Ambasada USA wywiesza tęczowe flagi. Wiceminister: W polskim kontekście mają inne znaczenie

Na ambasadzie USA pojawił się tęczowe flagi. To element świętowania miesiąca dumy osób LGBT i wsparcia dla nich w krajach, gdzie są prześladowane. Co na to polskie MSZ? - W Polsce (te flagi - red.) mają zupełnie inny kontekst, one kojarzą się z walką o dodatkowe przywileje - powiedział wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk.
Zobacz wideo

Na początku czerwca wiele ambasad - m.in. Francji, Wielkiej Brytanii czy Kanady - wsparło paradę równości. Były za to krytykowane przez konserwatystów i zwolenników PiS. Teraz od misji dyplomatycznych wspierających osoby LGBT dołączyła Ambasada Stanów Zjednoczonych. W Radiu ZET komentował to wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Początkowo wiceminister starał się uniknąć odpowiedzi. Przekonywał, że nie chce "specjalnie oceniać w tej sprawie działalności ambasady", bo to przedstawicielstwo obcego państwa. Szynkowski vel Sęk powiedział, że "trudno sprzeczać się" z zainicjowaną przez Donalda Trumpa kampanią na rzecz dekryminalizacji kontaktów homoseksualnych. - Trudno się temu sprzeciwić. (...)  Jako żywo nie wyobrażam sobie, żeby wspierać karanie więzieniem czy jeszcze cięższymi karami czynów homoseksualnych - zapewnił.

Jednak minister powiedział, że polskie ambasady w innych krajach nie wywieszą takich flag. Twierdził, że "w Polsce mają zupełnie inny kontekst, one kojarzą się z walką o dodatkowe przywileje, nie z walką tą, rzeczywiście rażącym prześladowaniem". Nie wymienił jednak, jakie rzekome przywileje ma symbolizować tęczowa flaga. - W Polsce osoby homoseksualne nie są w żaden sposób prześladowanie - dodał. Stwierdził też, że wywieszająca flagi ambasada USA "powinna mieć świadomość" tego, że tęczowe flagi mają - zdaniem wiceministra - "w polskim kontekście mają inne znaczenie".

Wsparcie LGBT a polityka zagraniczna

Ambasada w poniedziałek opublikowała zdjęcie wywieszonych tęczowych flag. Na Twitterze napisano, że "w związku z ogłoszeniem przez prezydenta Miesiąca Dumy LGBT, nasza ambasada przyłącza się do globalnej kampanii na rzecz dekryminalizacji homoseksualizmu". 

Donald Trump to pierwszy republikański prezydent, który oficjalnie uznał obchodzony w czerwcu miesiąc dumy osób LGBT. To może dziwić, gdyż jego działania w polityce krajowej bywały atakami, a nie wsparciem dla mniejszości seksualnych. Jednak dla Trumpa wstawianie się za osobami LGBT to raczej element polityki zagranicznej, o czym świadczy ogłoszenie kampanii na rzecz dekryminalizacji homoseksualizmu. Anonimowo cytowany urzędnik administracji Trumpa mówił NBC, że chodzi m.in. o pole do potępienia łamania praw człowieka w Iranie (który jest jednym z krajów, gdzie kontakty homoseksualne są nielegalne i grozi za nie kara śmierci).

Więcej o:
Komentarze (241)
Tęczowe flagi na ambasadzie USA. Wiceminister: U nas mają inny kontekst
Zaloguj się
 • ziggybam

  Oceniono 90 razy 74

  O tak, u nas ma zupełnie inny kontekst - na widok tęczowej flagi polska ciemnota narychmiast dostaje kociokwiku.

 • owca888

  Oceniono 69 razy 51

  Ha, ha, wijcie się pisiory. Wijcie się, wyznawcy żołiborskiej Pierwszej Kryptocioty Wolskiej.

 • kamuimac

  Oceniono 57 razy 45

  tak tak - zupełnie inny kontekst bo w USA normą jest że homoseksualiści zawierają małżeństwa i adoptują dzieci .

  i nawet Trump jakim redneckiem by nie był nigdy nie powie złego słowa o tym

  a Wolska ? zacofany kraj w którym homoseksualizm w oczach społeczeństwa jest chorobą

  faktycznie zupełnie inny wydźwięk.

 • viaac

  Oceniono 52 razy 38

  "Dodatkowe przywileje". Czyli mniejszości seksualne mają już jakieś, niedostępne większości, przywileje i walczą o kolejne.
  A jakie to, ciekawość, przywileje, których nie ma heteronormatywna większość przypadły w udziale mniejszości?

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 41 razy 35

  Nie będzie mi tu jakiś durny wiceminister kontekstu wyjaśniał. Brawo dla ambasady USA! Głos rozsądku w PiSowskim szambie.

 • naiwny_debilek

  Oceniono 40 razy 34

  W Polsce ma podobny kontekst jak w Iranie.

 • ardi78

  Oceniono 31 razy 27

  W Ameryce jeden z kościołów poprosił Panią Podleśną o zgodę na sprzedaż koszulek z matką boską częstochowską vel tęczochowską ;)
  www.donald.pl/artykuly/3U6PQ6MJ/koszulki-z-teczowa-matka-boska-czestochowska-do-kupienia-w-sklepie-amerykanskiego-kosciola-episkopalnego?fbclid=IwAR1YZ_gTfiSESSRokvCMiqc_sDNLrgTEzgnhlgUpVa-qXh-PoRtsvkv5ZZc

 • sverir

  Oceniono 32 razy 26

  Jasne, że nie są prześladowane. Nie ma kontrmanifestacji, nie obraża się ich publicznie, patrioci nie szarpią osób, które próbują uczcić pamięć zmarłych działaczy, etc. Jeszcze chwilę i pan wiceminister stwierdzi, że za PRL też nie było prześladowań opozycjonistów.

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 28 razy 22

  Przecież vel Sęk nie miał odwagi stwierdzić (zgodnie z linią partyjną), że Mossbacherka - jako przedstawicielka największego sojusznika - prowadzi jakąś "homopropagandę".
  Zatem, jak to zwykle pisiory czynią, bredzi o kontekście.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX