Jacek Czaputowicz: Krzysztof Szczerski jest kandydatem polskiego rządu na zastępcę sekretarza NATO

Krzysztof Szczerski jest kandydatem na zastępcę sekretarza generalnego NATO - potwierdził w poniedziałek Jacek Czaputowicz. Szef MSZ mówił, że to tylko jeden z wielu kandydatów, a ostateczną decyzję podejmie Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Zobacz wideo

Jacek Czaputowicz, szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, potwierdził w poniedziałek doniesienia o tym, że polski rząd będzie wspierał kandydaturę Krzysztofa Szczerskiego na stanowisko nowego zastępcy sekretarza generalnego NATO.

O tym, że szef gabinetu prezydenta może być kandydatem na to stanowisko mówiło się już nieoficjalnie wcześniej. Wiele osób uważało, że Szczerski nie jest odpowiednią osobą. - Zastępcy sekretarza stanu, to byli ambasadorowie, giganci amerykańskiej dyplomacji, więc panu Szczerskiemu trochę takiego doświadczenia brakuje, nie był ambasadorem - mówił Tomasz Siemoniak (PO). 

Krzysztof Szczerski kandydatem na zastępcę sekretarza NATO

Zgłosiliśmy tę kandydaturę w sposób formalny. Jest wielu kandydatów, zobaczymy, jaka będzie decyzja

- powiedział Jacek Czaputowicz w programie Polsat.

Szef MSZ podkreślił jednak, że ostateczną decyzję podejmie jednak nie polski rząd, a sekretarz generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego - Jens Stoltenberg. Dodał, że kandydatów na to stanowisko jest wielu "więc należy zachować spokój", ale "[Krzysztof Szczerski] to bardzo dobry kandydat". 

Decyzja w sprawie tego, kto zostanie nowym zastępcą sekretarza NATO ma zostać podjęta jeszcze przed wakacyjną przerwą. 

Więcej o: