Trybunał Sprawiedliwości UE wyda w poniedziałek orzeczenie ws. polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym

W poniedziałek po południu poznamy wyrok unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie skargi Komisji Europejskiej na Polskę - chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym. KE podtrzymała skargę, pomimo nowelizacji przepisów (polska wycofała się z części przyjętych regulacji), umożliwiającej sędziom powrót do pracy i orzekania.
Zobacz wideo

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE poznamy około godziny 14.30. Skarga Komisji Europejskiej nie została wycofana, pomimo że Polska wprowadziła zmiany do ustawy o Sądzie Najwyższym, umożliwiające powrót do pracy i orzekania sędziom, którzy zostali odesłani na emeryturę

Rzecznik uznał, że ustawa o SN narusza prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości zdecyduje czy przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym odsyłające sędziów w stan spoczynku były sprzeczne z prawem unijnym. Taką opinię wydał dwa miesiące temu rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości. Podzielił on argumenty Komisji Europejskiej i ocenił, że Polska naruszyła zasadę niezawisłości sędziowskiej i nieusuwalności chronione przez traktaty wspólnotowe.

Opinia rzecznika to sugestia dla Wielkiej Izby Trybunału, która może, ale nie musi wziąć ją pod uwagę. W większości przypadków sędziowie, przygotowując orzeczenia, posiłkują się jednak opiniami rzeczników generalnych.

Polska uważa, że skarga powinna być wycofana

Jeśli sędziowie orzekną zgodnie z opinią rzecznika, rozstrzygną spór kompetencyjny uznając, że Komisja może ingerować w wymiar sprawiedliwości w państwach członkowskich.

Polska uważa, że nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym zakończyła sprawę i skarga powinna była być z Trybunału wycofana. Przedstawiciele rządu w Warszawie wiele razy podkreślali też, że organizacja wymiaru sprawiedliwości to kompetencja państw członkowskich i Komisja nie powinna ingerować.

Więcej o:
Komentarze (47)
Trybunał Sprawiedliwości UE ogłosi orzeczenie w sprawie ustawy o SN
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 33 razy 23

  Będzie kolejna porażka Ziobry , ale on i tak ogłosi że to sukces

 • kemor234

  Oceniono 27 razy 19

  Bardzo dobrze, ze są instytucje które piętnują nie przestrzeganie prawa.

 • franiux

  Oceniono 23 razy 17

  Wyznawca pisu ma gdzieś prawo. Kradnie, jeździ po pijaku, jest niewykształcony, "somsiada" to by w łyżce wody utopił bo "somsiad" ma nowszego passata. I taki motłoch decyduje o przyszłości naszych dzieci.

 • justas32

  Oceniono 20 razy 14

  Precz z łamaniem Konstytucji !!! Precz z PiS !!! Precz z zakłamanym Kaczorem ...

 • franko66

  Oceniono 18 razy 12

  Bezmózgi dobrze wiedzą że robią źle

 • miro26.56

  Oceniono 13 razy 11

  tylko Unia może nas obronić przed zorganizowaną grupą przestępczą pis.!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX