Kantar: Gdyby wybory odbyły się teraz, do Sejmu weszłyby cztery partie. Zjednoczona Prawica z dużym spadkiem

Z najnowszego sondażu Kantar wynika, że gdyby wybory do parlamentu odbyły się już w czerwcu, do Sejmu dostaliby się tylko politycy PiS, PO, Wiosny i Kukiz'15. Według badania reszta partii nie przekroczyłaby progu.
Zobacz wideo

Panel badawczy Kantar przeprowadził między 14 a 19 czerwca badanie dotyczące tego, na kogo Polacy głosowaliby w wyborach do parlamentu, gdyby te odbywały się już teraz. Przepytano grupę 967 dorosłych Polaków z całego kraju. 

Sondaż Kantar: Do Sejmu dostałyby się PiS, PO i Wiosna

Z sondażu Kantar wynika, że najwięcej osób zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość, które połączyłoby siły z partiami koalicyjnymi, czyli Porozumieniem i Solidarna Polską -zadeklarowało tak 34 proc. uczestników badania. Jak podkreśla Kantar, to mniej niż wynikało z sondażu przeprowadzonego miesiąc temu - wtedy głos na PiS chciało oddać 40 proc. ankietowanych, wiec Zjednoczona Prawica straciła 6 punktów procentowych. Na drugim miejscu najchętniej wybieranych partii jest Platforma Obywatelska. Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w czerwcu, na PO zagłosowałoby 24 proc. osób. To o 3 punkty procentowe więcej niż deklarowano miesiąc wcześniej.

Jak wynika z badania Kantar na miejsce w Sejmie mogłyby liczyć jeszcze Partia Wiosna z 8-procentowym poparciem oraz Kukiz'15 - na to ugrupowanie zagłosowałoby 7 proc. ankietowanych. W obu przypadkach można zauważyć wzrost w stosunku do poprzedniego badania (Wiosna o 2 pkt. proc., Kukiz'15 o 3 pkt. proc.).

W najnowszym sondażu gorzej wypadają pozostałe partie. Zarówno Polskie Stronnictwo Ludowej, jak i Sojusz Lewicy Demokratycznej zdobyłyby tylko po 4 proc. głosów, a co za tym idzie nie przekroczyłyby progu wyborczego i nie weszły do Sejmu. Gdyby wybory odbyły się już w czerwcu, do parlamentu nie dostałyby się również partia Wolność (3 proc.), Nowoczesna (3 proc.), Razem (1 proc.) oraz Ruch Narodowy, Teraz! I Zieloni, które uzyskały poparcie poniżej 1 proc. 

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się jesienią 2019 roku. Wybierzemy podczas nich 460 posłów do Sejmu oraz 100 senatorów do Senatu. Dokładna data wyborów parlamentarnych nie jest jeszcze znana. 

Więcej o:
Komentarze (312)
Najnowszy sondaż Kantar: Gdyby wybory odbyły się już teraz, do Sejmu weszłyby tylko cztery partie
Zaloguj się
 • lew131313

  Oceniono 72 razy 48

  A zatem policzmy;
  PiS - 35%
  Koalicja PO+PSL+.N+Zieloni+Inicjatywa Polska = 24%+4%+3%+1% = 32%
  Koalicja Wiosna+SLD+Razem = 8%+4%+1% = 13%

  Jeśli się więc dogadają w takiej wersji lub w podobnej (np. SLD jest jednak nadal razem z PO a nie z Biedroniem), to suma całej Opozycji to 32% + 13% = 45%
  A potem, już po Wyborach niech się w Sejmie dzielą na osobne kluby jak sobie tylko chcą.

  Tak więc, panowie i panie z Opozycji - CZY WY W OGÓLE CHCECIE WYGRAĆ TE WYBORY, CZY NADAL CHODZI WAM JEDYNIE O TO ABY "GONIĆ KRÓLICZKA LECZ BROŃ BOŻE GO NIE ZŁAPAĆ" (bo przecież w Sejmie posłom Opozycji w sumie i tak jest wygodniutko, kasa leci, a odpowiedzialność żadna, tylko krytyka na pokaz dla swoich wyborców)......??????

  Kur... Toż ogarnijcie się wreszcie, bo przecież już gołym okiem widać, że wygrana z PiS-em jest realna!!!!!! Wszak gdyby nawet Kaczor "pożarł" Kukiza, to i tak suma 35%+7%=42%, więc nadal mniejsza od 45% - ZGADZA SIĘ???????
  WIĘC DO ROBOTY!!!!!

 • majo_rmajor

  Oceniono 64 razy 40

  Pis to nieszczęście Polski. I do tego ten brudas dyktatorek z zepsutymi zębami.

 • kataryniarski

  Oceniono 30 razy 20

  Na zdjęciu, posłanka Bernadetta Jakaśtam ze stojącym sutkiem - pewnie z radości, ze dostąpiła zaszczytu obok prezesa usiąść...

  I Terlecki również ze sterczącymi sutkami z tego powodu.

  Sekta i tyle.

 • marikfox

  Oceniono 58 razy 20

  Pis dajesz rade. Kibicuje wam z calych sil.
  Bezprawie i zacofanie powinno byc priorytetem kazdego obywatela.

 • wpm1

  Oceniono 18 razy 14

  Przed wyborami europejskimi dostałem z firmy K. sondę wyborczą, po kilku wstępnych pytaniach pytanie - na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach. Wybrałem Biedronia i... ankieta dla mnie się skończyła. Po prostu wywaliło mnie z systemu, a gdy chciałem ponownie ją wypełnić otrzymałem komunikat, że powtórne wypełnienie jest niemożliwe. To był taki sobie żarcik sondażowy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX