Spotkanie ws. Westerplatte. Aleksandra Dulkiewicz złożyła nową ofertę

- Proponujemy, żeby przedstawiciele miasta Gdańsk weszli do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte i mieli wpływ na jego kształt - zadeklarował Jarosław Sellin podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Aleksandrą Dulkiewicz. W odpowiedzi prezydent Gdańska "zaproponowała wniesienie terenów miasta Gdańska do powstającego Muzeum Westerplatte". 
Zobacz wideo

We wtorek odbyło się spotkanie prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i wiceministra kultury Jarosława Sellina, które miało zakończyć spór o przyszłość Westerplatte.

Politycy PiS chcą jak najszybciej zbudować muzeum upamiętniające obronę Westerplatte. Problemem jest to, że miałoby ono powstać na terenach należących do Gdańska. W związku z tym sejmowa Komisja Infrastruktury poparła projekt przygotowanej przez posłów PiS specustawy, na mocy której teren Gdańska przejmie państwo. Nie chce przystać na to Aleksandra Dulkiewicz.

Sellin składa propozycję ws. Westerplatte

- Proponujemy, jako organizator Muzeum II Wojny Światowej i jego filii Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939, żeby przedstawiciele miasta Gdańska weszli do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte, żeby też mieli wpływ na to, jak to upamiętnienie ma wyglądać - powiedział Sellin.

- Proponujemy też, żeby miasto Gdańsk oddelegowało do rady Muzeum II Wojny Światowej swoich przedstawicieli, bo poprzednio, kiedy ta rada się kształtowała, niestety miasto Gdańsk nikogo do tej rady nie oddelegowało - dodał wiceminister.

Aleksandra Dulkiewicz odpowiada nową propozycją

- Złożyłam dzisiaj ofertę tego, że tereny miasta Gdańska mogą być wniesione do nowo powstającej placówki, by służyć godnemu upamiętnieniu Westerplatte. Wiem, że pan minister tę ofertę rozważa. Moja propozycja jest taka, że współtworzymy tę instytucję, czyli bierzemy wspólnie za nią odpowiedzialność. Wspólnie bierzemy odpowiedzialność za kształt upamiętnienia, za kształt wystawy, ale także współprowadzimy tę instytucję. Mam nadzieję, że pan minister tę ofertę rozważy - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

- Dopóki rozmawiamy, jest nadzieja, więc za to spotkanie bardzo panu ministrowi dziękuję. Dziękuję także za to, że współpracujemy przy obchodach 80. rocznicy wybuchu wojny. I mam nadzieję, że będzie to takie święto, które będzie miało nie tylko charakter wspomnienia, ale także refleksji na przyszłość - dodała prezydent Gdańska.

Więcej o: