Minister Gliński zabrał głos ws. sporu o Westerplatte. "Miejsce święte zarośnięte krzakami"

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział, że Westerplatte jest symbolem Polski i własnością całego narodu, dlatego instytucje państwa powinny mieć możliwość sprawowania pieczy nad tym miejscem.

W Polskim Radiu 24 wicepremier Piotr Gliński odniósł się do planu budowy na półwyspie Muzeum Westerplatte i różnych wizji tego miejsca, które prezentują ministerstwo i włodarze Gdańska, którzy zarządzają częścią miejsca-symbolu wybuchu drugiej wojny światowej.

Piotr Gliński: te osoby uważają, że mają szczególne prawa

- Wydaje mi się, że tam przez całe lata wytworzyła się pewna - bardzo dziwna - świadomość elity, która rządzi tym miastem od już ponad 20 lat. Te osoby uważają, że mają jakieś szczególne prawa wynikające z mandatu samorządowego wobec różnych instytucji, które mają charakter ogólnopolski - mówił gość Polskiego Radia 24.

Szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego stwierdził, że samorząd w Gdańsku przez 30 lat nie zrobił nic nowego, jeśli chodzi o upamiętnienie Westerplatte. Dodał, że w tym miejscu poległ pierwszy w czasie drugiej wojny światowej polski żołnierz.

- Jest nawet zachowany wlot pocisku przez betonową ścianę do bunkru. I to miejsce, święte, symboliczne, jest zarośnięte krzakami - powiedział Piotr Gliński.

Wicepremier przyznał, że chociaż tabliczka upamiętniająca żołnierza znajduje się w innym miejscu, to odwiedzający Westerplatte nie są w stanie się zorientować, jakie znaczenie ma to miejsce. - Takich przykładów jest tam bardzo wiele - zaznaczył minister Piotr Gliński.

Sporna specustawa ws. Westerplatte

Sejm prowadzi prace nad projektem specustawy o budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Według posłów Prawa i Sprawiedliwości przepisy mają usprawnić budowę nowej instytucji kultury na terenach należących do Gdańska. Propozycji sprzeciwiają się posłowie Platformy Obywatelskiej oraz władze Gdańska.

- 1 stycznia 1950 roku, kiedy szalały ciemne czasy stalinizmu, o których chyba mało kto chce pamiętać, zostały znacjonalizowane zbiory muzealne publiczne i wszelkie inne prywatne. Czy dzisiaj chcecie doprowadzić do tego samego? Czy naprawdę te czasy stalinowskie są wzorem dla kilku posłów? - pytała retorycznie prezydent Gdańska. 

Na 25 czerwca zaplanowane jest spotkanie wiceministra kultury Jarosława Sellina z Aleksandrą Dulkiewicz, które zakończyć ma spór trwający wokół przyszłości Westerplatte. Nie wiadomo jednak, czy na pewno do niego dojdzie.

Więcej o:
Komentarze (244)
Minister Gliński ws. sporu o Westerplatte. "Miejsce święte zarośnięte krzakami"
Zaloguj się
 • antonikarcz

  Oceniono 49 razy 43

  Co ta komuna zrobiła ze swoich wyznawców, jak nie obrońca pedofilii, to pokraka umysłowa.

 • cozano

  Oceniono 36 razy 34

  PiS chce zawładnąć wszelkimi symbolami narodowymi, a te które mu nie pasują otoczyć zmową milczenia i zlikwidować.

 • tom_aszek

  Oceniono 35 razy 33

  "Minister Gliński zabrał głos ws. sporu o Westerplatte. "Miejsce święte zarośnięte krzakami" "

  Chciałbym zauważyć, że warszawski Plac Piłsudskiego, miejsce święte dla warszawiaków i nie tylko ze względu na Grób Nieznanego Żołnierza i pomniki i tablice upamiętniające pierwszą pielgrzymkę JPII oraz pogrzeb prymasa Wyszyńskiego absolutnie nie jest i nie było zarośnięte krzakami, a i tak władze centralne zachachmęciły kawałek placu na podstawie przepisów o obronności, po czym zbudowały na nim znany już całej Polsce Pomnik Schodków Samolotowych...

 • jozef_zmudzin

  Oceniono 28 razy 26

  Słuchaj Gliński i ty gamoniu Sellinie - obaj jesteście jak te krzaki zgniłych i i cuchnących ostów na kulturze polskiej.

 • avorum

  Oceniono 21 razy 21

  Dlaczego ten pissowski przy-głup mówi, że pierwszy polski żołnierz zginął na Westerplatte? Historię chce pisać od nowa?
  "Przyjmuje się, że II wojna światowa rozpoczęła się 1 IX 1939 r. o godz. 4.45. gdy z pokładu niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein” padły pierwsze salwy w kierunku polskiej placówki na Westerplatte. Tymczasem strzały na ziemi wielkopolskiej padły kilka godzin wcześniej – już o godz. 1.20. Wiedzę o tych wydarzeniach zawdzięczamy historykowi dr. Zenonowi Szymankiewiczowi (1930-2001), zajmującemu się okresem II wojny światowej."
  "O godz. 1.20 z terenu III Rzeszy padł strzał artyleryjski, który był hasłem dla niemieckiej grupy dywersyjnej wyposażonej w broń maszynową do zaatakowania placówki granicznej i celnej w Jeziorkach. Walka w zabudowaniach trwała 20 minut, w jej wyniku zmuszono polską załogę do wycofania się. Na stanowisku pozostał kapral Konieczka z ręcznym karabinem maszynowym. W czasie wymiany ognia został ranny, a kiedy do budynku wpadli Niemcy, dobili go kolbami."

 • 600ps

  Oceniono 21 razy 21

  i takie cos jest wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego smiechu warte ale niestety taki jest pis i jego ludzie.

 • mam.swoj.mozg.2

  Oceniono 23 razy 19

  Bys dolozyl na sprzatanie tego miejsca, a nie pie**olisz jak potluczony.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX