Przewodniczący gani posłankę na komisji za "mentorski ton". "Niestosowne jako kobiecie"

Dużo nerwów na sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Podczas debatowania nad sprawozdaniem KNF z wykonania budżetu przewodniczący Andrzej Szlachta (PiS) zwrócił uwagę Izabeli Leszczynie (PO), żeby nie mówiła "mentorskim tonem", bo to w przypadku kobiety jest "niestosowne". Leszczyna przyznaje w rozmowie z Gazeta.pl, że była w szoku, gdy usłyszała te słowa.
Zobacz wideo

Najpierw krótki opis czwartkowego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych. Posłowie zajmowali się sprawozdaniem z budżetu za 2018 roku. Referat na temat sprawozdania budżetowego przedstawił przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowej, koreferat zaś standardowo posłanka PO Izabela Leszczyna. Posłanka zwróciła uwagę m.in. na wynajmowanie przez KNF od zagranicznej firmy budynku przy ul. Pięknej w Warszawie. - Na to miało być wydatkowane ponad 16 mln złotych - wyjaśnia w rozmowie z Gazeta.pl Leszczyna. Posłanka podnosi, że "to są publiczne pieniądze" i funkcja Sejmu na tym właśnie polega, by kontrolować, czy takie wydatki są sensowne i rzetelne.

Przewodniczący komisji zwraca uwagę posłance, by nie mówiła "mentorskim tonem"

Po koreferacie Leszczyny głos zabrał Paweł Grabowski z Kukiz'15. Politykowi nie spodobało się m.in. to, że Leszczyna w swoim wystąpieniu wspomniała też o SKOK-ach, aferze w KNF i aferze GetBack. Również przewodniczący komisji Andrzej Szlachta (PiS) postanowił uczulić pozostałych członków, że ich zadaniem jest "rozpatrzenie sprawozdania z części budżetowej". - Nie dokonujemy oceny Komisji Nadzoru Finansowej, przewodniczącego, to są zupełnie inne sprawy. Dziękuję, że pan poseł [Grabowski - red.] wychwycił to, że zamiast mówić o budżecie, o jakościowym i ilościowym wykonaniu, to zaczynamy krążyć wokół tego tematu, zupełnie na obrzeżach - mówi Szlachta.

Do wystąpienia Grabowskiego odniosła się Leszczyna, która wyjaśniła, że zgodnie ze swoim zadaniem odniosła się do materiału przygotowanego przez KNF. - Broniłam swojego koreferatu, mówiąc, że właśnie o to chodzi w koreferacie. Dziwię się, że dla niego fakt wydania tych milionów na wynajem pomieszczeń, jest absolutnie do przyjęcia - mówi Leszczyna. 

Jak słychać na transmisji na stronie Sejmu, Leszczyna pewnym siebie tonem broniła swoich racji, co najwidoczniej nie przypadło do gustu Szlachcie. Przewodniczący dalej stał na stanowisku, ze posłowie nie powinni oceniać KNF. Pozwolił sobie przy tym na osobistą uwagę:  - Bardzo proszę, żeby pani przewodnicząca Izabela Leszczyna takiego mentorskiego tonu nie stosowała, bo nawet to nie jest stosowne jako kobiecie.

Leszczyna: To wstyd, że rozmawiamy o tym w XXI wieku

- Byłam w szoku jak to usłyszałam. To jest taki styl pisowski. Oni nas przepuszczają w drzwiach jako pierwsze, jednocześnie próbują dać sobie takie prawo, że jak już w tych drzwiach przepuścili, to oni są ważniejsi, mogą regulować stosunki i relacje. Ja mam to w nosie, nie chce przez te drzwi pierwsza przechodzić. To wstyd, że rozmawiamy o tym w XXI wieku - komentuje słowa Szlachty Leszczyna.

Kobiety według Szlachty: ułożone, wysublimowane, eleganckie

Szlachta tłumaczył się ze swoich słów w rozmowie z TVN24. - Zwróciłem uwagę, że taki mentorski styl nie jest stosowny kobiecie, która kojarzy się raczej z takim ułożeniem, z taką elegancją, z dostojnością. I to było tyle. Bardzo grzeczne i bardzo kulturalne - mówił poseł. Ocenił, że "mężczyźnie w pewnym wieku kojarzy się zawsze wystąpienia kobiet bardzo takie wysublimowane, eleganckie". - Czasem mężczyźni sobie troszkę więcej pozwalają, obserwujemy to w debatach publicznych - mówił. Pytany, czy kobiety nie mogą sobie "pozwalać", stwierdził:

W moim przekonaniu nie jest to zbyt eleganckie. Raczej jeżeli wulgaryzmy padają ze strony mężczyzny, to też nie powinny, ale raczej tak zwyczajowo to z tego kierunku słyszymy takie niestosowne wypowiedzi. Dlatego powiedziałem to, co powiedziałem, nic niestosownego nie było. Zawsze z wielkim pietyzmem, elegancko odnoszę się do wypowiedzi pań i panów posłów.
Więcej o:
Komentarze (141)
Przewodniczący gani posłankę na komisji za "mentorski ton". "Niestosowne jako kobiecie"
Zaloguj się
 • syriusz.wila

  Oceniono 64 razy 60

  Ja rozumiem że to partia dla prymitywnego elektoratu, ale czy oni wszyscy tam są takimi cepami??

 • antropoid

  Oceniono 57 razy 51

  JAK WIADOMO mentorskim tonem wolno w tym kraju mówić tylko klechom i pisiorom (pisiarom też), nawet, kiedy ubliżają jak menele z rynsztoka.

 • kataryniarski

  Oceniono 49 razy 41

  Powiedział, to co myśli!

  "Ja jestem bynajmniej za równouprawnieniem, byle mnie kobieta w drogę nie wchodziła. Morda w kubeł i do garów!"...

  Standardy w XXI wieku wg. PiS.

  Nie wspominając Cymańskiego, który małemu dziecku dał klapsa w czasie PRZEWIJANIA, bo "wierzgało" - dno!

 • klamtusek

  Oceniono 41 razy 37

  Ciekawy jestem spod jakiego przykościelnego, kolektora ściekowego toto wypełzło.

 • jael53

  Oceniono 32 razy 30

  Zgroza, bo ten człowiek był nauczyciele akademickim. Tudzież raz zdarzyło mu się zostać prezydentem Rzeszowa. Ciekawe, jak traktował koleżanki z uczelni, studentki tudzież podwładne z Ratusza.

 • antropoid

  Oceniono 27 razy 27

  Jak chcesz, żeby kaczysta zrobił z siebie idiotę - DOPUŚĆ GO DO GŁOSU.

  Na dowolny temat.

 • darmen987

  Oceniono 22 razy 20

  Wiadomo, mentorskim tonem może mówić jedynie ksiądz pedofil.

 • 1moja

  Oceniono 20 razy 20

  "... Andrzej Szlachta (PiS) zwrócił uwagę Izabeli Leszczynie (PO), żeby nie mówiła "mentorskim tonem", bo to w przypadku kobiety jest "niestosowne". ..." Dlaczego jeszcze tego prawdziwego i dumnego seksiste /Mizoginia/ i katonaziola nie wywalili na zbita niezdradziecka morde?!
  PS. PiSbolszewicy do kamery obcym kobieta rece slinia a w domu zgdonie z naukami kosciolka bija zony i dzieci.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX