MEN 膨da od fundacji Elbanowskich zwrotu prawie 30 tys. z這tych. NIK wykry這 nieprawid這wo軼i

Fundacja Rzecznik Praw Rodzic闚 musi odda 27 tys. z這tych. NIK wykry這, 瞠 podczas realizacji projektu badania zmian systemu edukacji fundacja Elbanowskich pope軟i豉 wiele b喚d闚 w umowach. Chodzi o kilkana軼ie dokument闚, w kt鏎ych nie zgadzaj si m.in. kwoty wyp豉cane wykonawcom.
Zobacz wideo

Fundacja Rzecznik Praw Rodziców założona przez Karolinę i Tomasza Elbanowskich będzie musiała oddać Ministerstwu Edukacji Narodowej 27 tysięcy złotych - ustaliło radio RMF FM

Zwrot pieniędzy to konsekwencja nieprawidłowości, które Najwyższa Izba Kontroli wykryła podczas ostatniej kontroli w Ministerstwie Edukacji Narodowej. NIK sprawdzał sprawozdanie MEN z wykonania budżetu na 2018 rok. Wśród zapisów znalazło się 21 umów, które resort edukacji zawarł z fundacją Elbanowskich - Rzecznik Praw Rodziców. Pracownicy fundacji mieli w latach 2016-2018 przeprowadzić badania związane ze zmianami systemu edukacji. Pieniądze na ten cel - 27 tysięcy złotych - fundacja Elbanowskich otrzymała od Kancelarii Premiera. 

Podczas kontroli okazało się, że umowy budzą wątpliwości i można w nich zauważyć nieprawidłowości. Chodzi o pięć umów o dzieło, osiem źle opisanych umów, sześć źle uzupełnionych wniosków o płatność oraz trzy przypadki, w których fundacja Elbanowskich wpisała w umowę inną kwotę, niż później zapłaciła wykonawcy. NIK nakazała ministerstwu sprawdzenie wszystkich tych przypadków. Izba zarzuciła również, że MEN niewystarczająco kontrolowało to, co robi Fundacja Rzecznik Praw Rodzica. 

To nie jedyne nieprawidłowości w działalności Fundacji. Podczas kontroli, którą wykonali pracownicy kancelarii premiera, okazało się, że Elbanowscy dostarczyli nieprawidłowe rozliczenia i "niskiej jakości badanie". 

Fundacja Rzecznik Praw Rodziców założona przez małżeństwo Elbanowskich, jak sama informuje, zajmuje się "reprezentowaniem spraw dotyczących rodziców wobec organów władzy i w przestrzeni publicznej". W latach 2016-2018 fundacja prowadziła we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej projekt "Zmiany w systemie edukacji w Polsce odpowiedzią na oczekiwania społeczne i zmiany gospodarcze". Obie jednostki otrzymały na ten cel dofinansowanie w wysokości około 2,38 mln złotych. Jak podkreślano w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Rzecznik Praw Rodziców jest tylko jednym z wielu wykonawców zlecenia MEN i ich trzyletni budżet na jego realizację to około 700 tys. złotych.  

Wi璚ej o:
Komentarze (137)
MEN 膨da od fundacji Elbanowskich zwrotu prawie 30 tys. z這tych. NIK wykry這 nieprawid這wo軼i
Zaloguj si
 • dudi-w

  Oceniono 72 razy 70

  Za du穎 si nachapali???? Co podobnego a tacy byli 鈍ieto...liwi!!!!!! C騜, PIS to stan oczadzia貫go umys逝!!!!

 • krrytek

  Oceniono 69 razy 65

  Przecie ka盥y wie 瞠 te kmioty to zwykli naci庵acze udaj帷ych spo貫cznych dzia豉czy . Ale to zwykli dzia豉cze pis-u nic po za tym dla tego taka nie udolno嗆 w naci庵aniu spo貫cze雟twa polskiego

 • strange_email

  Oceniono 56 razy 56

  Nie moze byc! To znaczy ze ta cala "fundacja" miala byc tylko przykrywka do wyciagania kasy przez sprytnych Elbanowskich? Skandal! Juz nie "ratuja maluchow" tylko wlasne portfele? Za zgoda MENu? Moje oburzenie jest tak silne, ze chyba nie dokoncze mojego latte.
  To na 100% spisek NIKu, przeciez zarzadzany przez PiS MEN to musi, powtarzam, musi byc czysta i doskonale zarzadzana instytucja, nikt tam nie pozwoli na lewizne i wyciaganie pieniedzy. Prawda? Prawda?

 • majo_rmajor

  Oceniono 45 razy 45

  Nie dziwi. Pa雟two E. To cwaniaki

 • sacc77

  Oceniono 42 razy 42

  A niby jakimi cudem inteligentni inaczej tak jak Elbanowscy mieli sobie da rad z czym tak skomplikowanym jak zgodno嗆 wyp豉canych kwot z zawartymi umowami?
  No bo gdzie tu mia by bonus za us逝積e wchodzenie PiSSowi g喚boko w dud...?

 • hellk

  Oceniono 38 razy 38

  Fun fact: gdyby kazde dziecko tej pary dochowalo sie tej samej ilosci potomstwa, co rodzice, i kazde kolejne ich pokolenie takoz, to juz po 9 pokoleniach Elbanowskich byloby wiecej niz pozostalych Polakow:)

 • fakiba

  Oceniono 34 razy 34

  Elbanowscy 27 a Zalewska ile za to 瞠 ich tam wpu軼i豉

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX