Bogdan Wenta bez wotum zaufania. Radni Kielc zawiedzeni jego prezydenturą. "Miażdżąca krytyka"

Bogdan Wenta podczas sesji absolutoryjnej w Kielcach nie uzyskał wotum zaufania. Radni podkreślali, że są rozczarowani jego dotychczasową działalnością. - Promowałem kandydaturę Bogdana Wenty swoją osobą i swoim nazwiskiem ale niestety jestem bardzo zawiedziony - powiedział jeden z członków rady.
Zobacz wideo

W czwartek w Kielcach odbyła się burzliwa sesja rady miasta. Finalne głosowanie nie przyniosło Bogdanowi Wencie wotum zaufania. Za udzieleniem było 9 radnych, a aż 15 przeciwko. Jedna osoba się wstrzymała. Jak relacjonuje portal echodnia.eu, w trakcie siedmiogodzinnej sesji mieszkańcy i radni  poddali jego prezydenturę Wenty "miażdżącej krytyce". - Promowałem kandydaturę Bogdana Wenty swoją osobą i swoim nazwiskiem ale niestety jestem bardzo zawiedziony. Mam nadzieję, że ta pozytywna krytyka zainspiruje pana do pozytywnych zmian i zacznie pan się wsłuchiwać w głosy radnych i mieszkańców - powiedział cytowany przez portal radny Maciej Bursztein (startował z listy Wenty).

Kielce. Bogdan Wenta bez wotum zaufania

Danuta Papaj, zastępczyni Wenty, podkreślała z kolei, że podczas sesji absolutoryjnej ocenia się działalność prezydenta w 2018 r. Obecny włodarz miasta zaś w ubiegłym roku rządził miastem jedynie przez miesiąc.

- Wiele razy radziłem sobie z takimi trudnościami i wiem, że to są trudne wyzwania. Natomiast w przypadku tej misji zwycięzcą możemy być tylko wszyscy, bo zwycięzcą na końcu może być tylko miasto i jego mieszkańcy. To oni obdarzyli mnie kredytem zaufania. Dziś okazało się, że, zgodnie z tą nową możliwością, większość radnych już po pół roku mojej pracy, tego kredytu mi nie udzieliła. Usłyszeliśmy wiele gorzkich słów, przyjmuje te krytykę, wszystkie głosy musimy wziąć pod uwagę - powiedział na zakończenie sesji Wenta.

Nowe przepisy w samorządzie

Zgodnie z nowymi przepisami w ustawie o samorządzie wójtowie, burmistrzowie i prezydenci mają obowiązek co roku przedstawiania raportu o stanie gminy. Następnie podczas sesji radni głosują nad wotum zaufania. Brak wotum zaufania przez dwa lata z rzędu pozwala radnym na podjęcie uchwały o referendum, w którym mieszkańcy mogą odwołać prezydenta. Wenta jest jednym z nielicznych samorządowców, którzy w tym roku nie uzyskali wotum zaufania.

Więcej o:
Komentarze (101)
Bogdan Wenta bez wotum zaufania. Radni Kielc zawiedzeni jego prezydenturą. "Miażdżąca krytyka"
Zaloguj się
 • ona_ona_80

  Oceniono 44 razy 42

  Ale jakie konkretnie mają zarzuty wobec niego? Co to za artykuł? Przeczytałam i dalej nic nie wiem

 • barakuda62

  Oceniono 38 razy 30

  Promowałem kandydaturę Bogdana Wenty swoją osobą i swoim nazwiskiem ale...
  ............
  Ale nikt z rodzinki nie załapał się na synekury to jestem bardzo zawiedziony-
  Tak panie radny popierający powinna wyglądać pana argumentacja przeciwko absolutorium.
  Nieudzielenie absolutorium za 2019 to w takim przypadku jest wotum nieufności dla poprzednika i tylko potwierdza słuszność zmian, co może nowo wybrany wójt czy prezydent zrobić z budżetem w ciągu jednego miesiąca?... w dodatku takiego gdzie więcej świąt niż prawdziwej pracy.
  Jeśli Wenta nie dostał tzn. że poprzednik słusznie jest tylko "poprzednikiem"

 • fakiba

  Oceniono 38 razy 26

  Miesiąc rządził a rozliczają go za cały rok , poprzednika powinni rozliczyć

 • eend

  Oceniono 30 razy 22

  Nic z tego nie rozumiem, rządził przez miesiąc a rozliczają za pracę w ciągu całego roku?

 • ktos2014

  Oceniono 25 razy 21

  przecież to walka PIS o odzyskanie samorządów radni z PIS dostali przykaz co maja robić NIE WIDZICIE ŻE TO JAK ZWYKLE BRUDNA GRA PIS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • stachkaz47

  Oceniono 25 razy 15

  Tak trzymać p. WENTA.
  Zawiedli się ci co na SYNEKURY i posadki ciepłe liczyli.

 • wyspyszczesliwe

  Oceniono 16 razy 14

  PIS robi wszystko by odzyskac Samorzady

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX