Patryk Jaki o Bodnarze: "Jest bardzo z造m rzecznikiem". Wniosek o odwo豉nie? "Dobrze by by這"

Patryk Jaki przyzna, 瞠 wed逝g niego Adam Bodnar powinien zosta odwo豉ny ze stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich. - Jest bardzo z造m rzecznikiem - powiedzia europose. Zaznaczy przy tym, 瞠 jego ugrupowanie szanuje 5-letni kadencj RPO. Sprawdzili鄉y, jak wygl康a procedura odwo豉nia rzecznika przed up造wem kadencji.
Zobacz wideo

Oświadczenie Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara w sprawie zatrzymania i doprowadzenia na przesłuchanie podejrzanego o zbrodnię w Mrowinach jest nadal szeroko dyskutowane przez polityków. Patryk Jaki, który dotychczas ostro krytykował Bodnara na Twitterze, został zapytany w programie "Kawa na ławę" w TVN24, czy PiS złoży wniosek o odwołanie ze stanowiska RPO

Patryk Jaki o Bodnarze: Dobrze byłoby, gdyby był odwołany

- Nie mam upoważnienia, żeby mówić w imieniu całego klubu. Uważam, że jest bardzo złym rzecznikiem - powiedział były wiceminister sprawiedliwości, obecnie europoseł. -  Uważam, że dobrze byłoby, gdyby był odwołany, ale jednak szanujemy 5-letnią kadencję. To tylko moja opinia na razie - dodał.

Bardziej zdecydowany był obecny w studiu Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15. - . W tak bulwersującej sprawie RPO zachował się kuriozalnie i jestem zwolennikiem, by odwołać rzecznika, zanim jeszcze ta kadencja się zakończy - stwierdził poseł.

Procedura odwołania RPO

Zasady powoływania i ewentualnego odwoływania RPO reguluje Ustawa o Rzeczniku Praw Obywatelskich z 1987 r. Przewiduje ona możliwość odwołania rzecznika w kilku przypadkach: jeśli zrzekł się wykonywania obowiązków, stał się trwale niezdolny do pełnienia obowiązków (na skutek choroby, ułomności lub upadku sił - stwierdzonych orzeczeniem lekarskim), złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne lub "sprzeniewierzył się złożonemu ślubowaniu". Zależnie od powodu Sejm podejmuje uchwałę o odwołaniu na wniosek marszałka Sejmu lub grupy co najmniej 35 pos堯w. Do odwołania RPO konieczna jest większość 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Oświadczenie rzecznika ws. zatrzymania podejrzanego o zabójstwo 10-latki

Działający przy RPO Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur w czwartek wyraził "głębokie zaniepokojenie sposobem zatrzymania i traktowania przez policj mężczyzny podejrzanego o zabójstwo 10-latki z miejscowości Mrowiny". W ocenie KMPT policja niepotrzebnie użyła kajdanek zespolonych i chwytu obezwładniającego natomiast samo wyprowadzanie podejrzanego o zabójstwo 10-latki według KMPT było niedopuszczalne. Organ ma też zastrzeżenia co do faktu, że podejrzanemu nie przydzielono obrońcy. Po przedstawieniu tego stanowiska na Adama Bodnara spłynęła fala krytyki. Część polityków i publicystów zarzuciła mu stanie po stronie mordercy. Sam Bodnar w kolejnym oświadczeniu odpierał te zarzuty. "Godności człowieka broniłem i będę bronił bez względu na okoliczności. Wynika to z mojego konstytucyjnego i ustawowego obowiązku, ale i wewnętrznego przekonania" - pisał rzecznik.

Po stronie Adama Bodnara stanęła z kolei Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Z kolei sędzia i była minister sprawiedliwości Barbara Piwnik przyznała w sobotę, że czekała na stanowisko RPO. - Wyobrażam sobie, że jestem sędzią, który ma decydować o zastosowaniu tymczasowego aresztowania człowieka, którego doprowadzają boso i w bieliźnie. To by naruszało powagę sądu - mówiła Piwnik.