Mateusz Morawiecki wystartuje na Śląsku? "Kto wygrywa w tym regionie, wygrywa w całym kraju"

Chociaż większość wyborców nie myśli jeszcze o jesiennych wyborach parlamentarnych, to partie polityczne coraz bardziej przygotowują się do zbliżającej się kampanii wyborczej. Według informacji "DGP" w PiS trwają już rozmowy na temat list wyborczych. Okazuje się, że premier Mateusz Morawiecki może wystartować z okręgu katowickiego.
Zobacz wideo

W poprzednich wyborach większość urzędujących premierów startowała z warszawskich list wyborczych. Jak się okazuje, tym razem, okręg ten ma być zarezerwowany dla prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Premier Mateusz Morawiecki w jesiennych wyborach może wystartować ze Śląska 

Premier Mateusz Morawiecki ma z kolei wystartować ze śląskich list PiS pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Jak przekonuje informator gazety "kto wygrywa na Śląsku, wygrywa w całym kraju. Nie ma krajowego zwycięstwa bez Górnego Śląska - a według rządzących jest to właśnie jeden z politycznie kluczowych regionów Polski".

Wygranie wyborów w tym okręgu może być dla Mateusza Morawieckiego łatwym zadaniem, ponieważ dotychczasowi liderzy PiS ze Śląska (Jadwiga Wiśniewska, Grzegorz Tobiszowski) zdobyli mandat do Parlamentu Europejskiego, więc nie będą kandydować w jesiennych wyborach. 

Tegoroczne wybory parlamentarne będą dla premiera debiutem - do tej pory w krajowych wyborach (dokładniej samorządowych) startował tylko raz. W 1998 roku startując z list Akcji Wyborczej Solidarność udało mu się uzyskać mandat radnego sejmiku dolnośląskiego. Poza okręgiem katowickim premier Morawiecki może zostać "jedynką" z Wrocławia, Kielc lub okręgu Warszawa II, obejmującego powiaty województwa mazowieckiego z wyłączeniem stolicy kraju.

Decyzja dotycząca tego, z którego okręgu wystartuje premier jeszcze nie została podjęta. Wiadomo jednak, że w Warszawie "jedynką" zostanie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Dlatego też według władz partii nie ma sensu, by z tej samej listy startował także Mateusz Morawiecki.

Wybory parlamentarne w Polsce w 2015 roku. Prawo i Sprawiedliwość chce powtórzyć ten sukces

W poprzednich wyborach parlamentarnych w 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 235 mandatów z 460 miejsc w Sejmie. Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska, która po wyborach miała 138 swoich posłów. W Sejmie mandaty zdobyli także kandydaci Kukiz’15 (42 mandaty), Nowoczesna (28 mandatów), Polskie Stronnictwo Ludowe (16 mandatów) i KWW Mniejszość Niemiecka (1 mandat).

Zgodnie z danymi PKW w 2015 roku na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało najwięcej mieszkańców województwa podkarpackiego (55,09 procent), małopolskiego (48,18 procent), lubelskiego (47,76 procent), podlaskiego (45,38 procent) , świętokrzyskiego (42,81 procent), mazowieckiego (38,30 procent) i łódzkiego (38,35 procent). W okręgach typowanych dla premiera Morawieckiego wyniki głosowania prezentują się następująco: Śląsk - 34,82 procent, Dolny Śląsk - 32,63 procent.

Więcej o:
Komentarze (168)
Mateusz Morawiecki wystartuje na Śląsku? "Kto wygrywa w tym regionie, wygrywa w całym kraju"
Zaloguj się
 • rain0

  Oceniono 33 razy 27

  tylko nie to, nie zniosę setek plakatów z jego kłamliwą twarzą w moim mieście.

 • antropoid

  Oceniono 41 razy 27

  Jeśli na Górnym Śląsku znowu wygra pisowska mafia, to będzie znak, że Ślązacy wyzywani przez towarzysza "Balbinę" ukrytą opcją niemiecką, rzeczywiście są antypolską kolumną wewnątrz Polski.

  Albo, że po prostu są umysłowo upośledzeni.

 • damtek

  Oceniono 33 razy 27

  Ludzie umierają w szpitalnych oddziałach SOR, są gwałceni w oddziałach psychiatrycznych, lekarze masowo rezygnują z pracy, a pis ma się świetnie. Jeszcze przeprowadzają masową eksterminację ściągając ruski węgiel i likwidując OZE. Polska.
  marcin Ctb/twitter

 • damtek

  Oceniono 28 razy 24

  Dzień dobry Państwu 😎
  Dzień 28
  Zaczynamy odkurzanie @pisorgpl
  Rok 2016 - podpisano list intencyjny na budowę seri promów.
  Rok 2017 - Premier stuka młoteczkiem w stępkę ( za 0,5 mln zł)
  Rok 2019 - pierwszy prom powinien być już prawie gotowy.
  Na razie zniknęła tylko tabliczka.
  Agnieszka Kobylarz/twitter

 • justas32

  Oceniono 26 razy 22

  To ten ktory sprzedał swoją działkę za 700 tys. i odkupił za 2 mln ? Świetny zawodnik - suweren będzie zadowolony ...

 • remo29

  Oceniono 22 razy 22

  Żeby się Mati nie przejechał, bo nie każdy hanys żyje z węgla, ale każdy zagląda coraz bardziej nerwowo do portfela.

 • guru133

  Oceniono 29 razy 19

  Mam nadzieję że pracowici, uczciwi Ślązacy właściwie ocenia kandydaturę tego kłamcy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX