Rzecznik Praw Dziecka mówił, że "klaps to nie bicie". Szef KPRM twierdzi, że jego słowa zmanipulowano

Michał Dworczyk ocenił, że nie ma podstaw, by odwołać Mikołaja Pawlaka z funkcji Rzecznika Praw Dziecka. - Gdyby osoba, która dopuszcza przemoc wobec dzieci, miała być RPD, byłbym pierwszy, który by się podpisał pod petycją o odwołanie takiego urzędnika - mówił Dworczyk. Przekonywał, że słowa Pawlaka zostały zmanipulowane.
Zobacz wideo

Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" pytany, czy "jest za klapsem" wobec dziecka, odparł, że "klaps nie zostawia wielkiego śladu" i "trzeba rozróżnić, czym jest klaps, a czym jest bicie". Pawlak stwierdził również, że wiele osób może uznać podniesienie głosu za przemoc, ale dodał: - Absolutnie nie wolno bić dzieci. I to jest bezwzględne. Koniec pieśni.

RPD w rozmowie mówił też o tym, jak jego karano w dzieciństwie. - Sam z estymą wspominam to, że dostałem od ojca w tyłek - powiedział. Za to, że polał nogę brata denaturatem i próbował podpalić, ojciec zlał go tak, że - jak deklaruje - "przez dobrą chwilę nie mógł siadać".

Dworczyk o słowach RPD: Zostały zmanipulowane

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk był pytany o tę wypowiedź w rozmowie z Radiem ZET. Zdaniem Dworczyka wypowiedź RPD została zmanipulowana. - Rzecznik Praw Dziecka bardzo wyraźnie powiedział, że nie pozwala, nie pochwala, nie przyzwala na bicie czy klapsy. I jeden cytat pozwoli pani, że przytoczę, z rzecznika praw dziecka: "Nie wolno bić dzieci i koniec pieśni" - bronił Pawlaka. 

Gdy prowadząca zauważyła, że Rzecznik "z estymą" wspomina, jak dostał lanie od ojca, Dworczyk stwierdził, że "nie jest osobą, która oceniać będzie wspomnienia z dzieciństwa Rzecznika Praw Dziecka". 

Szef KPRM ocenił, że nie widzi powodów, dla których Pawlak miałby zostać odwołany ze stanowiska. - Natomiast absolutnie sprzeciwiam się takim uproszczeniom, którzy próbują robić niektórzy publicyści, że stwierdzenie, iż trafienie za klapsa do więzienia jest równoznaczne na bicie dzieci - uważam, że to jest absolutnie niedopuszczalna manipulacja - mówił Dworczyk.

Przyznał również, że przed programem kontaktował się z Rzecznikiem, by zapytać o jego stanowisko, a ten potwierdził, że jego zdaniem nie wolno bić dzieci i jakakolwiek przemoc wobec dzieci jest niedopuszczalna. - Gdyby osoba, która dopuszcza przemoc wobec dzieci, miała być Rzecznikiem Praw Dziecka, byłbym pierwszy, który by się podpisał pod petycją o odwołanie takiego urzędnika - zadeklarował.

"Niegodziwe" in vitro

To nie pierwsza wypowiedź Pawlaka, która wywołała takie poruszenie. Kontrowersje pojawiły się jeszcze przed formalnym objęciem stanowiska, kiedy podczas debaty w Senacie powiedział: - In vitro od strony prawno-moralnej to metoda niegodziwa; w znaczącej liczbie poczęć powoduje, że poczęte dzieci nie są wystarczająco chronione.

Czytaj też: Chciał kar dla 10-latków. Kim jest Mikołaj Pawlak, kandydat na Rzecznika Praw Dziecka?

Więcej o:
Komentarze (237)
Rzecznik Praw Dziecka mówił, że "klaps to nie bicie". Szef KPRM twierdzi, że jego słowa zanipulowano
Zaloguj się
 • marymania

  Oceniono 48 razy 38

  Skoro można dać klapa dziecku, to można i Pawlakowi, i Dworczykowi, a nawet Kaczyńskiemu i Maliniakowi. Nigdzie w prawie nie ma zapisu, że dziecko ma mniejsze prawa od tych durniów.

 • mrblix

  Oceniono 32 razy 28

  Jak nie pedofile to sadyści. Słuszną linię ma nasza władza. Jprd, rzecznik praw dziecka tłumaczy się ze słów na temat bicia dzieci. Jedna ludzie noszący muchę mają coś nie tak z mózgien, vide Korwin.

 • acototak

  Oceniono 25 razy 25

  Dworczyk, trzymając w piwnicy bloku mieszkalnego kilkadziesiąt kg niewybuchow, igrał zyciem ludzkim. Jak taki człowiek ma celność pouczać innych?

 • maciek76

  Oceniono 24 razy 22

  Standartowe krętactwo polityków mimo dzisiejszych możliwości rejestracji i odtwarzania wypowiedzi - wypowiedz zmanipulowano, wyrwano z kontekstu. Jak Rosjanie albo zlodziej zlapany za rękę - zawsze zaprzeczaj. W Polsce nie ma odpowiedzialności za słowo a granice tzw. komprimitacji zostały przesunięte bardzo daleko. A przyklad płynie z góry - przyzwolenie na kłamstwo, cwaniactwo i bić tak zeby tylko sladów nie było.

 • czonek22

  Oceniono 21 razy 21

  jakoś chyba wczoraj w Koszalinie jakiś niemowlak od tatusia klapsa dostał, leży na OIOM-ie

 • bamawees

  Oceniono 25 razy 21

  Jak widać, RPD posiada wystarczający poziom arogancji, by zajmować to stanowisko.

 • chi-neng

  Oceniono 19 razy 19

  Dworczyk

  "Przekonywał, że słowa Pawlaka zostały zmanipulowane."
  -----
  Zdradzę waści tajemnicę, która jest dokladnie znana wam wszystkim, zasiadającym w marionetkowym rządzie, stworzonym przez zwykłego posła –sobiepanka, wolskiego Corleone.
  Rządzie stworzonym na jego zapotrzebowania, usługi i zlecenia.
  To wy, każdy z was z osobna i wszyscy razem wziąwszy, macie wyprane mózgi przez owego Corleone.
  TO WY JESTESCIE ZMANIPULOWANI I ZAPROGRAMOWANI NA WIERNĄ I PIESKĄ, DOŻYWOTNIĄ SŁUŻBĘ SYMBIOTYCZNEJ KOALICJI PISO-KOŚCIELNEJ.

 • dziadekjam

  Oceniono 26 razy 18

  "Przekonywał, że słowa Pawlaka zostały zmanipulowane."
  ========================================
  Biedne PiSmanmy! Każda ich wypowiedź jest albo "zmanipulowana", albo "wyrwana z kontekstu" czy też źle zrozumiana...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX