158 naukowców apeluje do Andrzeja Dudy. Chcą, by zawetował nowelę Kodeksu karnego. "Chaos prawny"

Ponad 150 naukowców z całej Polski w liście skierowanym do Andrzeja Dudy skrytykowało zmiany w Kodeksie karnym uchwalone ostatnio przez Sejm. Alarmują, że ich wejście w życie mogłoby doprowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i rekomendują prezydentowi, by zawetował nowelizację.
Zobacz wideo

W czwartek 13 czerwca Sejm przyjął większość poprawek Senatu do nowelizacji Kodeksu karnego, zaostrzającej kary za niektóre przestępstwa, m.in. za pedofilię. Uchwalona w ekspresowym tempie ustawa, która czeka teraz na podpis prezydenta, od początku wzbudzała kontrowersje. Za niezgodność z konstytucja skrytykowali ją m.in. profesorowie i doktoranci Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało wówczas, że wytoczy przeciwko naukowcom pozew.

158 naukowców z apelem do Andrzeja Dudy. Chcą, żeby zawetował ustawę

Teraz z głosem protestu we wspólnym liście do prezydenta Andrzeja Dudy wystąpiło także 158 naukowców z całej Polski - są wśród nich karniści, konstytucjonaliści i kryminolodzy. Ich opinia dotycząca zmian w prawie karnym została przesłana do kancelarii Andrzeja Dudy. W piśmie czytamy, że nowe przepisy zostały uchwalone "z rażącym naruszeniem konstytucyjnych standardów w zakresie trybu dokonywania zmian w Kodeksie karnym" i mogą doprowadzić do "chaosu prawnego" oraz do zawieszenia bardzo wielu postępowań.

Wysoce prawdopodobnym jest zawieszenie bardzo wielu postępowań dotyczących najpoważniejszych przestępstw. (...) Chaos prawny, jaki byłby efektem stwierdzenia naruszenia trybu uchwalenia opiniowanej nowelizacji, trudny jest do wyobrażenia, mając na uwadze zakres zmian wprowadzonych do Kodeksu karnego 

- czytamy w liście.

Prawnicy i konstytucjonaliści podpisani pod listem do prezydenta Dudy podkreślają, że kara bezwzględnego dożywotniego pozbawienia wolności, którą wprowadzają nowe przepisy, jest niezgodna z Europejską Konwencją Praw Człowieka i Konstytucją. W swojej opinii wnioskują do prezydenta o zawetowanie ustawy - tak, by ponownie mogła ona zostać rozpatrzona przez Sejm. Andrzej Duda ma czas na podpisanie ustawy do początku lipca.

Więcej o:
Komentarze (74)
158 naukowców apeluje do Andrzeja Dudy. Chcą, by zawetował nowelę Kodeksu karnego. "Chaos prawny"
Zaloguj się
 • viaac

  Oceniono 26 razy 24

  Oj tam. TVP zrobi reportaż o tych naukowcach, spocony Semka powie, że oni nie chcą zaostrzenia kar, bo boją się o siebie, a Ziobro ich wszystkich pozwie.

 • polakadam

  Oceniono 16 razy 16

  Zrobili nowelizację kk w pośpiechu aby jeszcze zdążyć przed wyborami. Wszystko po to żeby zdążyć pokazać suwerenowi że pis będzie walczył z pedofilią w kościele co jest i tak zciemą.
  Ziobro skorzystał z zamieszania i przepchnął swoje stare pomysły na które wcześniej nawet pisuary nie chciały się zgodzić. Ten mały niedouczony pętak chce decydować jak karać.
  Nie od dzisiaj wiadomo że Duda go nie znosi i być może posłucha naukowców.

 • pocomiwaszekonto

  Oceniono 17 razy 15

  Cóż znaczy krzyk 158 wybitnych specjalistów wobec szeptu ludzkiego pana szeregowego posła.

 • okoni18

  Oceniono 13 razy 13

  Tupolewizm na każdym kroku. Nic się ten naród nie uczy. Ciągle wszystko robione na kolanie, z olaniem wytycznych czy nakazów kogoś kto się na tym zna. Ale po co słuchać mądrzejszych, MY wiemy lepiej!

 • starczypl

  Oceniono 17 razy 13

  Do kogo napisali, do prezydenta???? Śmiech na sali....

 • andrew1507

  Oceniono 11 razy 11

  Gdzie się ukrył Ziobro ze swoją różową twarzą ponurą.
  Coś chyba knuje znowu.

 • andrew1507

  Oceniono 13 razy 9

  A co z honorem Dudy, przecież obiecywał honorową auto dymisję, gdyby nie spełnił obietnic wyborczych, i co ?
  Jak mogliście wybrać gościa bez podstawowej przyzwoitości i honoru?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX