Małgorzata Gersdorf o "antysądowym" temperamencie Ziobry: Może obrócić się przeciwko niemu

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, odnosząc się do opinii rzecznika generalnego TSUE, stwierdziła, że "konieczna będzie zmiana sposobu wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa". Odniosła się też do krytyki opinii ze strony Zbigniewa Ziobry.
Zobacz wideo

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem Unii - uznał dzisiaj rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odpowiadając na pytania Sądu Najwyższego. Analiza prawna rzecznika generalnego to na razie jedynie sugestia dla Wielkiej Izby Trybunału. Może ona wziąć ją pod uwagę, ale nie musi. W większości przypadków sędziowie posiłkują się opiniami przygotowując werdykty. Orzeczenia w tej konkretnej sprawie należy się spodziewać za kilka, kilkanaście tygodni.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro komentując opinię rzecznika generalnego TSUE stwierdził, że jest niezgodna z unijnymi traktatami. Ziobro zaznaczył, że sądownictwo leży w kwestii poszczególnych państw członkowskich, a nie organów unijnych. Podkreślił, że jego zdaniem opinia jest wysoce wewnętrznie niespójna i niekonsekwentna oraz sprowadzająca się do obrony patologii w polskim sądownictwie. Dodał, że resort nie może się z nią w fundamentalny sposób zgodzić.

Małgorzata Gersdorf: Konieczna zmiana sposobu wyboru KRS

Opinię skomentowała też Małgorzata Gersdorf stwierdziła w rozmowie z dziennikarzem RMF FM, że  "konieczna będzie zmiana sposobu wyboru członków KRS". Dodała, że teraz może czekać nas chaos, bo - jak czytamy w artykule na portalu stacji - "wszystkie decyzje wydane przez Radę mogłyby być kwestionowane - w tym opinie dotyczące awansów sędziowskich czy członków Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego". - Może być tak, że wystarczy tylko tą Krajową Radę Sądownictwa zmienić na przyszłość, ale co z tymi sędziami, którzy już są, nie wiem - powiedziała pierwsza prezes Sądu Najwyższego. 

Gersdorf odniosła się też do opinii Ziobry. - Powinien powstrzymać swój antysądowy temperament, bo to może odwrócić się przeciwko niemu - stwierdziła.

Z kolei w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Gersdorf przyznała, że jest "usatysfakcjonowana" opinią, ale nie jest pewne, jak przełoży się ona na orzeczenie trybunału. Pierwsza prezes SN przyznała też, że dla niej to sygnał, ze można "w jakimś sensie ignorować Izbę Dyscyplinarna". - To, co zostało w tej opinii przedstawione to jest sygnał bardzo poważny, ponieważ on może w różnych kierunkach znaleźć odzwierciedlenie w orzeczeniu i może rzutować na to, czy te orzeczenia wydawane przez Izbę Dyscyplinarną w ogóle są istniejące. Jeżeli to orzeczenie kwestionuje w ogóle Krajową Radę Sądownictwa, to można pociągnąć dalej, że wszyscy sędziowie, którzy zostali przez tą KRS desygnowani do prezydenta, to może niesłusznie dzierżą ten urząd - powiedziała. 

Iustitia o opinii rzecznika generalnego TSUE

Znacznie ostrzej na temat opinii rzecznika generalnego unijnego trybunału wypowiada się prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. - Opinia rzecznika miażdży tzw. reformy Prawa i Sprawiedliwości. Zostały one obdarte ze sloganów, pokazana została ich obłuda oraz cel, jakim było wprowadzenie polityki do sądów - stwierdził Krystian Markiewicz, prezes Iustitii i profesor prawa na Uniwersytecie w Katowicach. -  Zawsze powtarzaliśmy, że osoby wybrane na członków tzw. KRS zajmują ten urząd nielegalnie, gdyż ich sposób wyboru naruszał wszelkie europejskie standardy, był typowy dla krajów autorytarnych, jak Rosja i Turcja, gdzie sądy są podporządkowane politykom - dodał. Całe oświadczenie Iustitii znajduje się pod tym linkiem.

Więcej o:
Komentarze (112)
Małgorzata Gersdorf o "antysądowym" temperamencie Ziobry: Może obrócić się przeciwko niemu
Zaloguj się
 • michal.sajko

  Oceniono 43 razy 43

  Zbysio kiedyś walczył z lekarzami, teraz jest zaś na wojnie z sędziami, bo okazali się przeszkodą w walce z tymi pierwszymi, więc to źródło całego zła. Powołano nawet sąd specjalny (wojenny) do walki z tą "patologią", dla niepoznaki nazwany Izbą Dyscyplinarną, która niby należy do Sądu Najwyższego, ale jest całkowicie odrębna. Dobry sędzia to sędzia, który "popiera, a nie przeszkadza".

 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 46 razy 42

  Zbyszek Zero przepychany kolanem magister prawa teraz jest także ekspertem od Teaktatow Europejskich. Trzeba zlikwidować wszelkie instytucje i gremia na świecie wystarczy Zbyszek Ziobro trójkowy mierny absolwent wydziału prawa.

 • shtalman

  Oceniono 39 razy 37

  Ale przecież magister Zero Ziobro robi tylko to co prawdziwy PiS-dzielec jedynie potrafi, spyerdolić to co już funkcjonuje

 • czechy11

  Oceniono 35 razy 33

  Ze zdenerwowania dzisiaj Kotletowa Prxtłebska aż dzisiaj obiad spaliła. Prezes był wkurzony.

 • rgfm

  Oceniono 40 razy 32

  PiS to okupant. Prawie już zniszczył wolną Polskę. Kaczyńskiego kiedyś jego własni wyznawcy zlinczują, kiedy zabraknie lewackich pieniędzy.

 • czechy11

  Oceniono 29 razy 27

  Warto wrzucić na pierwszy widok aby PiS owce typu @12 sauron nie robiły wody z mózgu:

  Po pierwsze przeczytaj najpierw traktaty PiS owco
  Po drugie zrozum wreszcie ze orzeczenie w sprawie prokuratury (sprawa Niemiec) to nie orzeczenie w sprawie Sądów (sprawa PRL PiS) choć wiem ze dla was nie ma różnicy w końcu prawie wszystkie hieny w tzw. Izbie Dyscyplinarnej to byle prokuratorzy (chętnie zobaczylibyśmy kto je poparł ale strasznie ukrywacie te listy jakby to był jakiś wstyd poprzeć waszych PiS kandydatów - zaczynam sadzić ze te listy poparcia to w rzeczywistości lista obecności z zakładów mięsnych)
  3. Po trzecie Niemcy otrzymały wyrok miesiąc temu i pracują nad zmianami, tam maszynka legislacyjna nie działa w jedna nic jak w PRL PiS
  😂😂😂

 • michal.sajko

  Oceniono 26 razy 24

  Proszę się nie czepiać Zbysia. Zbysio jest namaszczony do nieomylności przez Tadzia Muchomorka z Torunia. Podobnie koleś Zbysia - Boguś Ś. zwany "Godzillą". Obaj produkują się w Radyju i Telewizyji, a Tadzio Muchomorek jest nimi zachwycony. Za Tadziem stoi kilka milionów suwerena, który wszystko łyka jak reksio szynkę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX