Ministerstwo Cyfryzacji rusza do walki z patostreamem. Adam Andruszkiewcz: Musimy zewrzeć szyki

Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia Ogólnopolski Program Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Świecie Wirtualnym. Resort chce ostrzegać przed zjawiskiem patostreamu, czyli wulgarnymi, poniżającymi i pełnymi przemocy materiałami, które są umieszczane w internecie.
Zobacz wideo

Jak mówił wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz, chodzi o to, by dotrzeć z tym przekazem do młodzieży, ale też rodziców.

- W czasie wakacji młodzież spędza dużo czasu w internecie, chcemy dotrzeć do nich, uświadamiając, że nie warto poświęcać czasu na takie demoralizujące zjawiska jak patostreaming, ale też do rodziców, bo często nie mają oni świadomości, czym zajmują się dzieci w wolnej chwili - stwierdził. - To bardzo niepokojące i wymaga reakcji. Musimy tu zewrzeć szyki. Bezpieczeństwo naszych najmłodszych w sieci dla wszystkich jest chyba absolutnym priorytetem - podkreślił.

Ministerstwo Cyfryzacji chce walczyć z patostreamem

Andruszkiewicz zapowiedział, że w sieci pojawi się kampania informacyjna ostrzegająca przed patostreamem. Lokalnie będzie też spotykał się z kuratorami oświaty, przedstawicielami policji, prokuratury, samorządowcami oraz rodzicami. Ministerstwo chce skoordynować działania różnych instytucji, urzędów i organizacji.

- Jestem po rozmowach z Rzecznikiem Praw Dziecka oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich, są pomysły, aby docierać do dzieci, aby nie oglądały oraz nie brały udziały w patostreamach - zaznaczył.
Resort cyfryzacji wraz z Ministerstwem Sprawiedliwości rozważają też, w jaki sposób zablokować możliwość przesyłania mikrowpłat, czyli tzw. "donejtów" dla patostreamerów. Wiceminister Andruszkiewicz zaznaczył jednak, że to kwestia trudna do rozwiązania, a kluczem jest edukacja i współpraca z platformami społecznościowymi.

Według raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę 37 proc. nastolatków w wieku 13-15 lat przyznaje, że oglądało patologiczne treści w internecie. 43 proc. ma z nimi kontakt co najmniej raz w tygodniu. 82 proc. nastolatków uważa, że takie treści powinny być zakazane.

Więcej o:
Komentarze (88)
Ministerstwo Cyfryzacji rusza do walki z patostreamem. Adam Andruszkiewcz: Musimy zewrzeć szyki
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 37 razy 35

  Buahahaha! Kilometrówka Andruszkiewicz wylazł spod kamienia, patus będzie walczył z patusami ;) Myślał, że jak założy garnitur i złoży łapki w łódeczkę, to się czymś będzie różnił od tych półgłówków w dresach.

 • hipokryzja

  Oceniono 31 razy 29

  Mój ulubiony polityk:) Faflun Wyklęty:)

 • polakadam

  Oceniono 26 razy 24

  A jak tam panie Andruszkiewicz śledztwo w sprawie fałszowania podpisów? Tak długo jest już przeciągane przez pisowską prokuraturę że liczycie na to że ludzie zapomnieli? Pisowcy są ponad prawem? A zawsze mówiliście że prawo jest równe dla wszystkich.

 • ziggybam

  Oceniono 23 razy 23

  Zacznijcie od Wiadmości TVPiSd - ci patostreamerzy mają dziś największy zasięg i posłuch wśrod ciemnoty.

 • kazek100

  Oceniono 19 razy 19

  Ab
  Andruszkiewicz będzie walczył z samym sobą? Przecież jego nacjonalistyczny obłęd to też patostream?

 • rascal76

  Oceniono 22 razy 18

  Gdzie on był na urlopie, czy w szpitalu od ciężkich przypadków?

 • popis.pasozyty

  Oceniono 20 razy 18

  Przewduję dla memłona oszałamiającą karierę, nie dość że kurdupel to też tchórzliwy i załgany krętacz.

 • klamtusek

  Oceniono 20 razy 18

  Dla takich brunatnych fajfusu niedorobionych, patostream jest naganny, za to nazistream jest cacy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX