PiS znalazło następcę Adama Bielana. Marek Pęk oficjalnym kandydatem na wicemarszałka

Marek Pęk jest oficjalnym kandydatem na wicemarszałka Senatu. Na tym stanowisku zastąpi Adama Bielana, który objął mandat europosła.
Zobacz wideo

Po wyborach do europarlamentu mandat senacki Adama Bielana nie zostanie przez nikogo objęty, ale nieobsadzona pozostała jego dotychczasowa funkcja. Bielan zostając europosłem zwolnił fotel wicemarszałka Senatu.

Na najbliższym posiedzeniu Senatu, 26 czerwca, senatorowie wybiorą jego zastępcę. Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości już wystąpili z nominacją - nowym wicemarszałkiem miałby zostać Marek Pęk. Biorąc pod uwagę układ sił w izbie wyższej - najpewniej w środę obejmie nową funkcję.

W swoim wniosku o nominację dla Pęka senatorowie wspominają o jego karierze politycznej. W latach 2004-2009 był asystentem prawnym posłów do PE, został senatorem w wyborach w 2015 roku. Dalej czytamy:

Członek Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości (...). Sekretarz Senatu IX kadencji, zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, członek Komisji Ustawodawczej, członek Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Bogdan Pęk w sejmiku, Marek Pęk - w Senacie

Nazwisko Pęk w polskiej polityce jest szerzej znane za sprawą ojca przyszłego wicemarszałka Senatu - Bogdana Pęka. To wielokrotny poseł na Sejm, przez jedną kadencję europoseł, a później senator. 

Więcej o: