowskiej, dziennikarki "Rzeczpospolitej", sondaż IBRiS pokazuje "personalną posuchę w opozycji". Dlaczego? Największa grupa badanych, aż 42,7 proc., nie wiedziała, kogo wskazać jako jej lidera. Pierwsze miejsce zajął Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, z wynikiem 28,3 proc. - to niewiele, jak na czołową postać największego ugrupowania opozycyjnego w kraju. Drugi wynik jest znacznie niższy i należy do Donalda Tuska - zdobył on głosy 8,6 proc. badanych. Należy jednak pamiętać, że były premier nie jest ostatnio zaangażowany w politykę krajową i nie wiadomo, czy wynik ten znacząco by się zmienił, gdyby wrócił do Polski po zakończonej kadencji w Radzie Europejskiej. Do kogo należy trzeci wynik? Ostatnie miejsce na podium zajął Janusz Korwin-Mikke, którego za lidera opozycji uważa 3,1 proc. badanych.

Kto jest liderem opozycji? Robert Biedroń i Andrian Zandberg poza stawką

Ankietowani w sondażu IBRiS jako lidera opozycji wskazali także jeszcze m.in. Władysława Kosiniaka-Kamysza (2,8 proc.), Włodzimierza Czarzastego (2 proc.) czy Pawła Kukiza (1,7 proc.). 

- Wynik tego badania jest interesujący m.in. dlatego, że pomimo powszechnie znanych krytycznych opinii na temat politycznych talentów Grzegorza Schetyny to jednak on, a nie żaden inny polityk, przychodzi badanym na myśl, gdy pytamy o lidera opozycji i oczekujemy spontanicznej reakcji - skomentował wyniki badań szef IBRiS Marcin Duma.

Sondaż IBRiS został przeprowadzony metodą telefoniczną w dniach 28-29 czerwca na grupie 1100 ankietowanych.

Sondaż przedwyborczy: Prawo i Sprawiedliwość z dwukrotnie wyższym poparciem niż PO

Przypomnijmy, że z ostatniego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Estymator dla portalu DoRzeczy.pl wynika, że w nadchodzących wyborach parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na dwa razy więcej głosów niż Platforma Obywatelska. Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w niedzielę 28 czerwca Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby 47,9 proc. głosów, a PO tylko 22,7. Otwartym pozostaje pytanie, czy wynik Platformy Obywatelskiej i opozycji w ogóle zmieniłby się wyraźnie, gdyby na ich czele stała osoba, którą za lidera opozycji uznawałaby większość Polaków. 

Więcej o: