MEN żąda od fundacji Elbanowskich zwrotu prawie 30 tys. złotych. NIK wykryło nieprawidłowości

Fundacja Rzecznik Praw Rodziców musi oddać 27 tys. złotych. NIK wykryło, że podczas realizacji projektu badania zmian systemu edukacji fundacja Elbanowskich popełniła wiele błędów w umowach. Chodzi o kilkanaście dokumentów, w których nie zgadzają się m.in. kwoty wypłacane wykonawcom.
Zobacz wideo

Fundacja Rzecznik Praw Rodziców założona przez Karolinę i Tomasza Elbanowskich będzie musiała oddać Ministerstwu Edukacji Narodowej 27 tysięcy złotych - ustaliło radio RMF FM

Zwrot pieniędzy to konsekwencja nieprawidłowości, które Najwyższa Izba Kontroli wykryła podczas ostatniej kontroli w Ministerstwie Edukacji Narodowej. NIK sprawdzał sprawozdanie MEN z wykonania budżetu na 2018 rok. Wśród zapisów znalazło się 21 umów, które resort edukacji zawarł z fundacją Elbanowskich - Rzecznik Praw Rodziców. Pracownicy fundacji mieli w latach 2016-2018 przeprowadzić badania związane ze zmianami systemu edukacji. Pieniądze na ten cel - 27 tysięcy złotych - fundacja Elbanowskich otrzymała od Kancelarii Premiera

Podczas kontroli okazało się, że umowy budzą wątpliwości i można w nich zauważyć nieprawidłowości. Chodzi o pięć umów o dzieło, osiem źle opisanych umów, sześć źle uzupełnionych wniosków o płatność oraz trzy przypadki, w których fundacja Elbanowskich wpisała w umowę inną kwotę, niż później zapłaciła wykonawcy. NIK nakazała ministerstwu sprawdzenie wszystkich tych przypadków. Izba zarzuciła również, że MEN niewystarczająco kontrolowało to, co robi Fundacja Rzecznik Praw Rodzica. 

To nie jedyne nieprawidłowości w działalności Fundacji. Podczas kontroli, którą wykonali pracownicy kancelarii premiera, okazało się, że Elbanowscy dostarczyli nieprawidłowe rozliczenia i "niskiej jakości badanie". 

Fundacja Rzecznik Praw Rodziców założona przez małżeństwo Elbanowskich, jak sama informuje, zajmuje się "reprezentowaniem spraw dotyczących rodziców wobec organów władzy i w przestrzeni publicznej". W latach 2016-2018 fundacja prowadziła we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej projekt "Zmiany w systemie edukacji w Polsce odpowiedzią na oczekiwania społeczne i zmiany gospodarcze". Obie jednostki otrzymały na ten cel dofinansowanie w wysokości około 2,38 mln złotych. Jak podkreślano w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Rzecznik Praw Rodziców jest tylko jednym z wielu wykonawców zlecenia MEN i ich trzyletni budżet na jego realizację to około 700 tys. złotych.  

Więcej o: