Najnowszy sondaż: z koalicją czy bez Platforma Obywatelska na razie bez szans w starciu z PiS

Prawo i Sprawiedliwość z dwa razy wyższym poparciem iż Platforma Obywatelska - taki wynik przynosi najnowszy sondaż. Badanie wśród zdeklarowanych wyborców przeprowadziła pracownia Estymator dla portalu DoRzeczy.pl.
Zobacz wideo

Mogłoby się wydawać, że do jesiennych wyborów pozostało jeszcze sporo czasu, ale jeśli Platforma Obywatelska myśli poważnie o ich wygraniu, w te wakacje ma naprawdę dużo do zrobienia. Takie wnioski można wysnuć z najnowszego sondażu dla DoRzeczy.pl

Z badania dla pracowni Estymator wynika, że gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby 47,9 proc. głosów. Największa partia opozycyjna, Platforma Obywatelska, zajęłaby drugie miejsce, ale z rezultatem słabszym o ponad połowę. Na formację pod przewodnictwem Grzegorza Schetyny swój głos chciałoby oddać 22,7 proc. pytanych. W Sejmie znalazłaby się jeszcze tylko jedna partia - Wiosna Roberta Biedronia - z wynikiem 7,3 proc.

Sondaż: PO mocniejsza w koalicji, ale na drugim, odległym miejscu 

Rozkład sił wygląda podobnie, gdyby w wyborach do Sejmu i Senatu partie zdecydowały się pójść w koalicjach. Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na 46,7 proc. poparcie. Natomiast swój głos na koalicję Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, SLD i Zielonych oddałoby 30,1 proc. uczestników sondażu dla pracowni Estymator. Na podium znalazłoby się jeszcze miejsce dla ewentualnego sojuszu Wiosny i Razem - 8,2 proc.

W wypadku koalicji, próg wyborczy przekroczyłoby jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska (5,4 proc.) oraz porozumienie Kukiz'15 z Bezpartyjnymi Samorządowcami (5,2 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 19-20 czerwca 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1006 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

Więcej o: