Wiosna chce stworzyć jeden blok z opozycją. Ta jest zaskoczona

Wszystko wskazuje na to, że Robert Biedroń zdecydował się na połączenie sił z innymi partiami opozycyjnymi podczas październikowych wyborów parlamentarnych. Zarząd Wiosny zdecydował, że rozpocznie rozmowy z wszystkimi partiami opozycyjnymi w celu zbudowania jednego bloku.
Zobacz wideo

"Zarząd Wiosny zdecydował, że zaczyna rozmowy z całą opozycją w sprawie budowy jednego bloku przed wyborami" - poinformował na Twitterze dziennikarz Radia TOK FM Michał Janczura.

O chęci przystąpienia Roberta Biedronia do opozycji poinformował też Tomasz Sawczuk z "Kultury Liberalnej".

- Wiosna zdecydowała się otworzyć kolejne drzwi do rozmów, które poszerzą formułę naszego dialogu na opozycji o Koalicję Europejską, o Platformę Obywatelską, o PSL, o Nowoczesną - mówił Biedroń podczas konferencji prasowej. Polityk twierdzi, że taka decyzja wynika z opartego na ostatnich sondażach przekonania, że bez jednego bloku opozycyjnego partia rządząca może zdobyć większość konstytucyjną.

W rozmowie z reporterem TOK FM szef Wiosny przyznał, że dotychczas nie informował o swojej decyzji liderów innych ugrupowań. - Grzegorzu, czekamy na rozmowy - zwrócił się do Grzegorza Schetyny.

Opozycja zaskoczona nowym pomysłem Biedronia

Swoje zaskoczenie tą informacją wyraziła Małgorzata Kidawa-Błońska, członkini Sztabu Wyborczego Komitetu Koalicji Obywatelskiej (PO+.N) i Samorządowców, w rozmowie z OKO.press. - Naprawdę Robert Biedroń zadeklarował przystąpienie do naszej koalicji? Jestem zaskoczona, wydawało się raczej, że będzie starał się tworzyć blok na lewicy - stwierdziła. Przypominamy, że jeszcze kilka dni temu Robert Biedroń deklarował, że Wiosna wystartuje w wyborach samodzielnie lub w lewicowej koalicji.

- Najpierw poczekamy na stanowisko PSL, które jest dla nas partią pierwszego wyboru. Mają podjąć decyzję do końca czerwca. Podobnie SLD. Zastanowimy się razem z nimi - zadeklarowała.

Arłukowicz: Nie wolno się zamykać przed rozmową

Bartosz Arłukowicz, pytany o szanse na powodzenie rozmów Roberta Biedronia z partiami opozycyjnymi, podkreślił, że trzeba rozmawiać ze wszystkimi. - Nie wolno się zamykać przed rozmową. Jaki będzie efekt tych rozmów, trudno mi powiedzieć - powiedział i podkreślił, że jest za wcześnie, aby wyciągać takie wnioski.

Dodał, że partie koalicyjne musi łączyć program choćby w minimalnym stopniu, zaznaczył jednak, że partie opozycyjne łączą z Wiosną wartości demokratyczne i walka o nie.

Więcej o:
Komentarze (236)
Wiosna chce stworzyć jeden blok z opozycją. Ta jest zaskoczona
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 46 razy 22

  Byle opozycja za długo nie trwała w tym zaskoczeniu - wybory już za chwilę.

 • Wojciech Dziesiński

  Oceniono 37 razy 21

  Godne wsparcia. Wspólnym mianownikiem poszanowanie konstytucji w tym trójpodział władzy, wolności obywatelskie. Tylko jeden obóz po stronie opozycji jest w stanie wygrać ze zjednoczoną pawicą biorąc pod uwagę system liczenia głosów który premiuje duże ugrupowania. Po ewentualnym zwycięstwie przyjdzie czas na szczegóły zależne od udziału poszczególnych partii w koalicji opozycyjnej. Innej opcji nie ma. Idąc oddzielnie gwaratowana porażka. Pamiętajmy, że to nie PIS zwycięża teraz ale PIS zjednoczony z innymi mniejszymi partiami. Sam PIS w pojedynkę nie ma szans. To samo trzeba zrobić po drugiej stronie. Tego wymaga realizm chwili.

 • j-ugo

  Oceniono 49 razy 17

  Najważniejsze w najbliższych wyborach: nie dopuścić aby PiS miał w sejmie większość konstytucyjną. Pokonanie PiS-u to cel trudny do zrealizowania, ale możliwy.

 • jurek4491

  Oceniono 35 razy 13

  BARDZO DOBRZE , pognać wroga który okupuje nasz kraj , pognać go w PiS du - jeżeli dojdą do porozumienia to PiS dostanie wścieklizny .

 • logo2

  Oceniono 21 razy 11

  Na wstępie nie mam nic do ludzi z lgbt.
  Biedroń potrzebowałeś sondaży, by połapać się że zagraża Ci <5% i teraz wszystko jedno z kim byle załapać się do sejmu.
  Inaczej, do du.y zajrzał koniec z Twoją partią i zmądrzałeś! Trochę późno.
  Koalicja tak ale na warunkach PSL+PO+Nowoczesna+ mam nadzieję Zieloni i SLD.

 • fakiba

  Oceniono 24 razy 8

  Przyszła koza do woza , a tak niedawno mówił Biedroń że nigdy , przenigdy

 • a.ba

  Oceniono 13 razy 7

  Jak G. Schetyna umie liczyć to koalicji z minią 'Wiosną' nie będzie.
  Co prawda z 'Wiosną' może przyjść coś koło 5% (w porywach) elektoratu lgbt ale odejdzie 10% lub więcej elektoratu anty lgbt. Ludzie juz maja negatywny przykład Warszawy - gdzie głosowali na Trzaskowskiego a rządzi Rabiej i wydaje jakieś dziwne deklaracje i oświadczenia.
  Lepiej się od Biedronia trzymać z daleka - niech sobie jedzie do Brukseli.

 • krzysio333

  Oceniono 25 razy 7

  Wbrew pozorom, to nie jest dobra informacja dla PO.

 • prosty_chlop_gazeciarz

  Oceniono 33 razy 7

  śmiejcie się dalej ze Schetyny, a on spokojnie robi swoje. Nie ma pewności, że wygra jesienne wybory, ale właśnie w tym momencie stał się hegemonem opozycji. Trzyma Wiosnę w garści, bo gdyby teraz dał im fangę w nos, już się nie pozbierają. Najpierw się zarzekali że nie, że idą osobne, później że chcą, ale ich nie chcieli. Do tego kluczenie RB z mandatem PE. Panem sytuacji staje się GS - on podyktuje warunki i PSL-owi i Wiośnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX