Krzysztof Brejza, czyli ostatnia deska ratunku Platformy. "Jak mu nie pójdzie, to go rzucą lwom"

Jeśli mu się uda, przeskoczy do politycznej pierwszej ligi. Jeśli zawiedzie, zostanie rzucony na pożarcie wyborcom i partyjnym działaczom. Krzysztof Brejza ma poprowadzić Platformę do sukcesu w jesiennych wyborach parlamentarnych. Wiele osób nie wierzy, że w tak ważnej rozgrywce Grzegorz Schetyna da jemu i ludziom ze sztabu pełną swobodę.

- Czuje pan presję? To chyba najważniejsza kampania w historii Platformy - pytam posła Brejzę.
- Pewnie, że czuję - odpowiada. - Nie chodzi tylko o samą Platformę, ale o Polskę. Jeśli PiS zdobędzie drugą kadencję, a już zwłaszcza większość konstytucyjną, nasz kraj zmieni się nie do poznania.
- Długo pana namawiali, żeby został pan szefem sztabu? Przecież nigdy nie prowadził pan tak wielkiego projektu.
- To akurat pozostawię dla siebie.
- A nie boi się pan, że jeśli się nie uda, pana głowa poleci w pierwszej kolejności?
- Nie, bo strach paraliżuje. Będę gryźć ziemię i stanę na głowie, żeby ta kampania była znacznie lepsza od poprzedniej i zakończyła się sukcesem. Wiem, co poszło źle, gdzie musimy się poprawić. Od naszych działaczy, polityków, a zwłaszcza kandydatów oczekuję błyskawicznego rachunku sumienia.

Chrzest bojowy

To najważniejsza kampania w Polsce po '89 roku, najważniejsza w historii Platformy. To dla nas walka o być albo nie być

- mówi w rozmowie z Gazeta.pl Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy. Właśnie ze względu na wielkie znaczenie październikowych wyborów, to sam Grzegorz Schetyna zdecydował, żeby funkcję szefa sztabu powierzyć Brejzie. To osobiście Schetyna, podczas rozmów w cztery oczy, przekonywał Brejzę do poprowadzenia kampanii.

Wybór przewodniczącego PO nikogo w partii nie zdziwił. - Od razu po wyborach rozpoczęło się analizowanie wyników naszych ludzi i tego, jakie zrobili kampanie - mówi nam jeden z posłów Platformy. I dodaje: - Oczywiste kandydatury na szefa sztab były dwie: Krzysiek Brejza i Bartek Arłukowicz. Bartek będzie mieć teraz więcej obowiązków poza Polską, więc to Krzysiek został szefem, a Bartek będzie mu pomagać.

Grzegorz mówił nam wiele razy, że tę kadencję mamy na nabranie doświadczenia, otrzaskanie się w dużej polityce i przygotowanie się do gry w pierwszej linii, bo niedługo przyjdzie nam przejąć ciężar prowadzenia partii. To się właśnie dzieje

- przekonuje jeden z młodych posłów PO.

Jednak w Platformie i Nowoczesnej panuje zgodne przekonanie, że na decyzję Schetyny kluczowy wpływ miała nie chęć dania szansy młodym, tylko presja ze strony wyborców, działaczy i mediów. Wszyscy domagali się dopływu świeżej krwi, nowych i niezgranych twarzy, niesztampowych pomysłów. Postawienie na duet Brejza - Arłukowicz, to sprytne zagranie Schetyny. Jeśli wbrew sondażom i przewidywaniom ekspertów Platforma w październiku wygra lub przynajmniej osiągnie zadowalający wynik, Schetyna zostanie okrzyknięty ojcem sukcesu. Jednocześnie nie ryzykuje zbyt wiele, bo poseł z Bydgoszczy nie ma w partii swojego zaplecza ani nie należy do żadnej frakcji. Szanse, że politycznie za bardzo "urośnie" i stanie się zagrożeniem dla Schetyny są więc minimalne. Z kolei jeśli Brejza i Arłukowicz ugną się pod ciężarem zadania, przewodniczący Platformy będzie mógł powiedzieć, że spełnił żądania wyborców i działaczy, rzucając do gry wszystko, co jego partia miała najlepszego.

Mówi polityk z kierownictwa Platformy:

Krzysztof wie, jak długą polityczną drogę przebył w tej kadencji. Chce grać w pierwszej lidze, chce stać się frontmanem Platformy. Teraz czeka go chrzest bojowy, bo kierowanie kampanią to wyjście ze strefy komfortu w postaci wymiaru sprawiedliwości i tropienia afer PiS-u. Musi pokazać, na co go stać. Musi udowodnić swoją wartość

Trzy prace Brejzy

A stać go na wiele, co pokazał już kilkukrotnie w tej kadencji Sejmu. Chociaż posłem jest od 2007 roku (został nim mając zaledwie 24 lata), to dopiero za rządów "dobrej zmiany" zbudował sobie prawdziwą rozpoznawalność. To on stoi za ujawnieniem afery z nagrodami dla ministrów rządu Beaty Szydło. PiS w bieżącej kadencji Sejmu zostało zepchnięte do defensywy raptem kilka razy. Kiedy nie zdołało storpedować reelekcji Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej, kiedy wskutek nowelizacji ustawy o IPN wybuchła dyplomatyczna awantura z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi i właśnie po nagłośnieniu sprawy podwójnych pensji w rządzie (termin ten ukuł i spopularyzował nie kto inny jak 36-latek z Bydgoszczy).

Brejzie nie powierzono jednak kierowania najważniejszą kampanią w dziejach partii tylko dlatego, że bombardował PiS kolejnymi interpelacjami, tropiąc afery i nadużycia w obozie władzy. Drugą chwilą prawdy było wysłanie na odcinek komisji śledczej ds. afery Amber Gold.

Komisja miała być walcem, który rozjedzie Platformę, Donalda Tuska i rządy koalicji PO-PSL, a Krzysztof swoim ogromem pracy, dociekliwością i nieustępliwością nie pozwolił, żeby PiS zrobiło z komisji polityczną maczugę

- tłumaczy nam poseł Witold Zembaczyński, wiceprzewodniczący Nowoczesnej i członek wspomnianej komisji.

Swoją rosnącą pozycję Brejza udokumentował podczas niedawnej kampanii do europarlamentu. Co prawda nie zdobył mandatu, ale w trudnym okręgu kujawsko-pomorskim zdobył 85 tys. głosów startując z ostatniego miejsca na liście. To najlepszy wynik kandydata z ostatniego miejsca na liście w historii polskich eurowyborów. Brejza był też pierwszym politykiem Koalicji Europejskiej "pod kreską". Mandat ominął go o włos.

- Dostał nagrodę za świetną kampanię i nadspodziewanie dobry wynik - chwali Brejzę poseł PiS-u z jego okręgu. - Podobizna Brejzy była na każdym płocie, słupie i domu w okręgu, a to znaczy, że struktury pracowały na niego, a nie na nielubianego u nas Sikorskiego - dodaje. Od polityków PO dowiadujemy się jednak, że Brejza swojej kampanii nie oparł na strukturach partii, a na ludziach z zewnątrz. Podobnie jak Bartosz Arłukowicz w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim.

Jak nie on, to kto?

Gdy pytamy polityków opozycji o to, jakim szefem sztabu będzie Brejza, co nowego wniesie do kampanii Platformy, odpowiedzi powtarzają się z dużą regularnością: pracowitość, dbałość o detale, odpowiedzialność, przebojowość, determinacja, znajomość mediów społecznościowych i umiejętne wykorzystywanie ich do robienia polityki. Jeden z jego dobrych znajomych wskazuje również na "świetną umiejętność operowania słowem". - Kiedy coś mówi, to widać, że wierzy w swoje słowa i nie jest to tani, płytki spin - tłumaczy.

Całą tę kadencję Krzysztof jest w gazie, ma impet. Schetyna chciał to wykorzystać, bo tej energii i zawziętości w dążeniu do celu nam brakowało

- mówi prominentny polityk PO. Inny z posłów partii podkreśla, że Brejzę lubią i szanują wyborcy opozycji i sprzyjające opozycji media. I jedni, i drudzy zawsze stawiali go za wzór dla reszty. Jako jeden z nielicznych nigdy nie został przez nich przeczołgany. - Co ważniejsze, nie obciąża go osiem lat rządów PO-PSL, co ludzie wciąż często nam wytykają - dodaje nasz rozmówca.

- Wszystkie nasze kampanie w ostatnich kilku latach zostały przepier******. Kierując się prawem serii, powtarzając te same błędy jesienną też przepier*****. Nie ma zmiłuj - jeden z lokalnych polityków Platformy nie przebiera w słowach, gdy pytamy go o nominację Brejzy.

To jedna z niewielu na serio merytorycznych osób w tej partii. Co więcej, potrafi z tym wyjść do ludzi i nie jest polityczną pierdołą. Tylko pytanie, czy rozumie, że wybory wygrywasz na prowincji, a nie w Wilanowie?

- dodaje. - Jak nie on, to kto? - pyta retorycznie inny z działaczy Platformy, którego zagadujemy o 36-letniego posła.

Kampanijne wyzwania

Oddanie sztabu i kampanii w ręce Brejzy to jednak nie tylko nadzieja na lepsze jutro dla Platformy. Równie wiele, a być może nawet jeszcze więcej, jest wątpliwości i znaków zapytania. Na pierwszy plan wysuwa się jego brak doświadczenia w prowadzeniu wielkich, ogólnopolskich kampanii. W sytuacji, gdy gra toczy się o przyszłość Platformy, to poważny zarzut. - Krzysiek jest pracowity i nieustępliwy, zasłynął jako tropiciel PiS-owskich afer i zmora "dobrej zmiany", ale to za mało, żeby być dobrym szefem kampanii - nie owija w bawełnę były polityk Platformy.

Na Nowogrodzkiej nominacja Brejzy została przyjęta ze spokojem. Obóz "dobrej zmiany" liczy, że brak doświadczenia posła PO da o sobie znać w ferworze kampanijnej walki. Zwłaszcza w starciu z dowodzącymi kampanią PiS-u Beatą Szydło (szefowa rady sztabu wyborczego) i Joachimem Brudzińskim (szef sztabu). - To zawodnicy wagi ciężkiej. Beata jest autorką podwójnej wygranej z 2015 roku, a Joachim zna partię jak nikt inny i potrafi nad nią doskonale zapanować - mówi nam jeden z polityków partii rządzącej.

Sam Brejza do swoich adwersarzy podchodzi z respektem. - Mam dla nich szacunek i uznanie. Podobnie jak do całego aparatu partyjnego PiS-u. To bardzo sprawna maszyna - mówi, gdy pytamy go o konfrontację z duetem Szydło - Brudziński.

Wiem, że PiS w tej kampanii rzuci na szalę absolutnie wszystko - media publiczne i prorządowe, spółki skarbu państwa, rząd i instytucje państwowe. PiS stworzyło polityczną oligarchię i teraz my staniemy się jej celem

- podkreśla.

W szeregach opozycji wątpliwości nastręcza również to, czy Brejza zdoła zmobilizować do walki struktury Platformy i Nowoczesnej. Nastroje w "terenie" obu ugrupowań są dziś więcej niż złe. - W partii narasta bunt przeciwko związkowi zawodowemu posłów. To tłuste koty, które gdy tylko się ich skrytykuje, płaczą i oczekują współczucia - mówi nam jeden z regionalnych liderów Platformy. - Morale leży, upadło po połączeniu klubów. Decyzja nie była konsultowana i nadal budzi u nas ogromny sprzeciw. Koalicja - tak; wchłonięcie - nie. No i nie wierzymy też w uczciwość Platformy, jeśli chodzi o miejsca na listach - to już głos z Nowoczesnej.

W tej kwestii kluczowa może okazać się postać Adama Szłapki, posła Nowoczesnej, który został sekretarzem sztabu wyborczego. Najpewniej to właśnie na jego barkach będzie spoczywać ciężar koordynowania działań struktur. Politycy PO i Nowoczesnej, z którymi rozmawialiśmy, są jednak sceptyczni. Dla działaczy Platformy Szłapka to człowiek z zewnątrz, w dodatku z chylącej się ku upadkowi Nowoczesnej. Ciężko będzie ich przekonać, żeby mu się podporządkowali.

Ostatnia, ale z pewnością nie najmniej ważna, kwestia to decyzyjność i samodzielność samego Brejzy. Wśród naszych rozmówców z opozycji wiele osób nie wierzy, że w tak ważnej rozgrywce Grzegorz Schetyna da Brejzie i ludziom ze sztabu pełną swobodę. Obawiają się sterowania z tylnego siedzenia, którego konsekwencje poniosą później ludzie ze sztabu. - Jeśli będzie sterowalny, to nie mam wątpliwości, że przegramy te wybory - mówi nam polityk Nowoczesnej. - To również test dla niego samego, na ile jest w stanie postawić się Schetynie i pokazać, że nie jest pacynką w rękach jego i jego ekipy. Niedługo się przekonamy - dodaje.

Były polityk Platformy, który pracował przy niejednej kampanii wyborczej, wskazuje, że aby myśleć o sukcesie, Brejza będzie potrzebować trzech rzeczy. Pierwsza to dobry program, na kształt którego musi mieć wpływ, i dobre hasło kampanii. Druga - rozpoznawalny i dynamiczny lider, który zostanie twarzą kampanii i lokomotywą wyborczą (wcale nie musi być nim sam Brejza, jego rola jest bardziej strategiczna). Trzecia - karne i skuteczne struktury, którymi sztab będzie potrafił umiejętnie pokierować. - W eurokampanii Koalicja Europejska nie miała niczego z tej trójki - zauważa nasz rozmówca.

Pocałunek śmierci

Dla Brejzy objęcie funkcji szefa sztabu Platformy było wielce ryzykowną decyzją. Przez ostatnie cztery lata zbudował sobie rozpoznawalność, zaskarbił sympatię wyborców opozycji i zaczął pukać do drzwi wielkiej polityki (w "Gabinecie Cieni" PO jest przymierzany do funkcji ministra sprawiedliwości). Teraz dostał do prowadzenia kampanię, w której opozycji nikt nie daje większych szans na zwycięstwo. Jeśli wynik okaże się fatalny, będzie jedną z pierwszych osób, które położą głowę pod topór.

Platforma ma siano, ale jest w du***. A jak się jest w du***, to się nie eksperymentuje na zasadzie "A nuż się uda...", tylko bierze się graczy otrzaskanych w robieniu kampanii, wynajmuje za milion dolarów amerykańskich PR-owców i marketingowców i taka ekipa dwoi się i troi, żeby rozwalić PiS

- nie kryje frustracji polityk Nowoczesnej, który kiedyś był w Platformie. O wyborze Brejzy mówi krótko: - Marnotrawstwo człowieka. Jak mu nie pójdzie, to go rzucą lwom na pożarcie i tyle o chłopaku usłyszymy.

Wielu naszych rozmówców z Platformy ma do Brejzy duży szacunek, że podjął się zadania, które jest z gatunku niewykonalnych. Zamiast patrzeć na swoją dynamicznie rozwijającą się karierę, wyżej postawił interes partii i całej opozycji. Chociaż wie, że z wyborczej batalii może wyjść potwornie poobijany.

Altruizm? Bynajmniej. Jak tłumaczą nam nasi rozmówcy, ryzyko zrekompensuje Brejzie fakt, że przez kilka miesięcy będzie stałym bywalcem mediów, do tego zawsze na pierwszej linii frontu kampanijnych działań, co jest bezcenną lekcją prawdziwej polityki. - Jeśli będzie potrafił z tego skorzystać, zbuduje sobie jeszcze większą rozpoznawalność i zacznie umacniać swoją pozycję w partii - przewiduje jeden z byłych polityków PO. Nie ma jednak złudzeń, że jeśli misja Brejzy zakończy się katastrofą, młodemu posłowi nic nie pomoże. - Dwór Schetyny - Witczak, Borys i Tyszkiewicz, w nieco mniejszym stopniu także Gawłowski i Kierwiński - rozszarpie go na strzępy. Nie zdąży się nawet obejrzeć - przewiduje polityk.

Posła Brezję pytamy, czy nominacja na szefa sztabu to aby nie pocałunek śmierci od kierownictwa partii. Na trzy i pół miesiąca przed wyborami szanse na zwycięstwo są wszak niewielkie, a dotkliwa przegrana może dla PO i całej opozycji być początkiem równi pochyłej. - Nie boję się pocałunków śmierci - szybko odpowiada Brejza. I dorzuca: - Mam cudowną żonę i trójkę wspaniałych dzieci. Mam o co walczyć - o normalną Polskę, w której będą chcieli żyć.

Więcej o: