Andrzej Duda zdecydował. Nowelizacja Kodeksu karnego skierowana do TK. "Uzasadnione wątpliwości"

Kancelaria prezydenta podała, że Andrzej Duda podjął decyzję o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji Kodeksu karnego. Uchwalona w ekspresowym tempie ustawa była krytykowana m.in. za niezgodność z konstytucją.
Zobacz wideo

Wcześniej media pisały, na podstawie nieoficjalnych informacji, że doradcy prezydenta Andrzeja Dudy radzą mu wysłanie nowelizacji Kodeksu karnego do Trybunału Konstytucyjnego, by "zdjąć z siebie część odpowiedzialności za jej zawetowanie".

Nowe przepisy budziły szereg wątpliwości, m.in. przez szybkość, z jaką nowelizacja została przyjęta. Za niezgodność z konstytucją skrytykowali ją eksperci z dziedziny prawa. - Od samego początku większość ekspertów, która komentowała propozycje najpierw przygotowane w resorcie sprawiedliwości, a potem w ekspresowym tempie procedowane w Sejmie, zwracała uwagę, że liczne przepisy są niekonstytucyjne - mówił na antenie TOK FM dr Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Część kadry Uniwersytetu Jagiellońskiego uważała, że znowelizowany Kodeks karny wyłącza prezesów największych spółek Skarbu Państwa spod rygoru przepisów o łapownictwie.

Z głosem protestu we wspólnym liście do prezydenta Andrzeja Dudy wystąpiło także 158 naukowców z całej Polski - wśród nich karniści, konstytucjonaliści i kryminolodzy. Podpisani pod listem do prezydenta Dudy podkreślali m.in., że kara bezwzględnego dożywotniego pozbawienia wolności, którą wprowadzają nowe przepisy, jest niezgodna z Europejską Konwencją Praw Człowieka i Konstytucją.

Nowelizacja Kodeksu karnego skierowana do TK. Uzasadnienie decyzji

Jak Andrzej Duda tłumaczy skierowanie noweli Kodeksu karnego do TK?

"Decyzja o skierowaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego uzasadniona jest przede wszystkim analizą przebiegu procedury ustawodawczej. Tryb postępowania z przedmiotową ustawą wzbudza poważne zastrzeżenia, co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego" - czytamy w komunikacie na stronie prezydenta.

"Z perspektywy zasady równości, należy poddać przepis ten kontroli w zakresie, w jakim różnicuje sytuację prawną osób zajmujących stanowiska określone w zdaniu wstępnym art. 115 § 4 pkt 4 w zależności od tego, czy pełnią swoje funkcje w spółce handlowej, w której udział Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub państwowej osoby prawnej przekracza łącznie albo w odniesieniu do każdego z tych podmiotów 50% kapitału zakładowego lub 50% liczby akcji. Z perspektywy zasady określoności prawa karnego zasadne jest też zbadanie pojęcia organizacja krajowa" - napisano. 

Więcej o nowelizacji Kodeksu karnego >>>

Więcej o: